מאת איתי כ"ץ

מתלוננים עליו, מספידים אותו, מחפשים לו תחליפים במדינות אחרות, טוענים שאירופה גמרה את הסוס - וממשיכים להגיע כל שנה מחדש. במת העיצוב החשובה בעולם, היא שבוע העיצוב של מילאנו, תמשוך השבוע (14-19.4.2015) מאות אלפי מעצבים, אדריכלים, סוחרים ואוהבי עיצוב שמחפשים את הדבר הבא.

השנה, שבוע העיצוב מילאנו 2015 יתן את אות הפתיחה לאירוע הגדול באמת: ב-1 במאי ייפתח כאן אקספו 2015 - התערוכה העולמית שנודדת השנה למילאנו. בירת העיצוב, האופנה והכסף של איטליה תולה תקוות רבות בתערוכה הענקית, שאמורה למשוך 20 מיליון תיירים לעיר בחצי השנה הקרובה ולהזרים חמצן של מזומנים ואופטימיות למדינת המגף, שהידרדרה למשבר כלכלי כבד.

Expo 2015 מתקיים תחת הנושא "מאכילים את כדור הארץ - אנרגיה לחיים", כשכל אחת מהמדינות המשתתפות מציגה ביתן ברוח זו (הביתן הישראלי מתגאה בטכנולוגיות ההשקיה החדשניות שלה, שמסייעות למדינות עניות). האוכל, כמו שזה נראה, עומד להיות נושא-מפתח גם בשבוע העיצוב שמקדים את התערוכה: המפגש בין עיצוב לאוכל הופך ממילא לאחת הנישות התוססות בעולם הלייף-סטייל, ונדמה שיותר ויותר מעצבים מבינים זאת ושועטים למטבח ולצלחת.

גופי תאורה זוכים השנה לדגש מיוחד, משתי סיבות: התערוכה הדו-שנתית Euroluce שמתקיימת במרכז הירידים, ו"שנת האור" שעליה הכריז ארגון אונסק''ו ושתתבטא במיצגי אור בעיר עצמה.

תערוכת הרהיטים השנתית Salone Del Mobile

מיקום: מרכז הירידים Rho

"סלון הריהוט" יוצא לדרך בפעם ה-54 במרכז הירידים Rho בצפון-מזרח העיר (בתכנונם של האדריכלים דוריאנה ומסימיליאנו פוקסס). זו התערוכה הענקית שסביבה התפתח, עם השנים, שבוע העיצוב כולו והיא נמצאת בשליטתה הבלתי מעורערת של תעשיית העיצוב והריהוט האיטלקית. 200 אלף מטרים רבועים של שטחי תצוגה עומדים לרשותם של -2,000 מציגים, החל בבתי העיצוב היוקרתיים וכלה במעצבים צעירים שמנסים להשיג דריסת רגל ראשונה. בשנה שעברה ביקרו כאן כ-300 אלף איש מ-160 מדינות שונות. מרכז הירידים מחולק למתחמים:

  • ביתני התצוגה המסחריים (החברות היוקרתיות נמצאות בביתנים 16 ו-20)
  • תערוכת התאורה הדו-שנתית Euroluce בביתנים 9-11, 13-15
  • SalonSatellite של המעצבים הצעירים משובץ בתוך תערוכת התאורה
  • פרויקט חללי העבודה Workplace 3.0 בביתנים 22-24
מותגי היוקרה בביתנים 16-20. בין השאר תוצג כורסת מתכת בציפוי עור בעיצוב Philippe Bestenheider בעבור Boffi
מותגי היוקרה בביתנים 16-20. בין השאר תוצג כורסת מתכת בציפוי עור בעיצוב Philippe Bestenheider בעבור Boffi

פרויקט שנקרא In Italy יציג 64 יצרנים איטלקיים וקבוצה נבחרת של מעצבים, אדריכלים ומתכננים, שמתייחסים לתהליכים של עיצוב מוצר ותכנון. זהו פרויקט מולטימדיה ביוזמתה של קבוצת Four in the Morning ובתכנונו של Dario Curatolo. המשתתפים צולמו לסרט, שיהפוך בתורו לאפליקציה, המאפשרת לשוטט בחמש דירות איטלקיות בעיצוב עם אופי שונה (תמונות בראש הפוסט).

Michele De Lucchi יצר את המיצג The Walk, שמהווה חלק מביתני Workplace3.0. בין הביתנים, שנועדים להציג את חוד החנית העכשווי של עיצוב למשרדים, לבתי עסק ולמרחב הציבורי, מציג דה לוצ'י אפשרויות לשלב את חללי העבודה עם חללי מגורים, בהתאם לאופי המגורים העירוני שמשתנה במהירות.

הדמיית הפרויקט הענקי The Walk, כחלק מתצוגת העיצוב לעסקים ולחללי עבודה
הדמיית הפרויקט הענקי The Walk, כחלק מתצוגת העיצוב לעסקים ולחללי עבודה

סלון סאטליטה, SaloneSatellite, מתקיים בביתנים 22 ו-24 בהשראת נושא-העל של האקספו, תחת הכותרת Life Planet.

700 מעצבים צעירים (עד גיל 35) יתמודדו על פרס יוקרתי, וישאפו לפרוץ את סבך התעשייה לקריירה מבטיחה.

  • ועוד משהו: היריד נותן חסות לתערוכת הענק Leonardo 1452-1519, התערוכה הגדולה ביותר של יצירות לאונרדו דה-וינצ'י שהתקיימה אי-פעם באיטליה. היא תיפתח ב-15.4 ב-Palalazzo Reale במילאנו, באוצרותם המשותפת של Pietro C. Marani ו-Maria Teresa Fiorio.
  • מומלץ להוריד את האפליקציה Salone del Mobie Milan 2015 לפירוט מלא של החברות והביתנים.

Zona Tortona

בשכונה שנמצאת בסמוך לתחנת הרכבת Porta Genova, פועלים במהלך שבוע העיצוב חללי תצוגה של חברות ובתי עיצוב שונים, יחד עם מיצבים מיוחדים (בדרך כלל מסחריים) שתמיד יש בהם עניין, חדשנות ויופי. עיצוב החלל של תצוגת המותג ההולנדי Moooi, בראשותו של מרסל ואנדרס, היא סיבה טובה כשלעצמה להגיע לאזור. התצוגה, שגם השנה נקראת The Unexpected Welcome, תתרחש על רקע עבודות אמנות של Rahi Rezvani, וכוללת פריטים חדשים של מעצבים הולנדים בולטים כמו סטודיו יוב, ברטיאן פוט ומרסל ואנדרס כמובן.

Via Savona 56

מתחם SuperStudiopiu מאכלס בליל של מעצבים, פרויקטים עיצוביים-מסחריים ואטרקציות פופ-אפ - מהשטיחים של Jan Kath ועד מיצבים של "יונדאי" ו-LG. תמיד יש מה לראות כאן.

Via Tortona 27

יצרנית הזכוכית הצ'כית Lasvit מציגה מדי שנה שיתופי פעולה עם טובי המעצבים (והאדריכלים). גם הפעם אפשר יהיה להתרשם, ולפעמים להיבהל מנברשות הענק המפוסלות, בחלל החשוך שנקרא "מקדש האור" בכיכובם של האחים קמפאנה מברזיל, אריק לוי מצרפת ומרטן באס ההולנדי

Via Bugatti 15

כוהנת העיצוב האיטלקייה פאולה נאבונה, שיש לה מעריצים רבים בישראל, תציג את מפעלותיה במקומות שונים באזור Tortona. למשל, במתחם העיצוב והאוכל של המותג ההולנדי Linteloo. למבקרים יהיה מה לאכול שם: שוק אוכל הולנדי יחכה לבאים. קרוב לכאן, תציג נאבונה את הטפטים שהיא עיצבה ל-Merci הפריזאית.

Via Tortona 37

Via Tortona 31

"איקאה" השוודית חוזרת אחרי שלוש שנים להציג כאן, והפעם - איך לא - להתמקד באוכל. כחלק מהניסיון של הרשת להגביר את נוכחותה במטבח הביתי, היא הקימה חנות זמנית שבה יודגמו מטבחים חדשים, שיתופי פעולה ניסיוניים עם מעצבים (כמו פאולה נאבונה) ועם סטודנטים.

Via Vigevano 18

לאסיה אין כמעט נוכחות בשבוע העיצוב במילאנו, ואת הבעיה הזו מנסים לטשטש השנה עם הביתן של שבוע העיצוב טוקיו, שמציג כמה דוגמאות ממה שצפוי להתרחש בו.

Via Tortona 58

מרכז העיר

גן הפלאים, Garden of Wonders, הוא הצצה מקדימה לתערוכה מעניינת שתופיע במסגרת "אקספו15" המתקרב. המעצב האיטלקי פרוציו לוויאני גיבש קבוצה של מעצבים, שתנסה להתחקות אחר יצרני בשמים נכחדים כדי לשחזר את הניחוחות והבקבוקים ההם. הרשימה מעוררת סקרנות: האחים קמפאנה, חיימה חיון, "ננדו", טורד בונטייה, סטודיו Front השוודי, פיירו ליסוני,ויקטור ואסילב ועוד ועוד. זה קורה בגן הבוטני של Brera, במה שאמור להיות הפוגה מרעננת בשיטוטים בין הגלריות וחנויות העיצוב באזור בררה.

Via Brera 28

בקבוק הבושם שעיצבו Thukral & Tagra
בקבוק הבושם שעיצבו Thukral & Tagra

הסטודיו היפני המהולל שזכה בכל פרס אפשרי משתף מדי שנה פעולה עם מיטב החברות, ואפשר לראות את תוצריו בכל פינה בשבוע העיצוב. השנה הוא זוכה לתערוכה מרוכזת משלו, שתאפשר לעמוד על הספק העבודה העצום שלו: 100 עבודות שנעשו בתוך שנתיים בלבד - אשתקד והשנה. "ננדו", בראשותו של אוקי סאטו, בתצוגת תכלית מסקרנת.

Museo della Permanente

Via Turati, 34

המיזם Design Junction הוא חלל משותף של מעצבים וחברות שאין שום קשר ביניהם, כשגם הרמה אינה אחידה, אבל בתוך הכמות אפשר למצוא גם איכות. השנה, שווה להגיע: אם לא בזכות התכולה, הרי שבזכות המעטפת שלה: הבניין ההיסטורי של האופרה הלאומית, שנבנה בשנות ה-30 ערב עליית הפשיסטים ושימש בית לאדריכלים ולאמנים, הפך עם השנים לבית ספר, לתיאטרון ולקולנוע – עד שננטש סופית בעשור שעבר. עכשיו הוא נמצא בתהליך שימור ושיפוץ, כשמצב-הביניים מאפשר להשתמש בחללים הגדולים והנטושים לתצוגות עיצוב.

השם המוביל הוא ללא ספק טום דיקסון, שיאפשר לא רק לראות את השלל העצום והפופולארי של פריטים לבית מהסטודיו שלו – אלא גם לקנות אותם. גם במתחם שלו, שנקרא The Cinema כמתבקש מהעבר של המקום, יהיו מיצגי אור. גם המעצבת הישראלית רונה מיוחס (Kukka) תהיה שם עם רהיטים חדשים.

Casa dell’Opera Nazionale Balilla

Via Pietro Mascagni, 6

50 שנה למותו של לה קורבוזייה, מחשובי האדריכלים במאה ה-20 (וגם מעצב מהולל), הן סיבה טובה למחווה שתהפוך כנראה למתנת-חובה לכל אדריכל ומעצב: חיימה חיון יצר בעבור Cassina העתקים מוקטנים של יצירות המופת של לה-קורבוזייה: כנסיית רונשאם בצרפת ומבני הציבור בעיר ההודית צ'נדיגאר, שאותה תכנן. מדובר בשולחנות ובמגשים עשויים עץ בעבודת יד, שמעניקים מבט מחודש במבנים אך בקנה מידה שונה לגמרי, וגם אפשרות להתרשם מהחומר עצמו באומנות עילית. המוצגים מלווים בסרט תיעודי על האדריכל.

Cassina במרכז הירידים (ביתן 20), ובחלל התצוגה שלה במרכז העיר

אזור Porta Venezia

"אבן קיסר" הישראלית תופסת את הארמון "פלאצו סרבלוני" כדי לחשוף את משטחי הקוורץ שלה, הפעם באמצעות שלל עציצים ונדנדות שעיצב פיליפ מלואה (האחרונות הותקנו גם בכניסה למוזיאון העיצוב חולון), משטח עבודה בעיצובו של עידו גרעיני ועוד.

Corso Venezia 16

עציץ של פיליפ מלואה ל''אבן קיסר'' (באדיבות אבן קיסר )
עציץ של פיליפ מלואה ל''אבן קיסר'' (באדיבות אבן קיסר )

HandMade היא ההברקה השנתית של מגזין Wallpaper, שמפגיש מעצבים מצוינים עם אומנים ויצרנים מעולים כדי ליצור פריטים חד-פעמיים שמוצגים בשבוע העיצוב מילאנו, חוזרת בפעם השישית - ונראית מסקרנת כמו תמיד. נושא התערוכה הראשי קשור כמובן לאוכל – Eat me, Drink me, tell me that you love me – מה שמעורר תיאבון (הנה מה שחשבה רונית כפיר על התערוכה בשנה שעברה).

הנציגות הישראלית בפרויקט היא כפולה: עידו גרעיני שמשתף פעולה עם יצרן שוקולד מדנמרק, ועבודה של FormaFantasma הספרדים עם משטח של "אבן קיסר".

Via San Gregorio 39

עיצוב טעים. שיתוף הפעולה של עידו גרעיני עם השוקולטייר הדני Oialla
עיצוב טעים. שיתוף הפעולה של עידו גרעיני עם השוקולטייר הדני Oialla

כדאי לשלב את הביקור בתערוכה עם הפרויקט הסמוך: Brand New World מציג גם הוא שיתופי פעולה מיוחדים לשבוע זה, וגם בו יש נוכחות ישראלית מעוררת גאווה מקומית. אילן גריבי כאן, גם עידו גרעיני (עם שלושה פרויקטים במילאנו השנה) עם עיצוב טעים, ומשתתפים נוספים ממדינות אחרות לרבות סטודיו Drift מאמסטרדם עם יצירות האור המפעימות שלהם. כל זה קורה בבניין היסטורי, שתכנן האדריכל, המעצב והעיתונאי האיטלקי ג'יו פונטי.

Via Antonio Zarotto, 1

Lambrate

אוכלים ואוכלים, ועל מה מתביישים לדבר? האקדמיה לעיצוב של איינדהובן, אחת המובילות בעולם, החליטה לבדוק את הנושא בלי להתבייש במסגרת המחלקה שלה שמפגישה עיצוב ואוכל, שנקראת Food non food. התוצאה היא תצוגת הבוגרים של בית הספר, שנקראת בפשטות Eat Shit. אם העבודות מקוריות כמו הכותרת, זו סיבה טובה לא להחמיץ את התערוכה הזו, אחרי תצוגה חלשה בשנה שעברה.

הצהרת הכוונות של האקדמיה לעיצוב איינדהובן: זעם
הצהרת הכוונות של האקדמיה לעיצוב איינדהובן: זעם

אנשי איינדהובן מציגים במסגרת מתחם Ventura Lambrate ,שמצדיק סיבוב נפרד של כמה שעות: בתי ספר לעיצוב מרחבי העולם לצד מעצבים צעירים ובתי עיצוב תוססים מסקנדינביה מושכים לכאן קהל פחות מכופתר, באווירה טובה של שוטטות, בירה, אוכל ושמש.

Ventura Lambrate

גלריה Nilufar של נינה ישר היא מקדש-קטן של פריטי עיצוב-אמנות, במחירים שערורייתיים כיאה לקהל הזעיר שמסוגל להעריך ולקנות את הפריטים האלה. הפעם היא חורגת ממנהגה, ופותחת חלל תצוגה ענק מחוץ למרכז העיר שבו אפשר יהיה למצוא מגוון רחב בהרבה של פריטי עיצוב. נדמה שגם כאן יהיה דגש בולט על גופי תאורה. גם ניר מאירי משיק כאן נברשת תקרה חדשה (שמוצגת בראש העמוד, בחשיפה ראשונה) – וזהו מיקום יוקרתי למעצב הישראלי הצעיר, שפועל לאחרונה בלונדון.

Via Lancetti, 34

לא רחוק מתחנת הרכבת גריבלדי

שתי נקודות-חובה נוספות שכדאי לשלב ביחד, אפילו בהליכה רגלית: מוזיאון העיצוב טריאנלה (סמוך לפארק Sempione) משתף פעולה עם האקספו, כשהוא מתייחס לנושא האוכל בדרך משועשעת: בהשראת סרט הפולחן "פלישת חוטפי הגופות", עולה עכשיו התערוכה "מטבחים ופולשים" שבודקת מה קרה לנו בזכות – ובגלל – מוצרי החשמל שפלשו לנו למטבח במשך השנים: מקררים ומכונות קפה, מדיחי כלים ומיקרוגלים. יחד עם התערוכות הקבועות של המוזיאון, זו אמורה להיות תחנה מרחיבת אופקים בשבוע הזה.

Triennale Museum

המרעננת הרשמית של שבוע העיצוב מילאנו היא רוזאנה אורלנדי, הגלריסטית הוותיקה שהיא גם אשת אירוח ססגונית. בחלל המרהיב של הגלריה שלה, על שלוש קומותיה והגינה הרוגעת במרכז החצר, כולם נפגשים. וגם אם לא הוזמנתם לסעודת המעצבים שהיא מכנסת כאן במהלך השבוע, תוכלו לפשפש בעבודות של המעצבים החביבים עליה שנמצאים כאן מדי שנה, כמו Scholten and Baijings ההולנדים, לצד מעצבים מתחלפים מכל העולם. הרבה פריטים מוצעים למכירה, חלקם במחירים סבירים, ובכל מקרה אפשר פשוט לרבוץ, לאכול ולשתות משהו, וליהנות מהחיים.

Via Matteo Bandello, 14-16

על חלונות הראווה של הכל-בו היוקרתי של מילאנו, La Rinascente מול קתדרלת הדואומו, יוצגו טפטים של אמנים, אדריכלים ומעצבים נודעים שמציגים בגלריה סרפנטיין בלונדון. הגלריה מייחצנת את עצמה לקהל הרחב שמשוטט בשבוע העיצוב, באמצעות הטפטים האלה - בין השאר של האדריכל היפני המהולל טויו איטו, של סטודיו Sanna היפני (מתכנני הקמפוס החדש של בצלאל בירושלים), ושל האמן הסיני איי וויי וויי. ומשם, שעות של הנאה בתוך החנות עצמה - ובמיוחד המסעדה ובית הקפה על הגג, שמשקיפים על הדואומו הצמוד.

מדגמנים את חלונות הראווה של La Rinascente עם גלריה סרפנטיין
מדגמנים את חלונות הראווה של La Rinascente עם גלריה סרפנטיין

  • עקבו אחרינו באינסטגרם xnetmilan# וכאן, בבלוג המתעדכן