הפסח כבר עוד שנייה כאן, ולהפתעתכם גיליתם שכבר מזמן אין לכם מערכת כלי אוכל אחת שלמה, אלא אסופה אקלקטית של כלים. הם אומנם ישנים, אך במצב טוב, והגיע הזמן לחדש ולשדרג. בעזרת מעט צבע תוכלו להחזיר את החיות והאור לכלים שלכם, וכל זה בשעתיים של עבודה לכל היותר.

שימו לב שאין הכרח להשתמש בכלים לבנים בלבד. אפשר להשתמש בכל כלי חרסינה/פורצלן שהם, ובתנאי שאין להם עיטורים רבים מדי - אחרת לא תוכלו לקשט ולהטביע את חותמכם. מה שכן, אם אתם משתמשים בכלים בצבע שאינו לבן - קחו בחשבון שהגוונים של הצבעים שבחרתם עשויים להראות שונה, שכן צבע אחד משפיע על צבע אחר.

אם על הכלים שלכם יש עיטור מינימלי, כמו למשל פס זהב בהיקף הצלחות והכוסות, תוכלו לשלב אותו עם הקישוט שלכם. אם הסט שלכם אינו אחיד - תוכלו להוסיף את פס הזהב הזה גם על הכלים האחרים ובכך ליצור אחידות ותחושה של סט שלם.

כלים לבנים ברשת IDDesign (צילום: ישראל כהן)
כלים לבנים ברשת IDDesign (צילום: ישראל כהן)

קצת על החומרים

צבעים המתאימים לפורצלן - ניתן להשיג במגוון חנויות היצירה, ומגיעים בצורה של צבע משחתי וגם בצורת טוש. ההמחירים נעים בטווח של 15-25 ש"ח ליחידה (מספיק להרבה מאוד כלים). בהסבר הנוכחי השתמשתי בשלושה גוונים בלבד ועט שחור לתיחום.

החברה המייצרת את הצבעים אינה חשובה, אבל יש כמה דברים שחשוב לבדוק מראש:

קודם כל, האם הצבעים מיועדים לפורצלן (יש כאלה המיועדים לזכוכית, שלא בהכרח יתאימו). דבר שני - רעילות. מכיוון שאלו צבעים שמיועדים לאוכל, רצוי לברר שאכן הצבעים אינם רעילים (non-toxic) ויותר מכך, שהם מתאימים לשימוש עם מזון (food safe). יש צבעים רבים שאינם רעילים אבל עדיין אינם מומלצים בשימוש עם מזון, ומאלה אנחנו רוצים להמנע. דבר אחרון שכדאי לבדוק - האם הצבעים עמידים למים, הרי נרצה להדיח אותם בסוף הארוחה. רוב הצבעים המוצעים בחנויות אף עמידים במדיח כלים ולא רק בהדחה ידנית, אבל כדאי לדעת מראש מה קונים.

חשוב מאוד - רוב הצבעים הם על בסיס מים, אבל חשוב מאוד לא לדלל אותם במים. אם הם סמיכים מדי לעבודה - פשוט עבדו לאט יותר. דילול במים יחליש את כושר ההצמדות שלהם והצבעים עלולים לדהות או להתקלף במהירות.

רוב הצבעים דורשים ייבוש קצר של כמה שעות, ולאחר מכן אפייה בתנור ביתי, בחום בינוני-גבוה. אל דאגה, הם בטוחים לחלוטין - בדקו על גבי האריזה ליתר ביטחון.

בנוסף, נזדקק גם למכחולים - אינם חייבים להיות מקצועיים, אבל רצוי שיהיו רכים - בדרך כלל הסטים שנמכרים במחיר זול במיוחד לכמות גדולה של מכחולים אינם מומלצים - המכחולים האלה הם באיכות ירודה במיוחד. כדאי לקנות מכחולים טובים יותר, הם ישמשו אתכם זמן רב יותר. בדוגמאות המוצעות כאן השתמשתי במכחול שטוח ומכחול עגול - לשתי דוגמאות שונות.

כלי שימושי במיוחד הוא המנקד, אשר יעזור לכם לעשות נקודות מושלמות ומדוייקות. אפשר לאלתר - להשתמש בקצהו האחורי של מכחול, שיפוד עץ עבה (זהירות, מתכלה במהירות ותצטרכו כמה כאלה) ואפילו עיפרון לא מחודד. צינור חלול (למשל עט ישן מפורק) יוכל לעשות עיגולים חלולים יפים.

מגבונים לחים וקיסמי אוזניים - שימושיים מאוד אם טעיתם או התחרטתם. מגבונים מיועדים לניקוי משטח גדול יותר, וקיסמים (טבולים במעט מאוד מים) לתיקונים קטנים.

אם אתם מתכננים ציור מסובך ורציני, דעו שאפשר להשתמש בנייר העתקה - חשוב להשתמש בנייר איכותי מחנויות יצירה ולא בזה הכחול המוכר לנו מהמשרד, כדי לקבל תוצאה טובה ונקייה, והשאריות יוכלו לרדת בקלות.

פסים בכחול, ירוק וסגול

אופציה ראשונה לקישוט היא פשוט לצייר פסים לאורך הכלים שלנו. אין צורך לחשב מרחקים בין פס לפס, ואין צורך לדאוג לפסים ישרים או אחידים. במקרה זה, הרישול הוא חלק מהיופי.שימוש במכחול שטוח ייצור פסים רחבים ויהיה נוח לעבודה.

פסים צבעוניים. לא מדוייקים ולא מדודים (צילום: גלית וינקלר)
פסים צבעוניים. לא מדוייקים ולא מדודים (צילום: גלית וינקלר)

סוד ההצלחה:

לא להשתמש בכמות גדולה מדי של צבע. יש לטבול את המכחול ולהוריד שאריות על צלחת חד פעמית.

לא לחזור על אותו פס פעמיים - זה רק יוריד את הצבע הקיים וייראה הרבה פחות טוב. אם רוצים לחזור על אותו מקום, כדאי לחכות כמה דקות עד שהצבע יתייבש. קחו בחשבון שקשה מאוד לעבור על אותו קו בדיוק, מה שעלול להרוס את הפס שלכם.

לא לצייר באוויר - לשבת עם כסא נוח, על יד שולחן עבודה, ותמיד להשעין את היד המציירת על השולחן או על הכלי עצמו, אם מתאפשר. לפעמים תמיכה בעזרת אצבע נוספת מספיקה. העיקר שתהיו יציבים.

נקודות ופרחים

פרחים ונקודות הן עניין פשוט ונחמד. כדי ליצור נקודות מושלמות, יש לטבול את המנקד, קצה המכחול או כל מה שתבחרו - כל פעם בצבע. טבילה אחת תספיק לשתיים-שלוש נקודות בלבד. אין צורך לנקות בין טבילה לטבילה (אלא אם מחליפים צבע), אבל כאשר מצטבר הרבה צבע לא שמיש, כדאי לנקות בעזרת מגבון לח את המנקד, ולהמשיך לעבוד.

נקודות ופרחים. ללכת על בטוח (צילום: גלית וינקלר)
נקודות ופרחים. ללכת על בטוח (צילום: גלית וינקלר)

סוד ההצלחה:

אם אתם עושים פרחים, נקדו קודם את המרכז ("אבקנים") ורק לאחר מכן את עלי הכותרת. זה יאפשר לכם לאמוד נכון יותר את מרחק עלי הכותרת אחד מהשני.

כדי שיהיה נוח,עבדו בשיטת הסרט הנע: פזרו על גבי הכלי כמה אבקנים במקומות שתרצו; לאחר מכן עברו לצבע נוסף, ציירו אבקנים נוספים ועלי כותרת לכמה אבקנים שכבר צויירו בצבע אחר, וכן הלאה. כך תחסכו בזמן וצבע.

ריבועים ומלבנים

שיטה קלה נוספת היא צורות גיאומטריות - משולשים, עיגולים, אליפסות ומעויינים - כולנו יודעים לצייר. קומפוזיציה של צורה אחת או יותר, יכולה להיות מתאימה לעניין, וליצור קישוט מדליק.

ריבועים ומלבנים. צורות גיאומטריות בקומפוזיציות שונות (צילום: גלית וינקלר)
ריבועים ומלבנים. צורות גיאומטריות בקומפוזיציות שונות (צילום: גלית וינקלר)

סוד ההצלחה:

השתמשו בצבע המגיע בתצורת טוש. הדבר יקל על הציור - קשה מאוד לצייר צורות מדוייקות יחסית בעזרת מכחול.

תכננו את הקומפוזיציה שלכם מראש - במקרה הזה הריבועים והמלבנים משתנים - החליטו מראש וצרו לעצמכם כמה אופציות שונות.

לא לשכוח:

  • את המכחולים יש לטבול בצבע רק כשני שליש - אל תניחו לצבע להגיע לאיזור המתכתי, שם הוא עלול להתייבש ולהרוס את המכחול.
  • את המכחולים יש לנקות היטב בסוף השימוש, בעזרת מעט סבון ומים. אל תניחו לצבע להתייבש עליהם.
  • את המכחולים אסור להניח בתוך כוס מים. גם פעולה זו הורסת אותם, מעקמת ומקצרת את חייהם.
  • הקפידו לעבוד לאט - אם אתם מקשטים כלי בעל מספר רב של דפנות, קשטו כל דופן בנפרד והניחו לה להתייבש כמה דקות. כך תמנעו מנגיעה באיזורים הרטובים והריסת הדוגמה עליה עמלתם.