לעבודות ריצוף או חיפוי דירת המגורים בעבודות שיפוצים, קיים משקל רב בעמידותה ותפקודה של הרצפה המוגמרת לאורך שנים רבות. בחירת סוג הריצוף - אריחי קרמיקה, גרניט פורצלן, שיש או אבן - אינה עניין של מה בכך. לבחירה זו קיים משקל נוסף במראה העיצובי, ורצוי אף להיעזר במעצבי פנים, המתמחים בשילוב כל הגורמים המשפיעים בהקשר לריצוף - הגוון, גודל האריחים וסוגם - כחלק בלתי נפרד מגודלה של דירת המגורים, שילובם עם פריטי ריהוט, צבע, אביזרי נוי וכד'.

מעבר להתייחסות זו, המהווה גורם משמעותי בעבודות שיפוצים מבחינה תקציבית, אנו ממעטים לייחס חשיבות לנושא החשוב מכל: אופן היישום הנדרש לגבי הנחת הריצוף. האם על תשתית קייימת או בהדבקה על ריצוף קיים? האם מיועד הריצוף לחדרי אמבטיה או למרפסות (איזורים הנחשבים לשטחים רטובים ייעודיים מבחינה תפקודית, עמידות, מניעת החלקה ועוד)?

בבנייה חדשה קיימים חוקים, הגדרות ותקנות המחייבים את החברות ואת קבלני הבנייה בעמידה בתקנים רלוונטיים אשר שודרגו עם השנים. ידיעה, ולו חלקית, של נושאים חשובים אלו, מהווה יתרון בנוחות, תפקוד לאורך זמן, חיסכון ועוד. ככלל, בבואנו לרכוש אריחי ריצוף או חיפוי, יש לדרוש מראש - מעבר לאחריות על המוצר - גם הנחיות ומפרטים להנחה נכונה של האריחים אשר נבחרו והתנייה מול קבלן השיפוצים, לבצע עבודתו בהתאמה להנחיות אלו.

פגמים באריחי ריצוף וחיפוי הינם תופעה שכיחה והספקים, חנויות הממכר, מתנערות בדרך כלל מאחריותם עקב ביצוע לקוי של ביצוע עבודות הריצוף, גם אם הפגמים הקיימים אינם באופן ביצוע הנחת האריחים.

ראוי לציין, כי ביצוע הנחת הריצוף בהתאמה לתקנים רלוונטיים אינו מייקר את עלות הביצוע, ומומלץ לקבלני הביצוע בעיקר ולצרכנים בפרט, להתייחס לנושאים אלו בכובד ראש. ביצוע באופן לקוי יחייב, ברוב המקרים, את פירוק האריחים וביצוע עבודות הנחת הריצוף מחדש, עניין בעל משמעות מרחיקת לכת מבחינה תקציבית ומבחינות נוספות.

.

טיפים לצרכנים

• בדקו כי מוטבעים פרטי היצרן או הסימן המסחרי על גבי האריחים.

•וודאו כי על האריזה של האריחים קיימים הפרטים הבאים: שם היצרן, גודלן של המרצפת, רמת עמידותן בשחיקה, סוג האריחים ותאריך ייצור.

• לפני הרכישה וודאו כי קיימת תעודת בדיקה ותו תקן.

• וודאו את רמת השחיקה של האריחים והתאמתה לדירתכם. רמת השחיקה מסווגת בין 1-4, רמת שחיקה מס' 1 הינה העמידה ביותר ומתאימה בעיקר למבנים ציבוריים.

• לפני הריצוף חובה לוודא כי חול המילוי מתחת אינו רטוב, על מנת להימנע מהכתמה ושינוי הגוון בעתיד, כאשר האריחים הינם על בסיס מינראלי. חול רטוב מנוגד לתקן ויישום אריחים על גביו יבוא בהמשך לידי ביטוי ברטיבות (קפילאריות) מעל הפאנלים, עקב התאיידות (התייבשות) המצעים.

• לאחר שקבלן הביצוע סיים עבודתו, מומלץ להימנע מדריכה למשך מספר ימים עד להתקשות המלאה של חומרי ההדבקה או טיט.

• הנוהג הרווח לשטוף את הרצפה בכמויות מים פסול ואין לעשות זאת. לצורך הסרת כתמי צבעים וחומרים שונים, מומלץ להשתמש באמצעים שונים כגון שפכטל או סכינים מיוחדות הקיימות בחנויות, למניעת נזקים, שריטות וכד'.

• חלק בלתי נפרד מהנחיות הספקים מהם נרכשו האריחים הן הוראות ניקוי ותחזוקה. מומלץ להתייחס לכך בכובד ראש למניעת נזקים או פגמים באריחים, ושימוש באחריות במידה וקיימים פגמים באריחים אשר נרכשו.

• מומלץ להמתין ולא להניח על הריצוף שטיחים או שכבת פרקט עם סיום עבודות הריצוף, אלא לאחר המתנה של מספר חודשים, למניעת פגמים במידה וקיימת רטיבות כלואה בתשתית מתחת לפני הריצוף.

טיפים לקבלני שיפוצים ובנייה

• תקן הישראלי ת"י 1555 חלק 1 – סעיף 5.1.4.1 בדיקת הכיסוי בחומר ההדבקה. בבדיקה זו בודקים את מידת הכיסוי בחומר ההדבקה (דבק או מלט צמנט).הבדיקה והדרישה יתאימו למפורט בעניין זה בתקן הישראלי ת"י 1555 חלק 1, אלא שבאריחים המותקנים באמצעות מלט צמנט, אם הוא אינו מכסה לפחות 85% מגב האריח, לרבות הפינות ולאורך המישקים, מסירים את האריחים ומניחים אותם מחדש כך שיתאימו לדרישה זו.

• תקן הישראלי ת"י 1555 חלק 1 – סעיף 2.1.8 חול מיוצב בצמנט לתשתית. התערובת המשמשת לשכבה המונחת מעל שכבת החול בתשתית תכלול צמנט וחול ביחס 100 ק"ג צמנט ל-1 מ"ק חול. התערובת תעורבל בצורה הומוגנית ותפוזר על גבי שכבת החול.

• בנוסף, התקן 1555.3 מתייחס לשכבות בסיס יציבות - חול מיוצב בצמנט, או שכבת ריצוף, או שכבה מקשרת (המקובל - מדה או בטון). התקן מצוטט כדלקמן: 1.3.2 תשתית - שכבה או שכבות שעליהן מושמת שכבת ההדבקה (הגדרה 1.3.4) כתשתית יכולה לשמש שכבת הבסיס, אם היא עומדת בדרישות התכנון הרלוונטיות שבתקן עבור הבסיס והתשתית (סעיף 4.2) או שכבה משלימה (הגדרה 1.3.3) או שכבת חול עם שכבת חול מיוצב , או שכבת ריצוף קיים, או שכבה מקשרת או שילוב של שכבות אלו.

• משקים (פוגות) – בודקים במהלך הנחת האריחים שהמשקים ישרים ושרוחבם אחיד ומתאים. רוחב המשקים הרגילים בין אריחי קרמיקה יהיה לפחות 3 מ"מ, עומק המשקים הרגילים לא יהיה קטן מעובי האריחים.

• מילוי המשקים (פוגות) – מילוי המשקים במערכת (הדבקה) באמצעות שכבת דבק, יבוצע לאחר 24 שעות לפחות מסיומם של עבודות הריצוף. בהנחת אריחים באמצעות שכבת מלט צמנט (טיט), לאחר כ 10 ימים לפחות.

• יש להתייחס לסוג הרובה הנכון. ככלל, רובה על בסיס אקרילי ייעודית. עם זאת, חובה להתייחס להוראות היצרן/ספק בהקשר לסוג הרובה המומלץ, התאמתו לרוחב המשקים וכדומה. מומלץ להשתמש בסוגי רובה מוכנה לשימוש המכילה את כל המרכיבים ורק להוסיף מים. רובה איכותית היא בעלת כושר הדבקות גבוה לתשתית, קלה ליישום ואוטמת בפני רטיבות, אינה משנה את צבעה ובעלת עמידות בפני פטריות/עובש.

• מומלץ בעיקר להשתמש בחומרי בנייה ודבקים ייעודיים להנחת ריצוף או חיפוי קירות, אריחי קרמיקה, פסיפס וכו', להלן מספר חומרי הדבקה ייעודיים:

  • • להדבקת פסיפס – דבק פסיפס 111, דבק לבן מוכן לשימוש להדבקת שכבה דקה 3-5 מ"מ של אריחי פסיפס , קרמיקה, חרסינה, שיש ואבן טבעית על קירות ורצפות. עומד בדרישות מכון התקנים הישראלי 4004 ו- 1555.

  • • דבק קרמיקה 110 C2T - דבק מוכן לאריחים בהדבקה דקה 3-5 מ"מ לשימושי פנים וחוץ, להדבקה על קירות ועל רצפות. עומד בדרישות מכון התקנים הישראלי 4004 ו- 1555, בעל תו תקן.

  • • דבק פיקס 109 - דבק צמנטי להדבקת אריחים בעובי הדבקה של 3-10 מ"מ. לשימוש פנים וחוץ. מתאים לדרישת תקן 1555 ו- 4004.

  • • סופר גמיש 100 C2TE - דבק גמיש מאוד על בסיס צמנט להדבקה בעובי 3-10 מ"מ של אריחים כגון אבן טבעית, שיש, גרניט פורצלן, כורכרית ועוד. מתאים לדרישות תקן ישראלי 1555 ו- 4004.

• בחלקן של עבודות השיפוצים, ועל מנת לחסוך בעלויות ביצוע, אין מפרקים את התשתית הקיימת, כלומר הריצוף הקיים, אלא מדביקים אריחים חדשים על גבי אריחים ישנים. ביצוע כזה יוצר הפרשי גובה בעיקר בהקשר לדלתות. מעבר להפרשי הגובה - איתם ניתן להתמודד ע"י החלפת הדלתות או שינוי הגובה במספר מ"מ הנדרשים ע"י הקצעה או ניסור, קיימת חשיבות רבה בבחירת סוג הדבק המתאים להדבקת האריחים החדשים על גבי התשתית הקיימת. סופר גמיש 100 C2TE – הדבק בעל מודול אלסטיות נמוך, תערובת גמישה היוצרת עם התקשותה שכבה אטומה למים ועמידה. משמשת להדבקת אריחי גרניט פורצלן, אבן, לוחות שיש, כורכרית, לוחות גבס. מיועד להדבקת אריחים מכל הסוגים ובעיקר - הדבקת אריחים חדשים על ישנים.

כתבות נוספות:

הבידוד מתחיל מבפנים - בידוד אקוסטי בבית

נעים בחורף, נעים בקיץ - בידוד תרמי

באדיבות פורטל איטום.נט