החיפוש אחר בתי מגורים מיוחדים מסביב לעולם מרתק כל פעם מחדש - לא רק בזכות האסתטיקה והיצירתיות, אלא גם בזכות יחסי הגומלין וההשפעות ההדדיות בין מעצבים מכל קצווי העולם. הבית הזה בדרום-מערב שבדיה עוצב למשפחה בת חמש נפשות. מבחוץ הוא נראה כמו בית ים תיכוני למהדרין, ובפנים הוא שילוב של סגנונות, שמעל כולם משוח העידון של העיצוב הסקנדינבי.רהיטים ואביזרים עכשוויים, פריטים איקוניים מהעבר, פריטים אתניים בעבודת יד ויצירות אמנות - הכל במינונים נכונים, שיוצרים אווירה יוקרתית שלא באה על חשבון הצד השימושי.

_44B1595

כן, זו סככת מטפסים (שמא גפנים?) בשבדיה.

A

הבית ממוקם בכפר דייגים לשעבר, בסביבה מיוערת שקרובה לחוף הים. חומת אבן מקיפה אותו, מבודדת אותו מהסביבה ויוצרת גן עדן פרטי ומפנק לדייריו. לפני שניכנס לתוך הבית נסייר בחצר שאליה נפתחים קירות זכוכית שקופה, כך שהחוץ נכנס פנימה והפנים נמשך לחוץ. בתמונה למטה (עם כיוון השעון): רחבת שיזוף, ''חדר החורף'' (הסבר בהמשך), מדשאה, בריכת שחייה ופינת רביצה.

5

בפינת הרביצה שילוב של פריטים בהדפסים גיאומטריים, פופים ושולחנות מתכת שהם הגרסה האירופית למגשי הקפה המזרחיים.

Untitled_Panorama2

לבית שתי קומות (ראו תוכניות בסוף הפוסט): הקומה התחתונה בנויה בצורת ר' שמקיפה את הגינה והבריכה. בצלע אחת סלון, מטבח ופינת אוכל, בצלע השנייה אגף ההורים, ויש אגף שלישי לחדרי שירות ואורחים שאינו פונה לבריכה. בקומה העליונה נמצאת ממלכת הילדים.

נטייל מבפנים החוצה ובחזרה, מאחר שהחדרים מתמזגים עם חלקים שונים של החצר. מעל דלת הכניסה יש קיר זכוכית ששייך לקומת הילדים (אליה נחזור בהמשך). דלת הכניסה נפתחת למבואה, שממנה מביטים לכל אורך החלל הציבורי הפתוח:

C

מימין לדלת הכניסה מדרגות שעולות לקומת הילדים, והכניסה לאגף ההורים. משמאל למדרגות אגף השירות ה"שימושי", שגם אליו נחזור בהמשך. בחלל הציבורי הפתוח פינת אוכל, מטבח, סלון עם אח ודלת שנפתחת לחדר האחרון באגף הזה - חדר החורף.

G

כאשר חלק גדול מימות השנה הם קרים וחשוכים, יש חשיבות רבה להכנסת אור לתוך הבית, ולכן בכל קיר נפערו חלונות בגדלים שונים. עם זאת, כדי להוסיף דרמה ועניין נבחרו צבעים כהים לפרופילים של החלונות והדלתות, לקיר בסלון ולחלק מהרהיטים.

במבואה רקע בהיר, שעליו בולטים פריטים כמו ספסל "ברצלונה" של מיס ון דר רוהה ( Ludwig Mies van der Rohe), אחד האייקונים של העיצוב המודרניסטי, מראות עכשוויות וקיר סרגלי עץ - והתוצאה רצינית ואלגנטית.O

במבט מהסלון לעבר הדלת רואים את האור שחודר דרך קיר הזכוכית שלצד פינת האוכל, המשקיפה על רחבת השיזוף.

משני צדי הקיר וילונות שקופים ואטומים, כשהווילון הכהה ממסגר את הנוף והופך את כל הקיר למעין יצירת אמנות:P

בפינת האוכל שילוב של רהיטי עץ ועור, עם נגיעות של מתכות. גוונים שונים של נחושת באהיל, ברגלי הקונסולה ובפריטים כמו הפמוטים, יוצרים אווירה יוקרתית. עבודת האמנות על הקיר משתלבת בחלל גם מבחינת הצבעוניות וגם מבחינת הנושא. על הקונסולה, בין השאר, מראה שבה משתקף האגרטל שעל השולחן. מראה, ולו הקטנה ביותר, תמיד יכולה להכפיל חפץ אהוב:

M

מול פינת האוכל, מטבח בצורת ח': צלע ארוכה צמודה לקיר, מולה אי עבודה עם בר לארוחות קלילות, וצלע שלישית קצרה עם מכשירי החשמל.

T

המטבח מצויד היטב והארונות בגוון חום-אפור, עם משטחי עבודה מבריקים שמחזירים את האור. מעל מאירות מנורות מבהיקות בצבע נחושת. מכל פינה במטבח רואים את החוץ - את החצר הגדולה וגם את החצר האחורית, שבה שולחן אוכל קטן (שימו לב למסך שליד החלון):

H

על אי העבודה מוקמו הכיריים ומעליהן קולט אדים שיוצא מתוך משטח העבודה, שמשמש גם כחוצץ בין הכיריים והבר.

K

בארונות הלבנים שולבו מקרר יינות גדול ושקוף, מקרר עצום ותנורים.

N

בהמשך פינת ישיבה עם טלוויזיה ואח, שמשמשת גם את החדר הבא. קיר הלבנים והספרייה הם נקודת המיקוד של החלל הארוך. גם בפינה זו משחקים של גוונים נייטרליים כהים ובהירים - בחלל כל כך גדול ומואר אין בעיה להשתמש בצבעים כהים, שמשווים אינטימיות לפינת הישיבה.

L

כהדהוד לסגנון שבפינת ה"זולה" בחצר, הכריות ושולחן הצד נבחרו בדוגמאות גיאומטריות, שמכניסות עניין ומקשרות בין החוץ לפנים. האח משרתת גם את החדר שמאחורי קיר הלבנים.

R

הסלון נפתח לפינת האוכל שבחוץ, עם שולחן עץ כבד וכסאות רשת לבנים קלים - שילוב של סגנון כפרי ועכשווי, שיוצר מראה מתוחכם ועובד יפה עם כל פינות החצר.

liv2

כדי ליצור הפרדה חזותית שמגדירה את פינת הישיבה הותקנו בתקרה פסי תאורה:

11

המרחב המשותף האחרון הוא חדר חורף, או "זולה" פנימית עוטפת ונעימה, עם קירות לבנים, כורסאות נוחות וכיסויי פרווה. לחדר שני קירות זכוכית, כך שיהיה כיף לשבת בו בחורף, להתחמם באש האח ולצפות בחוץ הקר והמושלג.

44

_44B1770

אחרי שראינו את החללים המשותפים נחזור למבואה, שממנה נכנסים גם לאגף ההורים:

13

מימין עולים לחדרי הילדים, וישר ממשיכים לאגף שהוקדש להורים, ובו חדר ארונות, חדר שינה וחדר רחצה מרווח עם סאונה. הכל במבנה של מלבן ארוך שחדר השינה ממוקם באמצעו, כדי לקבל אינטימיות. מצד אחד של חדר השינה מעבר שממנו יוצאים לרחבת השיזוף. מהצד השני, בקיר שפונה לחזית הבית, חלונות צרים שגובלים בתקרה.

הכניסה לסוויטה נעשית דרך פרוזדור ארוך עם קיר זכוכית לחצר, ובסופו סאונת העץ שבחדר הרחצה:

12

קונסולת העץ המחוספסת שבתמונה ממוקמת מול המיטה.

bed3

בסאונה קיר זכוכית ולידה פינת ישיבה קטנה, שבה אפשר לפוש מהאדים. מצדה השני של פינת הישיבה נמצא אזור הרחצה (עם חלון בגג מעל המקלחון):

bed

מול המקלחת אמבטיה עם תוספות של אביזרים בסגנון אתני:17

לחדר הרחצה אפשר להגיע בקלות גם מפינה אחרת בחדר השינה:

bed1

חדר הארונות גדול ונוח, וכמו בכל חדרי הבית - גם הוא מואר באור טבעי.

14

הדק שאליו יוצאים מאגף ההורים:

_44B1762

שוב אנחנו חוזרים למבואה, והפעם נכנסים ממנה לאגף השלישי בקומה, שבו שירותי אורחים, חדר שינה לאורחים, חדר עבודה, מחסן, חדרי מכונות, חניה וכניסה צדדית לבית.

16

מראה המדרגות ומתלה המעילים המינימליסטי שמתחתיו מתוך אגף השירות.

_44B1703

מראה ההול המרכזי של אגף השירות, עם מבט לעבר היציאה אל המטבח. פינה שלכאורה לא עוצבה בתחכום, ועדיין, השילוב של השידה העכשווית עם ספסל פשוט וכמה פריטים משלימים הופך אותה לחמה וידידותית.

שירותי האורחים נראים יוקרתיים בזכות השילוב המנצח של זהב עם אפור:

10-2

_44B3232

ובחזרה למבואה: המדרגות שמובילות לקומת הילדים מוארות במנורות לד קטנות, ששוקעו בחיפוי העץ של הקיר. שורת עמודי המתכת ומדרגות הבטון עם המרווחים גורמים לחומרים ה"כבדים" להראות קלים יותר, ולא חוסמים את האור שנכנס דרך קיר הזכוכית ומגיע כך לעומק המבואה.

st1

בקומה העליונה שלושה חדרי ילדים, חדר משפחה/משחקים וחדר רחצה. גם כאן קירות זכוכית המכניסים מקסימום אור פנימה.

חדר המשפחה רוהט בצורה פונקציונאלית, כך שאפשר יהיה ללמוד, ליצור ולשחק באותו חלל. הצבעים שנבחרו הם פסטלים רכים, שיחד עם הקירות הבהירים יוצרים אווירה נעימה וידידותית לילדים. מנורת כלוב הציפורים עוצבה בידי מתייה שאייר (Mathieu Challieres). kid

kid2

באחד מחדרי הילדים רהיטים, טפטים ווילונות בצבעים בהירים ונייטרליים, שמתאימים לכל גיל ומשמשים רקע לצעצועים הצבעוניים. חדר כזה יכול בקלות לגדול עם הילד: צריך רק לשנות את האביזרים.

kid1

תוכנית קומת הקרקע: (1) מקלחת (2) חדר רחצה (3) חדר שינה (4) חדר ארונות (5) סאונה (6) פרוזדור (7) מבואת כניסה (8+9) חדרי מכונות (10) שירות אורחים (11) כניסה צדדית (12) מחסן (13) חניה (14) חדר שינה לאורחים (15) פינת אוכל (16) מטבח (17) חדר עבודה (18) סלון (19) חדר חורף.

3

תוכנית הקומה השנייה, הקטנה בהרבה: (20) חדר שינה (21) ישורת המדרגות (22) חדר שינה (23) חדר רחצה (24) מחסן (25) חדר משחקים ופנאי (26) חדר שינה (27) חדר שירות.

5

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- הגלובליזציה מביאה בקלות את המזרח התיכון לצפון הרחוק.

- אם לילדים יש קומה - להורים ממלכה.

- מראה קטנה מכפילה חפצים שאנחנו חפצים ביקרם.

ציון: 4.3 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב: Johan Sundberg Arkitektur

צילום:Markus Linderoth