מקום למחשבה: בית בלב יער בקזחסטן

זהו בית מוסווה בינות עצי אשוח צפופים, סמוך לעיר הגדולה אלמטי שבקזחסטן ההררית. האדריכל הצעיראלמסוב איבק מציע כאן מפלט ביער. "עץ בבית" הוא מבנה גלילי שקוף שנבנה סביב עץ בודד. בשולי מסגרת הזכוכית, גרם מדרגות לולייני מינימליסטי מאפשר מבט פנורמי מרתק בזמן העלייה למעלה. הבית תוכנן בעבור זוג שישתמש בו כ"מקום למחשבה ולהתבוננות", כפי שמקובל לכתוב, ובנייתו מתוכננת להסתיים במהלך שנה זו.

מבט ממעוף הציפור courtesy of almasov aibek

המבנה "כולא" עץ בודד במרכזו courtesy of almasov aibek

גם הדרך חשובה: גרם מדרגות לולייני מעניק מבט פנורמי כשעולים או יורדים courtesy of almasov aibek

גן עדן עלי אדמות: בית קהילה אלטרנטיבית בקוסטה ריקה

כשהוא מוקף בנוף עוצר נשימה באזור החוף של האוקיינוס ​​השקט, finca bellavista הוא מקום-מפלט כפרי הדוגל בעקרונות הקיימות, ומספק לעצמו את תצרוכת האנרגיה והמזון. בית העץ המדהים כולל סוויטת חדר שינה, מטבח, פינת אוכל, סלון וחדר אמבטיה בריצוף פרקט במבוק.

שימו לב לאומגה שמשמשת למעבר בין החדרים image © finca bellavista

רגיעה במרכזו של נוף עוצר נשימה image © geoff gillstrom

הלכו עד הסוף: מלון על העצים בשוודיה

ביערות העד של לפלנד שוכן מלון חדרים שמגדיר מחדש את המושג "פנטזיה‭."‬ בהשראת הסרט התיעודי ‭,The Tree Lover‬ פיתחו בעלי המקום ואדריכלים נבחרים משוודיה קונספט שהוא מצד אחד "אנטי מלון‭,"‬ שבו מיטשטשים הגבולות בין האדם לטבע, ומצד שני - פנטזיית ילדות תמימה שמחברת אותנו לטבע בהרפתקנות שהיא מציעה לנו. כל אחד מהחדרים מעוצב ובנוי אחרת. למשל, ‭The Mirror Cube‬ היא קובייה שצלעותיה חופו במראות שמשקפות את הסביבה ונעלמות בה בו בזמן; ‭The Nest‬ הוא קן הנתמך בעצים הקיימים ומכוסה בזרדים,‬ ממש כמו קני הציפורים השכנות; ‭The UFO‬ הוא קפסולה בת שתי קומות, הנראית כמו עב"מ שנחת ביער. בניגוד גמור לשכניו, שביקשו להתמזג עם הטבע, הוא הדבר הכי זר למקום שהוא נמצא בו. המבנה יצוק מחומרים מרוכבים שמאפשרים עיצוב קל, חזק ובר-קיימא. הוא מאכלס ארבעה אורחים בשני חדרי שינה נפרדים, בתוספת חדר אמבטיה וסלון. 30 המ"ר שלו הם כל מה שצריך כדי לברוח בנינוחות אל חלומות הילדות.

כאמור, כל חדר עוצב בקו שונה. את הראשון עיצבו טאם&וידגרד כקובייה מדויקת בעלת צלעות של 4 מטר כל אחת, שחופו במראות המשקפות את הסביבה עד שהן כמעט מעלימות את המבנה. אם דאגתם לבעלי הכנף לבל יתרסקו על המבנה, חלילה, הסירו דאגה מלבכם: לוחות הזכוכית צופו בחומר שציפורים כן מבחינות בו (ואנחנו כמעט ולא).

קובייה של מראות מתמזגת עם היער עד שקשה להבחין בה Photo: Peter Lundstrom, WDO – www.treehotel.se

מבפנים חובק החדר גזע עץ Photo: Fredrik Broman, Human Spectra - www.treehotel.se

את הקן הענקי הזה עיצב הסטודיו השוודיInrednin Gsgruppen . הקן נתמך על ידי עצים קיימים ומכוסה בזרדים, ממש כמו קיני הציפורים השכנות. התפישה האדריכלית מבוססת על הניגוד בין חוץ לפנים. מבחוץ הוא נראה בדיוק כמו קן, ורק קנה המידה מבדיל אותו מהקנים האמיתיים השכנים, בעוד שעיצוב הפנים והאבזור הם מודרניים.

פרוע מבחוץ, חמים ומאובזר מבפנים. קן הציפור nrednin Gsgruppen Photo: Peter Lundstrom, WDO – www.treehotel.se

מה שמבדיל אותו משאר הקנים בסביבה הוא רק קנה המידה Photo: Peter Lundstrom, WDO – www.treehotel.se

החדר הבא נקרא UFO ובו שתי קומות בקפסולה הנראית כמו עב"מ שנחת לו בשקט ביער. בניגוד גמור לשכניו שבקשו להתמזג עם הטבע, נראה זה האחרון כאילו נחת כאן הרגע ממאדים. המבנה יצוק מחומרים מרוכבים כדי ליצור את העיצוב קל, ועם זאת חזק ובר קיימא .הוא בנוי לאירוח ארבעה אנשים עם שני חדרי שינה נפרדים, חדר אמבטיה וסלון. 30 מ"ר הוא כל מה שצריך כדי לברוח בנעימים לחלומות הילדות.

כמו צלחת מעופפת שנחתה בשומקום Photo: Fredrik Broman, Human Spectra - www.treehotel.sel

מראה לילי של העב"מIPhoto: Fredrik Broman, Human Spectra - www.treehotel.se l

המבנה הבא, שנראה כאילו פרץ בתנופה מבין עצי האורן הגבוהים, הוא בקתה תלויה שתוכננה בידי mårten cyrén. יש לו מרפסת גג המשקיפה על היער, הסיפון מופרד מעט מהבניין כדי להקטין אותו, וגם כדי להעניק ביטוי למבנה עצמו.

כמו פנתר שקפא באמצע הזינוק Photo: Peter Lundstrom, WDO – www.treehotel.se

Photo: Fredrik Broman, Human Spectra - www.treehotel.se

אם לא יוצא לכם לקפוץ לשם בקרוב, פרגנו לעצכם לפחות את ההנאה מהסרטון הבא:

מפחיד ומפתה: מלון בן חדר אחד בשוודיה

פרי מוחו הקודח של האמן מיקל גנברג, זהו מלון מפתיע בן חדר אחד בלבד בעיר מאסטרס. זהו בית שוודי טיפוסי שנתלה באמצעות כבלי פלדה על עץ גבוה. הגישה נעשית דרך סולם חבלים רעוע, אך המבנה יציב ומאפשר תצפית מרהיבה על הפארק.

לא לסובלים מפחד גבהים. המלון תלוי בגובה 13 מטרים courtecy of Mikael Genberg

גאוניות: למקם משהו מוכר במקום לא שגרתי (ע"ע המשתנה של מרסל דושאן) courtecy of Mikael Genberg

לחבק עץ: בית לונדוני שזורם עם הטבע סביבו

סטודיו6a Architects השלים לאחרונה הרחבה ואיחוד של שני בתים בני כ-200 שנה במזרח לונדון. החיבור המתפתל בהרמוניה סביב עץ קיים, משלב הרחבה מקורה של חדר שינה ומסדרון חיצוני המותאם לכיסא הגלגלים של בעלת הבית. חלקו החיצוני של המבנה מחופה בעץ שיובש, ולוחות עץ צבועים בלבן מפארים את הקירות הפנימיים.

כבוד לטבע 6a Architects

6a Architects

מצפור: מבנה משותף לאדם ולציפור ביפן

סטודיוNendo היפני עיצב תיבת קינון יערות עצומה עם 78 כניסות לציפורים בצד אחד, ודלת אחת גדולה לבני אדם מהצד השני. בית העץ נבנה כדי לצפות בציפורים במרכז-הטבע מומופוקו אנדו. אנשים יכולים להיכנס למבנה באמצעות טיפוס על סולם, ולצפות באופן דיסקרטי ב-78 קיני ציפורים הממוקמים בצידו השני.

מינימליזם יפני במיטבו Photos by Masaya Yoshimura and Daici Ano

Photos by Masaya Yoshimura and Daici Ano

קוקו... Photos by Masaya Yoshimura and Daici Ano

שר+

>> עוד רעיונות חדשניים להגנת הציפורים והדבורים בעיר

נחש היערות: מלון מיוחד בפורטוגל

בפארק Pedras salgadas, בצפון פורטוגל, מגיחים מלב היער שני בתי עץ מעוצבים כנחשי ענק המציעים מקום שלו להימלט אליו. את המבנים תיכננו אב ובנו,לואיש רובלו דה אנדרדה וטיאגו רובלו דה אנדרדה. במקום לטפס כלפי מעלה, שומרים המבנים על מפלס שטוח שהולך ומתגבה ככל שהקרקע משתפלת בהדרגה תחתיו. שני הבניינים בנויים עץ ומצופים אריחי צפחה, שיוצרים את הרושם המחוספס של הקשקשים. המבנים ערוכים לצרוך מינימום אנרגיה ומים. הנה כתבה נפרדת על הפרויקט.

כמו נחש פראי המגיח בינות לעצים photo by Ricardo Oliveira Alves

photo by Ricardo Oliveira Alves

סיעור מוחות ביער: בית לדיונים על קיימות בבלגיה

יצרנית הנייר sappi יזמה את הקמת בית העץ, שמשמש כמקום לדיון בסוגיות של קיימות וסביבה, כדי להמחיש את מחויבותה לאחריות סביבתית. האדריכל הגרמני אנדראס ונינג, שמתמחה בבתי עץ, הרכיב כאן חמישה אלמנטים: שתי בקתות, טרסות, מדרגות מקשרות, והגג המחבר את האלמנטים. עמודי הפלדה הוקמו בטכניקה שמיזערה את הפגיעה ברצפת היער. המבנה מצויד בטכנולוגיות עדכניות של מיזוג אוויר וצריכת אנרגיה נמוכה. החברה הגרמנית baumraum היא מהחברות המובילות בעולם בתכנון ובניית בתי עץ מודרניים, והיא שבנתה את הפרויקט.

אדריכלות מודרנית ששומרת על הרמוניה עם הטבע image © markus bollen

image © markus bollen

טירה מהאגדות: בית תה לא שגרתי ביפן

שלא כמו בתי תה המסורתיים, שעוצבו בסגנון מופנם יותר, המבנה המדהים הזה ששוכן במוזיאון Shirakaba Kiyoharu, נועד לצפייה בפריחת דובדבן ונראה כאילו נשלף הרגע מספרי האגדות. תיכנן אותו האדריכל Akihisa Masuda והוא נתמך בגזע ברוש יחיד שמפלח את המבנה.

סוריאליסטי, קיטשי ומקסים Akihisa Masuda Courtesy of Taschen

מקום נפרד: להתנדנד בין העצים באנגליה

המעצב האמריקאיג'סי רנדזיו, בסיועם של 12 סטודנטים מאגודת האדריכלים, בנו במהלך סדנה בת חודש את הפרויקט "מקום נפרד" בדורסט, אנגליה. תרמיל האפונה המטאפורי, שנבנה מעצי ארז ומסמרות נחושת בטכנולוגיה של בניית סירות, תלוי באמצעות כבלי מתיחה בין העצים ומתנדנד קלות בהתאם לתנועת הגוף של היושבים בתוכו.

שימוש בטכנולוגיית בניה של סירות Photo by Jesse Randzio

גולם: לחוות את הטבע מקרוב באנגליה

סטודנטים בריטים בנו גולם עץ ענק בין העצים של פארק הוק, אף הוא בדורסט. מבנה העץ, שתוכנן ונבנה על ידי ארבעה סטודנטים לעיצוב, מייצג לדבריהם מסע ביער, כזה שמזמין ומאתגר את המבקרים בו לחזות, לדמיין, לחקור ולגלות את היופי הטבעי של היער מנקודת מבט מפתיעה. על מסגרת זמנית לופפו, כמו בחבישה, לבידי עץ. ברגע שהמבנה היה נוקשה מספיק, הוא נשזר סביב שלושה עצים. כדי להיכנס אליו יש סולם בצידו האחד, בעוד שחור קטן בצד השני מהווה את החלון. אור חודר גם דרך החריצים הקטנים שבקירות .

Photographs by Hugo G. Urrutia

אתר המעצב

MK Semos

אתר הצלם

אוהל מרחף: לישון בשחקים

TENTSILE הוא מותג של אוהלי קמפינג תלויים. רעיון ההיפרדות מהקרקע נועד להגן מפני חרקים, נחשים וטורפים למיניהם, כמו גם מתוואי שטח לא נוח או מועד להצפות. המבנה כולל מסגרת מתכווננת ולוחות בד ניילון, ונעגן באמצעות רצועות לשלוש נקודות גבוהות ולקרקע.

ערסל ענק! All rights reserved by TENTSILE

כמו מנטה-ריי מרחפים באוויר All rights reserved by TENTSILE

רעיון גאוני: מעלית-אופניים

במשך כמה שבועות עמל Ethan Schlussler על בית עץ מעוצב להפליא בגובה 9 מטר, עד שהתעייף מטיפוס על סולם והחליט לבנות מעלית-אדם מזוג אופניים ישנים. נראה שזה עובד כמעט כמו קסם (מיכל ויטל בחרה בו כפרויקט הכי מוצלח של 2013 בסיכום השנה של Xnet).

והנה סיכום השנה של האיש הזה, שבנה איגלו, בית קיץ, ומשתולל ביער באופן כללי:

ולסיום, תרומה אישית קטנה לפוסט: בית העץ שבניתי (נעם) לילדיי בחצר, משאריות עץ שמצאתי...

  (צילום: נעם טננבאום )