מגזין הלייף-סטייל הבריטי Wallpaper מכין ספיישל על עיצוב, אדריכלות ואופנה ישראלית, לקראת אחד הגליונות הקרובים שלו. תחת השם Israel Revealed, יוצגו באותו גיליון אדריכלים ומעצבים מקומיים שישוחחו על עבודתם, בהקשר של מגמות מקומיות בתקופה הנוכחית. כך נודע ל-Xnet. אירוע ההשקה של הפרויקט ייערך כאן בדצמבר, וההכנות לקראתו כמו גם הכנת הספיישל כולו נערכות בפרופיל נמוך.

מדובר באירוע ראשון מסוגו של המגזין בארץ, אך אין זה מהלך יוצא דופן במגזין, שנחשב לאחד הבולטים בתחום הלייף סטייל העולמי. רק לאחרונה נערך ספיישל דומה, תחת השם Middle East Revealed, ובו נכללו מעצבים מכל רחבי המזרח התיכון בדגש על נסיכויות המפרץ - למעט מדינה אחת. כעת, אותה מדינה זוכה לספיישל נפרד משלה, ללא שאר המזרח התיכון.

ב-Wallpaper, שמדווח על תפוצה של 105 אלף עותקים בממוצע שנתי ב-2013 (כמחציתם בבריטניה ובארצות הברית), מדגישים את שיתופי הפעולה במרחב הפיזי לא פחות מאשר את הכתבות וההפקות שנמצאות בתוך העיתון ובאתר האינטרנט שלו. כך, למשל, הפרויקט השנתי HandMade מפגיש מדי שנה מעצבים כישרוניים עם בתי מלאכה ותיקים, כדי ליצור יחד פריטים ייחודיים הנחשפים בכל שנה בשבוע העיצוב מילאנו - באוצרות מרשימה, שאחראית לאחת מתחנות החובה בשבוע זה.

לקראת אירוע ההשקה של הספיישל הישראלי, שייערך ב-11 בדצמבר בתל אביב בהשתתפותו של העורך הראשי טוני צ'יימברס, הגיעו לארץ הארט-דיירקטור והצלם של המגזין ובמשך שבוע צילמו וראיינו אדריכלים ומעצבים בתל אביב ובסביבותיה. האדריכלות הישראלית, מבחינת המגזין, היא בעיקר אדריכלות של וילות, משום שברשימת המתראיינים אפשר למצוא את עודד חלף, אלכס מייטליס, פיצו קדם, אורלי שרם, אירית אקסלרוד, יונתן מונג'ק, חנן פרי ושלום דוידוביץ', ולצדם גם אדריכלי מגדלים ושכונות כמו אילן פיבקו ומשה צור, וכן מעצבי המסעדות ובתי המלון אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ'. למעט אורי הלוי, שנבחר להשתתף ושמתמחה במשרדים, אין למצוא ברשימה אדריכלים צעירים שמתכננים למנעד רחב יותר של לקוחות, ו/או אדריכלים שמתמחים במבני ציבור. מה שמוביל לשאלת הבחירה של המשתתפים, בהמשך.

יונתן מונג'ק. אדריכלי וילות מרכיבים את הרוב המכריע (צילום: אביעד בר נס)
יונתן מונג'ק. אדריכלי וילות מרכיבים את הרוב המכריע (צילום: אביעד בר נס)

בחירה מערכתית או תוכן שיווקי?

עוד משתתפים בפרויקט: הצלמת תמר קרוון, שמכינה סרט על אביה, הפסל והאמןדני קרוון, ואוצרות העיצוב סלומה פקיאל ואמי שחר מ-''Design Space'', שמציגות את שיתוף הפעולה שלהן עם "אבן קיסר" (המוצג גם ביריד "עיצוב טרי"). כמו כן צולמו פריטים של מעצבים ישראלים צעירים, שזכו להמלצתם של מעצבים ישראלים מצליחים בחו"ל, כמו דרור בן שטרית, Raw Edges ואחרים. חלק מהראיונות יוצגו באתר האינטרנט, ואחרים במגזין המודפס. חלק מהצילומים נעשו במוזיאון תל אביב, במוזיאון העיצוב חולון, ובסטודיו של כפיר זיו.

כיצד נבחרו המשתתפים בפרויקט? נותנת החסות לאירוע, ומי שגם ארגנה את שהותם של האורחים בישראל (בין היתר, הם התאכסנו במלון היוקרה החדש "נורמן"), היא חברת משטחי הקוורץ "אבן קיסר". האם אנשיה שותפו בבחירות, או שמדובר בהחלטות בלעדיות של עורכי המגזין, והאם היא מממנת את הפרויקט במלואו כתוכן שיווקי ממומן? במגזין Wallpaper העדיפו שלא לענות לשאלות Xnet בנושא זה.