לפני שנה ביקרנו בדירה מוצלחתשעיצבו אנשי הסטודיו הספרדיegue y seta, ובה החליפו חממות קטנות כמה מהקירות. הפעם הם הרחיקו 20 קילומטרים מברצלונה, לעיר טראסה (Terrassa), וגם את מוטיב הצמחייה בתוך הבית פיתחו ושכללו. הם הסבו מבנה תעשייתי וחד-קומתי, שהיה פעם חנות צעצועים גדולה, ללופט המגורים של זוג ללא ילדים. עם עבר כזה מתבקשות הרבה יצירתיות ומקוריות בעיצוב החדש של המבנה, ואותן הם אכן סיפקו בשפע. הם הגדירו את הפרויקט "בית עם נשמה של לופט ולב ירוק" - הלב הוא גינה פנימית שאותה ניתן לראות כמעט מכל פינה, בזכות קירות הזכוכית שסביבה.

זה המראה שנגלה לעיני הנכנסים:

דלת הכניסה נפתחת לגינה הפנימית, שבה צמחי תבלין וכמה עצים קטנים מקומיים. משני צדדים היא פתוחה אל החלל ומשני צדיה האחרים מפרידים בינה לבין חדרים אחרים בבית קירות זכוכית שקופים (רואים את חדר הרחצה שמעבר לגינה?). גוף תאורה מלבני וגדול מדמה חלון בתקרה ושוטף את הצמחים באור.

לדלת הכניסה הגדולה (מימין) שתי כנפיים מעץ ארוקו, והיא נראית כחלק מחיפוי העץ של הקירות והתקרה. היא ממוקמת בין שני חלונות ראווה לשעבר, שמכניסים שפע של אור לחלל הפתוח. לאורכם נגרעו מהרצפה אדניות, שבתוכן נשתלו צמחים - מסך נוסף לווילונות, שעוזר לשמור על פרטיות.

נתחיל בסיור סביב הגינה: הסלון, פינת האוכל והמטבח נמצאים משמאל לדלת הכניסה (ראו תוכנית בסוף הפוסט). לאזור הזה בבית מאפיינים מובהקים של מבנה תעשייתי - קורות וצינורות חשופים ורצפת בטון. הצמחייה ומשטחי העץ מרככים את המראה ויוצרים חלל נעים.

מבואת העץ יוצרת מעין שער לסלון, שחומרי הגלם שלו שונים. העין נמשכת לסוף החלל, מה שיוצר אשליה שהוא הוא גדול מכפי מידותיו האמיתיות.

הסלון מופרד מפינת האוכל והמטבח בעזרת משחקי גובה: בזמן השיפוץ נחפרה בקרקע גומחה מרובעת בעומק של 75 סנטימטרים, שתוחמת פינת ישיבה נוחה ואינטימית בצורת האות ח'. למרות ששולחן האוכל קרוב אליה, הפרשי הגובה יוצרים אשליה של מרחק. זוהי דוגמה מצויינת לעיצוב עכשווי שלוקח את הטוב והמתאים מתקופה שחלפה ומסגנון שנמאס: הפרשי מפלסים בחלל אחד היו מאוד פופולריים במחצית השנייה של המאה הקודמת, עד שהפכו למוקצים. כאן משתמשים בהם בצורה עדכנית ומתוחכמת.

שלוש מדרגות מכל צד מובילות לפינת הישיבה. כריות הישיבה והמשענת הונחו על שלושה ספסלים בנויים. בד הריפוד הוא קטיפה אפורה וכחולה, והכריות מבדים טבעיים עם הדפסים בסגנון תעשייתי.

אופנוע ישן ששופץ באהבה בידי הדיירים מוצג בגאווה כפסל ייחודי לכל דבר.

המטבח מצויד היטב (כולל מכונת כביסה), ומשלב בין החום של העץ וקיר הלבנים האדומות והקור של הנירוסטה שמצפה את הארונות והמכשירים. שולחן האוכל עשוי עץ וסביבו כסאות אימס אפורים.

במטבח "אי" לעבודה, אוכל ואחסון, מוקף שרפרפים תעשייתיים, במראה שמתאים למנורות. התאורה מעל ארונות הנירוסטה מדגישה את השילוב הדרמטי בין התקרה האפורה-כהה לקירות האבן וארונות המתכת.

שימו לב להקפדה: אפילו אדן החלון מצופה נירוסטה.

מימין למשטח העבודה מזווה עם דלתות זכוכית. ספוטים מאירים את התכולה ואת הקיר הפנימי, שנצבע בצבע גיר שחור:

דלתות הזכוכית חושפות את צבעי המזווה, הצורות והמרקמים השונים, שיוצרים אזור חי ושונה בחלל התעשייתי. אפשר אפילו להתייחס אליו כאל יצירת אמנות, דינמית ומשתנה.

מדפים קטנים על קיר הלבנים משלימים את אפשרויות האחסון.

במבט מעומק המטבח רואים היטב את סוגי התאורה השונים, שיוצרים אווירה בהתאם לצרכים השונים של כל אזור בחלל הפתוח. מעל ה''אי'' והשולחן יש תאורה ממוקדת, מעל הארונות תאורה נסתרת, ספוטים סביב הקירות ותאורה שקועה ברצפה.

כך נראה הסלון מכיוון הכניסה לחדר השינה.

וזה מבט מתוך חדר השינה, שדלת עץ גדולה מפרידה בינו לבין החלל הפתוח:

סוויטת השינה, שגם היא, כמו המבואה, מחופה בעץ, נמצאת מצדה השני של הגינה הפנימית: חלל גדול ופתוח, שבו אזור שינה, חדר ארונות וחדר רחצה יוצא דופן.

חדר הארונות הפתוח צבוע באפור כהה, עם שטיח מקיר לקיר ומראה גדולה ומוארת.

המיטה פונה אל אזור הרחצה, שמאחוריו קיר הזכוכית של הגינה הקטנה: אפשר לראות ירוק בעיניים גם בשכיבה.

אזור הרחצה מפתיע: לאורך הקיר השקוף נבנה משטח בטון ארוך. במרכז מקלחון שקוף עם ראש מקלחת עצום, שקוע בתקרת העץ, ומשני צדיו אסלות וכיורים סימטריים, עם מראות שתלויות מהתקרה.

  (צילום: Mauricio Fuertes and Vicugo Foto)

כנראה שלדיירים אין בעית אינטימיות: שתי האסלות פתוחות לכיוון חדר השינה (מה שכן, על קיר הזכוכית אפשר להוריד תריסי עץ ונציאניים בזמן שיש אורחים).

אזור המיטה מקורי לא פחות: חדר הארונות הפתוח משמש כרקע, גב המיטה בנוי מעץ עם רשת מתכת, מנורות הקריאה מינימליות ובצד ספת עור שמעליה ראשי איילים עשויים בד.

חיפוי העץ על התקרה מסתיים ויוצר מעין חופה מוארת מעל ראש המיטה.

בחזרה לדלת הכניסה: מימין לה חדר רחצה לאורחים.

גם בו קיר שקוף הנושק לגן, לשמחת מי שרוחץ ידיים:

מראה של ספא מרגיע ומזמין, עם אריחים ירוקים בעבודת יד, עץ ולבנים חשופות שנצבעו בלבן.

בהמשך לשירותי האורחים יורדים במדרגות למפלס נמוך יותר, שבו חדר עבודה ואורחים. התנועה בבית מעגלית: לחלל הזה אפשר להגיע גם מכיוון החניה וחדר השינה של בני הבית.

תוכנית הבית, ששטחו 200 מ''ר: דלת הכניסה נפתחת לגינה פנימית, שמאחוריה חדר רחצה, חדר שינה וחדר ארונות. משמאל לדלת חלל פתוח שבו פינת ישיבה, פינת אוכל ומטבח. מימין - שירותי אורחים, ובמפלס התחתון, שאליו גישה גם מהחניה, חדר עבודה ואורחים.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- חומרים טבעיים משרים אווירה רגועה.

- צמחייה תמיד עושה טוב לגוף, לנפש ולחלל.

- אפשר להחזיר את המפלסים הביתה.

ציון: 4.7 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב: egue y seta

צילום: Mauricio Fuertes + Vicugo Foto