גן פרפרים מדהים, גן חמניות צהבהב על הגג, גן סחלבים נדיר, גן קקטוסים דינוזאורי ואפילו ״גן מכושף". הוסיפו לזה מגלשה פנימית ענקית בגובה 12 מטר, בריכת שחייה בעיצוב באלינזי, מרכז מולטימדיה עם חדר xBox, חדר MTV ואולם קולנוע, פינות אמנות סינגפוריות מכל עבר, גן משחקים ושעשועים לילדים, מכון ספא עם בריכות דגים - וזהו רק חלק מהשפע שמציע נמל התעופה צ׳אנגי (Changi) בסינגפור.

נמל התעופה צ׳אנגי. באדיבות חברת טיירה

צפו בסרטון המציג יום אחד בצ׳אנגי:

הוא נמצא שלוש שעות טיסה ממנילה, ובכל טיסה ארוכה שיש לי אני מנסה איכשהו לשלב עצירה של כמה שעות בנמל התעופה הזה, שנבחר ב-2013 (בפעם הרביעית בתוך 14 שנים!) לנמל התעופה הטוב בעולם בתחרות המתקיימת בז׳נווה. צ׳אנגי זכה ביותר מ-400 פרסים מאז פתיחתו ב-1981, יותר מכל שדה תעופה אחר. לדעתי, הוא חייב לזכות גם בתואר "נמל התעופה הירוק בעולם".

נתחיל בשלל הגנים הירוקים המפוזרים ברחבי הנמל: גן הקקטוסים שבטרמינל 1 מאכלס 40 סוגים שונים של קקטוסים שהובאו מיבשות אפריקה ואמריקה, כמו "אולד מאן״ העתיק, שריד יוצא דופן מתקופת הדינוזאורים. גן הסחלבים בטרמינל 2 מציג זנים נדירים ממשפחת הסחלבים ואת בני הכלאיים שלהם, כולל הפרח הלאומי של סינגפור – The Vanda Miss Joaquim. גן הפרפרים בטרמינל 3, הראשון מסוגו שהוצב בנמל תעופה כלשהו, כולל יותר מ-1,000 פרפרים. המבקרים יכולים לצפות במחזור החיים של הפרפר ולהיות עדים ליציאתו המקומטת מהגולם ולמעופו הראשון. גן החמניות ממוקם על הגג של טרמינל 2 ומרעיף צבע צהוב על רקע מסלול ההמראה. ויש גם את ״הגן המכושף״ (בטרמינל 2), שהוא למעשה חוויה אינטראקטיבית קסומה באווירת שאנגרילה. הגן הייחודי קם לתחיה בעת הליכתו של כל מבקר לאורך המסלול: חיישני תנועה מתוחכמים מעירים את הפרחים והצמחים, ואלה פורחים לפתע מול עיני המבקר, בעוד המסלול כולו מואר בצבעים מנצנצים לצלילי מוזיקה.

מתקופת הדינוזאורים: גן הקקטוסים בצ׳אנגי. באדיבות אתר צ׳אנגי

גן הסחלבים הנדיר. באדיבות הבלוג מאו טראבלס

הפרח הלאומי של סינגפור: הוורוד משמאל. באדיבות האתר של צ׳אנגי

רוצים לראות פרפר נולד? בואו לכאן: גן הפרפרים. באדיבות ביזנס אינסיידר

שילוב מנצח: חמניות והמראות. באדיבות הביזנס אינסיידר

כאן כל אחד קוסם: הגן המכושף. באדיבות הבלוג וורלד איז אוור לובסטר

אבל לא רק הגנים המרהיבים הופכים את צ'אנגי לנמל תעופה ירוק: הצבע שולט בכל חלקי השדה. זה בולט במיוחד בטרמינל 3, שעוצב על ידי המשרד הסינגפורי TIERRA Design, שם נמצא אחד מאבזרי ריהוט הפנים הגדולים בעולם - שטיח קיר ירוק הנמתח לגובה 14 מטר ומתפרש לאורך 300 מטר. השטיח, שתלוי כשלושה מטרים מעל דלפקי הצ׳ק-אין ומאכלס יותר מ-10,000 צמחים טרופיים, נועד לרכך ולייפות את קו ההפרדה בין הצד היבשתי לצד האווירי, הקו שבין אזור הצ׳ק-אין לבין שערי העלייה למטוס ואזורי ההמתנה לטיסה, שהוא למעשה קו הגבול הבינלאומי של סינגפור. ואכן, הקיר הירוק עושה את זה בגדול.

הקיר הירוק של צ׳אנגי: אחד משטיחי הקיר הגדולים בעולם. באדיבות אתר חברת טיירה

קו הגבול הסינגפורי. באדיבות אתר חברת טיירה

שטיח הקיר: כל צמח מוחלף בקלות. באדיבות הבלוג גרינ-רופס

מכיוון שהשטיח נמצא במבנה הפעיל 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, עלולות היו להיווצר בעיות, אבל הקיר הירוק מתוחזק באופן פשוט וללא צורך במערכות פיגומים לצורך תיקונים. מה לעשות, בסינגפור לא אוהבים בלגאן. הצמחים גדלים על כבלים מפלדת אל-חלד המחוברים למערכת תשתית מרכזית. במקרה שיש צורך להחליף צמח שנבל, כל כבל נשלף בקלות.

כתב רשת CNN, ריצ׳רד קווסט, הכין כתבה קצרה על צ׳אנגי:

טרמינל העתיד של צ׳אנגי

הגידול העצום במספר הנוסעים באסיה מביא לבנייה קדחתנית של מתקני תעופה בערים רבות באזור. קואלה למפור, סיאול, ג׳קארטה ודלהי מרחיבות או מוסיפות טרמינלים חדשים; הונג קונג מתכננת מסלול המראה חדש; בייג׳ינג בונה נמל תעופה חדש לגמרי; מנילה מחדשת את נמל התעופה המאוד מיושן שלה ובונה שדות תעופה בערים אחרות בפיליפינים. בסך הכל הוקצבו כ-115 מיליארד דולר לבנייה ולהרחבה של שדות תעופה באסיה, לפי נתונים של מכון מחקר תעופתי באוסטרליה. טרמינל 3, האחרון של צ׳אנגי, נפתח ב-2008, אבל הסינגפורים כבר מתחילים בבנייתם של שניים נוספים. טרמינל 4 אמור להיפתח ב-2017, והוא יעוצב על ידי משרד האדריכלות הסינגפורי SAA Architects.

טרמינל 4 של צ׳אנגי: כך הוא ייראה. באדיבות חברת אס-איי-איי

בהמשך למסורת הסינגפורית של ״עיר הגן״, גם טרמינל 4 יכלול שטיחי קיר ירוקים, ויהיו גם שדרות עצים גבוהים ואלגנטיים שיקבלו אור טבעי, וכן שדרת קניות באורך 300 מטר. אזור ההמתנה לטיסה יעוצב בהשראת תרבות הפראנקאן העתיקה, שמקורה בראשוני המהגרים הסינים שהגיעו במאה ה-15 והתיישבו במדינות הארכיפלג האינדונזי, ובהן סינגפור.

עצים בטרמינל 4: במקרה של איחור בטיסה, יהיה לאן לטפס. באדיבות חברת אס-איי-איי

קניות בטרמינל 4: שדרות חנויות מעוצבות היטב. באדיבות חברת אס-איי-איי

אז אין ספק, יש סיבה לעצור בצ׳אנגי - עכשיו וגם בעתיד.