כל מעצב מתאווה לכיסא שיישא את שמו, וכל אדריכל שואף לעצב גרם מדרגות שידברו עליו, שיצטטו אותו, שייתן לחלל את הלוק הנכון, יהיה יצירתי ומפתיע. כמה כבר אפשר להפתיע כשמדובר במדרכים אחידים, ברוחב ובגובה ידועים מראש? ניתן גם ניתן! אנחנו מזמינים אתכם לשטוף את העיניים בכמה מהיצירות המבריקות של השנים האחרונות בתחום.

מדרגות לגן עדן

האדריכל היפניHiroshi Nakamuraתיכנן כנסייה עם שני גרמי מדרגות שמתעקלים ומקיפים אותה. הם נראים כמו סרטי בטון ששזורים זה בזה ומצטלבים בכמה נקודות, לשם התמיכה. שני ה"סרטים" מתנשאים לגובה של 15.4 מטר ועוצבו בהשארת טקס הנישואים, אירוע יומיומי בכנסייה.

hiroshi-nakamura-NAP-ribbon-chapel-spiral-hiroshima-japan-designboom-01

image © koji fujii / nacasa and partners

גם תלויות, גם צפות

במבט ראשון נראה כאילו המאסה האדומה והדומיננטית מרחפת בצורה לא הגיונית בחלל, אך זו לא הדמיה אלא מדרגות שעיצב האדריכלMichaelis Boyd בהשראת יצירה של האמן Do Ho Suh, שבמקור מסתיימות בתקרת הגלריה. המדרגות, שהוקמו על ידי Diapo, משמשות חלל משותף המחולק למפלסים, והן תלויות אך ורק על יסודות הבניין, ללא תוספת של בסיס תומך. הרשת המתכתית הדקה נותנת תחושה של מדרגות צפות וקלילות באופן מפתיע.

633e32fc5eb882f0c3cd28fa7585395e

image © Diapo

מדרגות כמחיצה

HAPTIC עיצבו מדרגות לבית פרטי שנבנה במאה ה-19, שמקשרות בין הקומה הראשונה לקומת הביניים, אך גם משמשות כמחיצה מעודנת בין המטבח לסלון. מדרגות הפלדה מתחילות (או מסתיימות) בשלוש מדרגות עץ המשמשות גם כרהיט ששייך לפינת הישיבה.

117_A-Beautiful-Staircase-That-Floats-Above-Its-Living-Space_0-f

image © Simon Kennedy and Inger Marie Grini

שדרה של לויתן

האדריכל הקנדי Andrew McConnell מציע קונספט של גרם מדרגות המורכב מחוליות. צורתן הייחודית נלקחה מתוך הפשטה של עמוד השדרה של לויתן: כל חתיכה מאגדת בתוכה מדרך אחד, מעקה אחד וחלק ממאחז היד. בין כל שתי חתיכות נעילה פנימית, המייצרת מבנה יציב שלא נזדקק לתמיכות.

20130108153254_JPTdX.thumb.700_0

image © Andrew McConnell

מקופלות

הסטודיו האיטלקי Disguincio & Co מציע קונספט חדש של מדרגות ספירליות, עם מדרכים שעשויים מקיפולים של פיברגלס. הם ננעצים זה בזה בצורה סיבובית, כך שכל מדרך אמנם גמיש וחלש לבדו, אך כשכולם מחוברים יחד נוצר חוזק מבני.

Render_interior low

image © Disguincio & Co

אי אפשר בלי זאהה חדיד

המדרגות הצפות בגלריה של Zaha Hadidשומרות על קלילות ומהוות תצוגת תכלית מרהיבה של בטון ואסתטיקה גבוהה ומדויקת. למרות שכל מדרגה צרה מעט מקודמתה, הן נוצרו מתוך אותה תבנית (משתנה), וניתנות לפירוק ולהרכבה.

ZHAFloating_Staircase04

image © zaha hadid architects

בין פסל למדרגה

בווילה פרטית במומבאי ביקש הלקוח להדגיש את החלונות הכפולים והגבוהים שבמרכז הבית באמצעות פסל גדול. מאחר שנדרשו גם מדרגות תיכננו המעצבים מסטודיו Arquitectura en Movimiento Workshop אלמנט משולב, "מדרגות שיהיו כפסל". צורת ה-U הייחודית מאפשרת זרימה של אור, ושלוש המדרגות הראשונות נפרדות, כמעין ספסל.

SDM-apartment-arquitectura-en-movimiento-workshop-18

image © Bharath Ramamrutham

בית הטטריס

וילה אחרת נקראת "בית הטטריס", ויש בה שני מפלסים עם גישה ליחידות קטנות המושכרות לדיירי משנה. גרם המדרגות משמש למעבר בין יחידות הדיור הקטנות לשטחים המשותפים שממוקמים בקומה התחתונה. עיצוב: Plasmastudio

PS_TET_PHOT_INT_01

image © Cristobal Palma

מדרגות באינסטנט

הסטודיו לאדריכלות QC עיצב מדרגות ספירליות מקוביות עץ לדירת זוג צעיר בפולין. מעין ערמה של בלוקים שנפרשים סביב ציר מרכזי, מודבקים זה לזה ומחוזקים במוטות פלדה, שחלקם מעוגנים גם לקירות.

Wooden-staircase-in-Split-Flat-by-QC_dezeen_2

image © QC

צפוף צפוף

המדרגות של TAFעשויות מקופסאות של עץ אורן, שהונחו זו על גבי זו (התמונה צולמה מלמעלה). אולי זה לא מאוד נוח, אך השיטה היא פתרון למעבר שהיה צר מדי למדרגות סטנדרטיות.

5 low

image © Bobo Olsson

לטפס על הרהיטים

פתרון יצירתי לדירה קטנה בעלת שני מפלסים: מדרגות שבהן משולבים חללי אחסון, באמצעות סדרה של מסגרות וקופסאות (אפשר גם להתחיל לעלות מהשולחן..). עיצוב: סטודיו Mieke Meijer.

Objectélevé_07 low

image © Studio Mieke Meijer

לטפס על הקירות

סטודיו Francesco Librizzi השתמש בקונסטרוקציית מתכת מינימליסטית ודקה ובמשטחי עץ בבית על חוף הים בסיציליה, ועיצב אותו כמו ציור של מונדריאן שהתממש בחלל. הסיבה הבסיסית להחלטה על מבנה מינימליסטי הייתה הדגש על השימור בבית, שנבנה לפני יותר ממאה שנה.

tumblr_ne23cqnJYk1s5qhggo5_1280 low

image © Alberto Moncada

תאורה מסתובבת

שיתוף הפעולה בין PSLAB לאדריכל BERNARD KHOURY הניב גוף תאורה ייחודי, שהותאם למדרגות ספירליות בבית פרטי בביירות, לבנון. צורניות התאורה מתחקה אחר הצורניות של המדרגות, ומוסיפה לליבת הספירלה - שבדרך כלל אינה מטופלת מבחינה עיצובית - אלמנט פיסולי מעניין.

PSLAB-Staircase-1

image © PSLAB

המראה הפרוע

מפתיע עד כמה מתוכנן ובטיחותי הגרם המתפרע הזה. סטודיו Jouin Manku עיצב מעין סרטים מעץ אלון, הסובבים ומקיפים את המדרגות המתעקלות המחברות בין שתי קומותיה של המסעדה במלון Strasbourg בפריז. סרטי העץ יוצרים אלמנט עיצובי בולט, שבו גלומים מעקה הבטיחות ומאחז היד.

Agence Jouin Manku 4263HeleneHilaire

image © Hélène Hilaire

55 טון של מתכת

צוות הסטודיו heatherwick הוזמן על ידי Longchamp לעצב את חנות הדגל החדשה שלהם בסוהו, ניו יורק. בעוד שרוב שטח החנות הוא בקומה העליונה, קומת הכניסה קטנה מאוד. צוות העיצוב הציע פתרון עיצובי שהופך חיסרון ליתרון: הם פיצלו את החלל לשלושה מפלסים ויצרו טופוגרפיה של שבילים, מדרגות וקירות מרצועות פלדה ענקיות. לגוף המבנה מחוברים גופי תאורה ומתקני תצוגה מתחלפים, באמצעות מגנטים חזקים. הפרויקט זכה בפרס ''AIA Top ''Honour and Design Best Retail Interior.

longchamp.3.Adrian-Wilson

image © Nic Lehoux

שילוב מושלם בין פנים וחוץ

עוד מדרגות שעיצב הסטודיו של Zaha Hadid, הפעם למרכז המבקרים Heydar Aliyev, יוצרות המשכיות בין חוץ לפנים. משטח העץ עוטף את החלל ומגדיר את האזורים המשותפים. ההשראה היא קליגרפיה אסלאמית, והתוצאה היא קבלת פנים חמה, שגם מכוונת את המבקרים דרך האזורים השונים.

photo_by_hufton_crow_-8-1

image © hufton crowimage

כפתרון אחסון

המדרגות האלה כבר נראו לא מעט, בזכות רעיון יצירתי ומעשי כאחד: דיירי הבית ביקשו פתרון נוח לאחסון הנעליים, בעיה שמטרידה עוד יותר בבתים עם שטיחים מקיר לקיר.Zugai Strudwick Architects מצאו פתרון אסתטי וחכם, המנצל את המדרגות כמגירות.

photo

image © John Adderley

בין מדרגה למגירה

כל ספרייה שמכבדת את עצמה כוללת סולם גבוה ונייד, שמאפשר להגיע למדפים העליונים. עיצוב יצירתי של Danny Kuoהחליף את המדפים במגירות, שאת התחתונות שבהן הפך למדרגות.

Staircase-Cabinet-by-Danny-Kuo-014

image © dannykuo

ולסיום, כניסה דרמטית

סטודיו Hylaקישר בין שלוש קומותיו של בית פרטי בסינגפור באמצעות גרם מדרגות לולייני, עצום ומרשים, שיוצר את הרושם שכל החלל נבנה סביבו. תחילתו בגשר זכוכית שחולף בקלילות מעל מי הבריכה, מוביל גם אל הסלון ומאריך את המדרך הראשון ליצירת כניסה דרמטית לבית.

HYLA-architects-jalan-angjin-laut-singapore-designboom-03

Image © derek swalwell

>> הם היו מהודרים והפכו לסתם שימושיים: מה קרה לחדרי המדרגות הישראליים עם השנים?