Project Tango

Project Tango

לפני כמה שבועות מכרה "גוגל" את "מוטורולה" לענקית הסינית "לנובו", בעסקה עצומה בגודלה. גוגל עשתה בשכל ולא כללה בעסקה את חוד החנית של מוטורולה, היחידה שיצרה את project ara - הטלפון המודולרי - ושמציגה כעת את המיזם השאפתני הבא שלה, project tango. "טנגו" הוא סמארטפון שמכיל מספר מורחב של חיישנים, הרבה מעבר למקובל כיום. בעוד שהטלפונים החדשים של אפל (אייפון 6) אמורים להתמקד בבריאות, בעזרת חיישני התזוזה שלהם, הרי שטנגו אמור לאפשר הרבה יותר: סריקה תלת-ממדית.

הסריקה התלת-ממדית תאפשר ל-200 המפתחים שיקבלו את הטלפון הזה לידיהם, ליצור אפליקציות שונות כגון ניווט פנים-ביתי, משחקים המבוססים על החלל שבו אנו נמצאים, ועוד. אפשר רק לדמיין מה יכול טלפון כזה לעשות לעולם ההדמיות העיצוביות: אם תהיה אפשרות לסרוק חלל מסוים ולהציג אותו מיידית - זו עשויה להיות מהפכה.

מוטורולה החזיקו מעמד אצל גוגל בדיוק שנה

מוטורולה החזיקו מעמד אצל גוגל בדיוק שנה

Project Ara - הטלפון המודולרי של מוטורולה נשאר בגוגל ולא נכלל במכירה

Project Ara - הטלפון המודולרי של מוטורולה נשאר בגוגל ולא נכלל במכירה

Project Ara - הטלפון המודולרי של מוטורולה נשאר בגוגל ולא נכלל במכירה

Project Ara - הטלפון המודולרי של מוטורולה נשאר בגוגל ולא נכלל במכירה

בעבור מי שמתעניין בתחום הזה, לא מדובר לכאורה בפיתוח מסעיר: הוא קיים כבר שנים ב Xbox של מיקרוסופט, ולא מזמן אפל קנתה את החברה הישראלית PrimeSense שטוענת כי היא הראשונה שהצליחה לסרוק חלל שבו אדם נמצא ולספק תמונה תלת-ממדית מיידית שלו. כל זה נכון, אבל גוגל היא הראשונה שמתיימרת לעשות את זה בטלפון הסלולרי (ואגב, היא גנבה למיקרוסופט את ג'וני לי, שהיה ידוע בעבודתו על הקינקט. הנה סרטון קצר על הקינקט:)

איך גוגל עשתה את זה, אם הטכנולוגיה כבר הייתה זמינה למתחרים עוד קודם? התשובה פשוטה: היא אוהבת להוציא לאור, ולפרסם בהבלטה, מוצרים לא מוכנים. זו הגישה הכללית של החברה, והדרך שבה היא יוצאת חדשנות. אחרי שהיא גנבה את המהנדס הראשי של הקינקט (טכנולוגיית הסריקה התלת-ממדית של מיקרוסופט), הפרויקט עלה הילוך, בעוד שהמחלקה המשפטית פועלת לפתרון בעיות הפטנטים. המכשול הטכנולוגי העיקרי שניצב כאן הוא כמות האנרגיה שחישובים תלת-ממדיים כאלה זוללים, ולכן גוגל פנתה לחברה שפיתחה את Myriad 1 - צ'יפ שאמור לעלות בהרבה ביכולותיו על ה-A7 של אפל.

הדמייה של הפלאפון החדש בפרויקט טנגו

הדמייה של הטלפון החדש בפרויקט טנגו

Project Tango - החיישנים המעורבים בפלאפון

Project Tango. החיישנים הרלבנטיים במכשיר

מה ייצא מהטכנולוגיה החדשה הזו? 200 מתכנתים כבר ימצאו את התשובה. לדעתי, הפרויקט משקף גישה אנרכיסטית של גוגל ״לשגר, לשכוח, ואז לבוא לקצור את הפירות״. כל אותם מפתחים שיעשו שמיניות באוויר כדי לפתח את האפליקציות החדשניות, אולי יזכו לעבוד בגוגל בסופו של דבר, ואם לא, כנראה ייאלצו לצאת להרפתקה חדשה עם הידע שצברו. אשר לגוגל, הרווח כולו שלה. היא תזכה לפרסום נוסף הודות לשימושים המגניבים והמועילים שבעלי הרעיונות החרוצים יעלו במוחם. כל עוד הפיתוחים נשארים Open Source (פתוחים לקהל הרחב), אין בזה שום דבר רע בעיניי.

לקרוא את החללף לפרש אותו וליצור לו שימושים חדשים

לקרוא את החלל, לפרש אותו וליצור לו שימושים חדשים

הדמייה ויזואלית של קריאת החלל על ידי החיישנים בפלאפון החדש

הדמיה של קריאת החלל על ידי החיישנים

גוגל מוכיחה שהיא זקוקה לרעיונות, כשהיא משגרת אל העולם האישי עוד מכשיר פרובוקטיבי שיקצור ביקורת ויחולל שיח. אני אוהב את הגישה החיובית שהיא נוקטת כאשר היא מפרסמת מוצרים: מתמקדת במה שהמוצר ישפר ומתחמקת באלגנטיות מדיונים על פרטיות ואבטחה - כי בואו נהיה כנים, דיבור על אבטחה לא יביא לנו קידמה; גאג'טים ודברים מגניבים - כן, ושהחבר'ה, של האבטחה והפרטיות כבר ימצאו פתרונות, ושהמחלקה המשפטית תנסח מסמך אתיקה. נראה שבגוגל, גם אם חושבים על המכשולים הללו, כבר נותנים לשאר העולם לסדר את הבלגאן שהם יוצרים בעוד שהם סומכים על המפתחים הנלהבים שיאמצו את החידוש - ואחריהם שאר בני האדם.

סריקה תלת מימדית - יכולה לשמש גם ליצירת מוצרים אם גוגל יחליטו להשקיע במדפסות תלת מימד

סריקה תלת ממדית יכולה לשמש גם ליצירת מוצרים, אם בגוגל יחליטו להשקיע במדפסות תלת-ממד

אגב, התזמון של פרסום הפרויקט הוא מעולה, יממה בדיוק לאחר שפייסבוק קנתה את וואטסאפ ב-19 מיליארד דולר. בעוד שפייסבוק עושה מהלך שמעצבן את משתמשיה ואת בעלי המניות שלה, גוגל מחליטה לצאת בהודעה על המהלך החדש. רוכבים על הטיימינג.