בהוליווד כמו בהוליווד, הכל גדול מהחיים. לכן בפוסט הזה מככבת שלישייה של סלבס: בעלי הבית (בני זוג מתעשיית הפופ, שחולקים את זמנם בין לונדון לקליפורניה), מעצב פנים שגם לו איכויות של סטאר, והבית שנמצא ברודיאו דרייב, אחד הרחובות הכי מפורסמים בבוורלי הילס, סוג של סלב בפני עצמו. למעצב קוראים מקסים ז'קה (Maxime Jacquet), בלגי צעיר שהגיע ללוס אנג'לס לפני שמונה שנים ותוך זמן קצר כבש אותה בזכות סגנונו הנועז. רשימת ההישגים של מגה מעצב בהוליווד כוללת לקוחות שהם סלבס מהשורה הראשונה, כתבות בכל עיתוני העיצוב החשובים והופעות תכופות בתוכניות טלוויזיה.

בבית הזה, שנבנה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, קיבל ז'קה יד חופשית, שניתנה לו אחרי שכבר עיצב לבני הזוג את ביתם בשכונת צ'לסי שבלונדון. שטחו 825 מ"ר, שמתפרשים על קומה אחת: מרחב גדול לאירוח, שלושה חדרי שינה, שני חדרי רחצה ובריכה. בשיפוץ נשמר סגנונו האדריכלי של הבית והצבעים שנבחרו אופייניים לעיצוב הפנים של אמצע המאה הקודמת. האביזרים והרהיטים הם תערובת אקלקטית של חדש וישן, אמנות פופית ומעט פריטים אישיים מהמולדת האנגלית. התוצאה קלילה ובוהקת, מתאימה לעיר ולבעלי הבית.

דלת הכניסה נפתחת למבואה שצועקת ''וואו'' (לא בהכרח בגלל היופי וההרמוניה אלא דווקא בגלל היעדרם):

2

באמצע המבואה מעין מיצב חסר פרופורציה (דלת הכניסה השחורה נראית בתמונה מאחוריו). הוא מורכב מפלטות עץ גדולות ולא מעובדות שעליהן עציץ גדול, עולה על גדותיו. הסחלב, שהוא פרח רגיש ועדין, מוצג כאן כמו מקבץ פרחים צפוף ביער, עם אמירה ברורה של שופוני. את המראה ה"טבעי" משלים שטיח שמזכיר עור של חיה. אפשר לפרשן ולהתפלסף על מראה הכניסה אבל אי אפשר להתווכח עם הסקרנות והרצון שהיא מעוררת לראות איך נראה הבית כולו. והרי זהו תפקידה של המבואה.

הפסים השחורים הרחבים יוצרים תחושה של זרימה ומדגישים את תפקידו של החדר כמעבר. פוסטר שמכניס צבע ושני כסאות יוצרים פינה נוספת בחלל הארוך.

4

המבואה נפתחת לסלון והעין מיד נמשכת לספות הכסופות.

8

תקרת הסלון נמוכה יחסית, אבל קיר הזכוכית הגדול מכניס שפע של אור שמגדיל ומגביה את החלל. את החדר ממלא מרובע עצום של ספות שמספיקות לאורחים רבים. הצבע הכסוף מחזיר אור, וגם השטיחים הבהירים גורמים לכל המאסה להיראות קלה יותר ממה שהיא באמת. יחד עם זאת, הרצף של אותו חומר, אותה טקסטורה ואותו מבנה מעיק מעט, ומראה לנו שוב שסדרות חד גוניות בדרך כלל לא עושות טוב.

9

לספות קוראים ''טוגו'' (Togo) והן עיצוב איקוני של מישל דוקארוי (Michel Ducaroy) מ-1973. בזמנו הן היוו חידוש גדול בזכות החומריות שלהן (ספוג, בעיקר).

11

16

14

במרכז המרובע הכסוף מפוזרים שולחנות קטנים, שאפשר להזיז בקלות ממקום למקום. עליהם מונחים לקישוט אלבומים של אמנות ועיצוב וקצת חפצים מקבריים, כמו גולגלות מסוגים שונים. הוליווד, כבר אמרנו?

מסביב לאזור הישיבה הבהיר והנייטרלי נצבע כל קיר בגוון או בטקסטורה ייחודית, וכך נוצרו פינות מעניינות שמעירות את כל החלל לחיים. בהמשך למבואה, במעין פיתוח של הפסים השחורים - קיר שחור עם כתובת נאון ורודה, אזור הקמין שכוסה בלבנים ועוד קטע קיר שחור, שמתחבר לווילונות השחורים שמשמשים להצללה במקום תריסים.

5

7

פינת הקמין עוצבה במראה רטרו, עם כורסה והדום של אימס, צבעים ורדרדים-חומים וקישוט קיר בהתאם. בניגוד לחלקים רבים בבית, כאן הפרופורציה והשילובים הרבה יותר הרמוניים, עם צבעים חמים במרקמים שונים ובצורות דומות.

10

עוד רטרו מספקת מנורה עומדת על שם פרנק סנטרה, שמכניסה צבע בין הספות.

13

מהסלון אפשר לעבור לחדר אוכל גדול שבו שולחן עץ ישן, קטע קיר תכול מעל קמין ואוסף של עבודות אמנות ועיצוב מתקופות שונות.

19

20

לעומת חדר האוכל הרשמי, שמציג ברצינות המתבקשת את חפצי הנוי היקרים, פינת האוכל המשפחתית היא כיפית, צבעונית וקלילה, עם כסאות פלסטיק וקירות שאפשר לקשקש עליהם.

21

23

חדר השינה עצום, ולכן יש בו גם פינת ישיבה שפונה החוצה ושתי נישות חמודות.

25

הקירות צבועים בגוון חאקי נייטרלי והצהוב העז שמחיה את החדר מוכנס אליו בעזרת הטקסטיל (וילונות, כריות ומצעים), כך שבקלות אפשר להחליף סגנון ולשנות את האווירה.

26

כיסוי המיטה בצהוב שאופייני לפלטת הצבעים של שנות ה-50, והדוגמה שעליו אתנית.

29

על השטיח שילוב של כמעט כל הצבעים שאפיינו את עיצוב הפנים של אמצע המאה הקודמת.

שתי פינות נצבעו באותו צהוב. אחת מציגה חפצי חן שסודרו היטב:

28

ובשנייה פינת עבודה קטנה:

27

תראו איך פריט פשוט כמו כובע יכול להפוך למיצב עיצובי לגמרי לא רע, בכמות המתאימה ובשימוש הנכון.

ולסיום סרטון עם המעצב הכוכב:

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- לא ברור מה חשוב יותר: הוואו או הפרופורציות. כנראה שבהוליווד אין התלבטות.

- בכל אביזר יש פוטנציאל למיצב.

- 4.5 ל-WOW ו-2 לחלושע'ס

ציון: 3.25 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב:Maxime Jacquet

צילום: Tigran Tovmasyan