אין ספק שמהפכת הרובוטים נמצאת בעיצומה. הם עובדים לצידנו במפעלים, במכרות, בנמלים, אבל גם - יותר ויותר - נמצאים במשק הבית ופעילים בשעות הפנאי. התהליך אינו אלא המשך ישיר של מהפכת הטכנולוגיה הלבישה, שמטשטשת את הגבולות שבין הטכנולוגיה לבין המשתמש. בסקירה הזו תמצאו תחומים מגוונים ומפתיעים שבהם כבר קיים השילוב העתידני הזה. הדמיון לא מפסיק לעבוד. האם בקרוב נגלה שהרובוטים חושבים, יוזמים, יוצרים ומביעים רגשות? אנחנו בטוחים שכן.

הרובוטים שילמדו את ילדכם תיכנות

כמה ילדים אתם מכירים, שמוכנים לשבת ולהתחיל לכתוב קודים לתיכנות? תכירו את דוט ודאש, שילמדו את ילדכם את שפת הקידוד באמצעות סיפורים. על ידי משחק ובאמצעות רצפים חזותיים של פקודות ומחוות גוף, הרובוטים ילמדו לבצע כל מטלה, כמו לנגן בקסילופון או לתת פרח לחבר. הפרויקט, שהחל דרכו כקמפיין מימון המונים, מבטיח לספק את המוצרים הראשונים בתחילת 2015.

דוט ודאש, מלמדים תיכנות. Copyright © Play-i, Inc

ויכולים גם ללמוד לנגן על קסילופון,למשל. Copyright © Play-i, Inc

הרובוט המשפחתי הראשון בעולם

ג'יבו הוא חבר אלקטרוני אינטראקטיבי שנראה כמו הכלאה של איימק עם מנורת הלוקסו של פיקסאר. הרובוט יכול לזהות ולעקוב אחר פרצופים, ועל אף שאינו יכול לזוז ממקומו, הוא יצלם אתכם, יציג מיילים, ישלוט על המכשירים האלקטרוניים בבית, יזכיר לכם אירועים חשובים ואף יספר סיפור לילד לפני השינה. גם מוצר זה הוצג לראשונה כפרויקט מימון המונים, ותמורת 499 דולר הוא יסופק לכם בתחילת 2015.

Jibo, Inc

Jibo, Inc

+

+

עיניים שלי: שואב האבק הרובוטי של דייסון רואה את הבית

החברה שעשתה מהפכה בעולם שואבי האבק מקווה לעשות זאת שוב באמצעות רובוט שמנקה ללא סיוע אנושי. דייסון 360 מסוגל לראות את סביבתו באמצעות מצלמה פנורמית, והוא ניתן לשליטה בעזרת אפליקציה סלולרית. 200 מהנדסים עבדו על פיתוחו ב-16 השנים האחרונות, בתקציב של 46 מיליון דולר. איך תתבצע השאיבה? המוצר משתמש במנוע ציקלון דיגיטלי, והוא לא יפספס, לטענת היצרן, אפילו חלקיקים בגודל של 0.5 מיקרון. הוא יהיה זמין החל מאמצע 2015 ביפן, ועדיין לא ידוע כמה יעלה.

images courtesy of dyson

images courtesy of dyson

+

עקוב אחריי: השיגעון התורן של ריצ'ארד ברנסון

אייריס+ הוא מזל"ט אישי הנשלט באמצעות הסמארטפון באופן ידני, או באמצעות עקיבה אוטומטית. במה זה יכול להיות טוב? בעיקר לצילומי וידאו איכותיים מהאוויר, למיפוי ולמדידות. בקיצור, צעצוע חובה לחובבי צילום, ספורט אקסטרים או מי שרוצה לתעד את הקרחת שלו ממעוף הציפור.

3D Robotics

3D Robotics

+

+

שירות החדרים שלא ייצא מדעתו לעולם

סאביוואן הוא רובוט שירותי במיוחד, המיועד בעיקר לענף האירוח. הוא יודע לנוע בצורה עצמאית בין קומות וחדרים, מזהה דלת באמצעות מצלמה, וכאשר זו נפתחת, הוא מציג הנחיות לאורח על גבי מסך. הוא יביא לאורחי המלון חטיפים, מגבות, יעביר מסרים ובוודאי יעלה חיוך על פניהם.

image courtesy of savioke

+

רובוטי ענק משתלטים על בייג'ינג

מי שביקר בימים האחרונים בבירת סין יכול היה להיתקל בסצינה שכמו נלקחה מתוך סרט רובוטריקים: רובוט ענק בצורת סוס-דרקון נלחם בעכביש עצום. הפרויקט הזה נערך במסגרת חגיגות לרגל 50 שנה לכינון יחסים דיפלומטיים בין צרפת לסין, והוא מבוסס על מיתוס הבריאה הסיני של הצלת האנושות מאפוקליפסה לאחר שאחד מעמודי התווך המחזיקים את השמיים, התמוטט. הדרקון, ששוקל 45 טון ומתנשא לגובה של 12 מטר, ועמיתו העכביש, באורך 20 מטר, מופעלים על ידי צוות של 100 איש, ובהם טכנאים, שחקנים, זמרים ונגנים.

+

+

מטייל על הקירות

הרובוט החביב הזה מטייל על קירותיו של בר ברלינאי בשם "מלון 25 שעות". תנועתו מושפעת מהאירועים האקוסטיים בסביבתו, והוא מצייר ומשאיר רישום דו-ממדי של ההתרחשויות בחלל. כל גריסת קרח, מחיאת כף או הכנת אספרסו ישאיר חותם צבעוני וייצוק תוכן חדש לעולם הציור המופשט. הרובוט הוא פרי פיתוחם של ג'וליאן אדנאואר ומיכאל האס, צמד אמנים מברלין, שהציגו לאחרונה בגלריית טייט הלונדונית ובשנה שעברה השתתפו בפסטיבל מוסררה בירושלים.

SONICE Development Photocredits: Phillip Zwanzig ©

+

הרובוט הזה הורס

זהו רובוט למיחזור בטון של המעצב עומר חקיומרולו, זוכה הפרס היוקרתי של איגוד המעצבים האמריקאי. בניגוד לתפיסה המקובלת של הריסה מאסיבית באמצעות חומרי חבלה, המעצב מציע "סיכול ממוקד" באמצעות סילון מים רובוטי המאפשר עבודה מדויקת, עדינה ובעיקר יעילה: היא אינה מלכלכת ומאפשרת הפרדת חומרים ומיחזורם באתר הבנייה עצמו.

Omer Haciomeroglu ©

Omer Haciomeroglu ©

+

היד הביונית

איי-לימב הוא תותב כף יד חכם במיוחד, המיועד לביצוע פעולות יומיומיות בצורה דומה ככל האפשר לתנועה הטבעית של הזרוע. המוצר ניתן להתאמה אישית ולתיכנות באמצעות הטלפון האישי, והוא יעיל במיוחד בפעולות שדורשות אחיזה טובה ומדויקת במיוחד, כמו סגירת מכסה או שריכת שרוכים. המוצר מייצג תחום עולה של עזרים רובוטיים חכמים לנכים, שגם משפרים את היכולות של אנשים בריאים, כפי שנסקר בפוסט קודם שלנו.

© Copyright 2014 Touch Bionics Inc. and Touch Bionics Limited. All rights reserved

+

בהינף יד. זרוע רובוטית מציירת קווי מתכת בחלל

הרובוט הזה הוא בעצם שילוב גאוני של מדפסת תלת-ממד עם רתכת, של המעצב ההולנדי יוריס לארמן. המכונה מסוגלת להדפיס מתכות שונות כמו נירוסטה, אלומיניום, ברונזה ונחושת, ללא צורך במבני תמיכה.

image courtesy mataerial

image courtesy joris laarman lab

+

ידידו הטוב ביותר של האדם

לאחרונה חשפה חברת הונדה את אסימו, הגירסה המעודכנת לרובוט דמוי אדם - פרויקט שהחל ב-1986 ומאז מקפיד להשתדרג בדגמים מתקדמים, אוטונומיים וחכמים יותר. אסימו פותח מתוך רצון של הונדה ליצור רובוט שיוכל לעזור לחברה האנושית, ולשם כך הוא מסוגל להניע חפצים, לטפס במדרגות, לקפוץ על רגל אחת, לרוץ 9 קמ"ש, לזהות צלילים, קולות ותמונות ועוד.

Copyright Honda Motor Co. Ltd

+

+

יד שנייה מרופא

מנתחים יוכלו לבצע בקרוב ניתוחים מסובכים מקצהו השני של הגלובוס או אפילו מהחלל, באמצעות רובוטים בשלט רחוק. יכולת הדיוק תאפשר למנתח להתרכז במיומנויות הרפואיות, ואת כל השאר יעשה הרובוט. הפרויקט, שנקרא "מירו", מפותח על-ידי מרכז התעופה והחלל הגרמני.

Image copyright: DLR

+

נמאס לחפש חניה? הכירו את ריי - שירות ואלה-פרקינג רובוטי

אם יזדמן לכם להמריא מנמל התעופה של דיסלדורף, אל תחמיצו את הפינוק הבא: מערכת אוטונומית תיקח את הרכב שלכם, תחנה אותו ותחזיר לכם אותו ברגע שתנחתו בחזרה. מיד עם ההגעה לנמל התעופה, סורק הרובוט את המכונית על מנת לקבוע את גודלה, ואז, בעדינות, הוא מרים אותה כמו מלגזה היישר למקום החניה. במהלך השהייה חוזרות ומסודרות המכוניות לפי סדר שחרורן, וכאשר הבעלים נוחת בחזרה, יעודכן הרובוט בצורה אוטומטית ויביא את מכוניתו למקום השחרור. אחד מיתרונות השיטה: הגדלת השטח של אזור החניה ב-60%.

image courtesy of lumod

+

+

רובוטים בחשכה

במשך חמישה לילות באוגוסט האחרון סיירו אלפי אנשים ברחבי העולם בשידור חי באולמות מוזיאון טייט הבריטי, ונהנו מ-500 שנות אמנות בריטית. מצוידים במצלמות ומונחים מרחוק בידי כמה בני מזל שנבחרו באקראי, שוטטו ארבעה רובוטים במוזיאון והעבירו את המראות המרתקים. הפרויקט הוא יוזמה של האמנים הלונדונים רוס קריינס ותומאסו לאנצ'ה, בשיתוף סוכנות החלל הבריטית, והוא זכה במקום הראשון בתחרות שערך המוזיאון.

image courtesy of tate britain

שליחות קטלנית

במהלך 2015 תפעיל ענקית המסחר האלקטרוני ''אמזון'' שירות ייחודי של אספקת מוצרים מהירה במיוחד, בעזרת מזל''טים. המסירה אמורה להתבצע תוך חצי שעה מרגע ההזמנה, ללקוחות המתגוררים ברדיוס של עשרה קילומטרים ממרכזי ההפצה. הטכנולוגיה כבר הוכיחה את עצמה. דווקא הסוגיות המשפטיות הן אלה שמעכבות את תחילת השירות.

image courtesy amazon

>> ולמה אבי אשכנזי לא חושב שיש לשירות הזה סיכוי להתממש?