קו-סאמוי הוא האי השלישי בגודלו בתאילנד, ובעשורים האחרונים הוא הפך ממקום שקט ואקזוטי שחביב על היפים ויודעי סוד, לאחד מיעדי התיירות המובילים במדינה כולה. לחופיו נפרשים עשרות בתי מלון, מסעדות וחנויות, שאותם הקימו יזמים וחברות זרות שזיהו את הפוטנציאל הכלכלי.

אזור צ'אוונג (Chaweng), שהוא התיירותי ביותר באי ומוכר להמוני ישראלים, מתפרש לאורך שבעה קילומטרים של חופים זהובים, אבל מחוץ לכפרי הנופש שקמו לכל אורכו, העיירה עצמה מוזנחת ורועשת, ואין סיבה לצאת ולשוטט בה. כמו בתאילנד כולה, גלי התיירים והדולרים הובילו לניצול של בני המקום ולפגיעה במשאבי הטבע, יחד עם נזק לאופי המקורי של המקום וצמיחה של עסקים מפוקפקים, התיירים שמגיעים לקו סאמוי מועברים ישירות משדה התעופה אל המלונות המסוגרים, או ממשיכים במעבורות אל החופים והמסיבות של קופנגן וקו-טאו, שני האיים הסמוכים.

מלון הבוטיק "הספרייה" (The Library), שנפתח ברחוב הראשי של צ'אוונג ב-2007, אינו שונה לכאורה משאר המלונות. הוא מציע 26 חדרי אירוח בלבד – 13 חדרי סטודיו ו-13 סוויטות, במחירים שמתחילים ב-400 דולר ללילה. התרומה של המלון לעיירה היא החזית הציבורית שפונה אל הרחוב, ושכוללת בר-מסעדה ומקבץ חנויות המקיפות רחבה נעימה ומוצלת, ששוברת את הרצף המדכא של מכוני העיסוי שפתוחים ברחוב.


View Larger Map

העיצוב האלגנטי של הרחבה והמסעדה עומד בסתירה לחוטי החשמל החשופים שמכערים את הרחוב כולו. קירות בטון חשוף ודק עץ, כורסאות שנבחרו בקפידה וכתמי צבע אדום, ואפילו השלטים החינניים – כולם יוצרים אתנחתא מרעננת ברחוב המוזנח והחם. הרחבה אמנם עוד לא מוכיחה את עצמה ועומדת ריקה רוב שעות היום, לפחות כאשר אנחנו ביקרנו בה, אך אולי בעתיד יצטרפו אליה יוזמות כאלו ואחרות שיהפכו את הרחוב למוקד משיכה בפני עצמו.

המסעדה על החוף פתוחה לכולם

המלון מסוגר אמנם מאחורי חומה ושומר, אבל המסעדה הראשית שלו, שנמצאת בחוף, פתוחה גם למבקרים שאינם אורחי המלון ולכן הכניסה למתחם כולו מותרת. המבנה המרכזי, שעל שמו קרוי המלון, הוא הספרייה. היא מחולקת לאולם קריאה ולאולם האזנה, שניהם חללים גבוהים ולבנים שמזכירים את חנויות הדגל של "אפל", ומציעה לנופשים מאות ספרים, פינות מחשב וספות קריאה, דיסקים של מוזיקה וסרטי DVD.

המתכננים הגיעו למסקנה שמה שרוב התיירים נהנים ממנו בחופשה הוא פשוט לשכב בים, בבריכה או בחצר ולקרוא ספרים, ולכן החליטו לאמץ את הקריאה כקונספט של המלון. החדרים ממוספרים כאילו היו עמודים בספר (Page 1 עד Page 25, והסוויטה הראשית היא The bookmark - הסימנייה),הקבלה מכונה "התוכן" ומבני השירות הם "אינדקס". את הרצף ממשיכים, ברחבי המתחם כולו, פסלים קריקטוריסטיים בדמות אנשים שנמצאים בתנוחות קריאה שונות.

יזם הפרוייקט והבעלים הוא קסמטאם סורנסונג (Kasemtham Sornsong), שנולד וחי בסאמוי וראה כיצד היופי הטבעי של האי נהרס, ולכן ביקש להקים אייקון תיירותי ותרבותי ששומר ומשלב את הטבע הקיים כחלק אינטגרלי מהפרויקט. חדרי המלון, המחולקים ל-13 יחידות של מבנים דו קומתיים (סוויטה למטה, סטודיו עם מרפסת למעלה) תוכננו כדי להתאים לעצים המרשימים שהיו במגרש בן ה-6 דונם, וחלקם אפילו חודרים דרך הקירות ומוסיפים קסם למקום. התוצאה - חדרים שאינם בנויים בקו ישר ואחיד, אלא מוסטים קדימה ואחורה בהתאם לצמחייה - יוצרת גינה מוצלת רחבה עם תחושה של פרטיות, שדרה ראשית שחוצה את המגרש ומסתיימת ברצועת חוף של 50 מטר שהצבעים השולטים בה הם הדשא הירוק מול הטיח הלבן, ושמשיות אדומות מול הים הכחול.

מרגישים בריזה בלי לצאת מהחדר

על האדריכלות ועיצוב הפנים של המלון הופקדה טיראוואן סונגסאוואט (Tirawan Songsawat), מעצבת תאית שמשלבת שפה אלגנטית מתוחכמת עם אלמנטים מקומיים וחומרים טבעיים, ומצליחה להפתיע בתשומת הלב לפרטים ובבחירות הנועזות. בשירותים של המסעדה, למשל, דלתות התאים הן מראה חד-צדדית, כך שלמי שיושב בתוכם יש תחושה לא שגרתית של מציצנות. חדרי הסוויטות צמודי הקרקע מתוכננים כך ששליש משטחם (76 מ"ר בסך הכל) הוא חדר השינה, שליש מוקדש לחדר הרחצה והג'קוזי, והשליש הנותר הוא חדר מנוחה פתוח, פרטי רק באופן חלקי, מוקף תריסי עץ מהרצפה עד התקרה שנפתחים אל החצר ומאפשרים ליהנות מהבריזה של הים ומהגינה הטרופית גם בלי לצאת ממש מהחדר. החדרים מעוצבים במינימליזם בהיר וחסכוני, שנראה במבט ראשון אפילו סגפני, אך מאובזרים בקפידה ובמיטב הטכנולוגיה,ומקושטים באמנות מזרח אסיאתית.

האלמנט המרשים ביותר במלון הוא, ללא ספק, הבריכה האדומה בצבע דם, שנמצאת לצד הספרייה ומשקיפה אל הים. ההחלטה העיצובית הזו כל כך לא קונבנציונלית, שהיא מזעזעת כמעט כמו שהיא מעוררת התפעלות. הקרמיקה בגווני אדום מעניקה למים את הצבע העז, והופכת את הבריכה וסביבתה למראה מהפנט ביום וגם בלילה. ההשתקפות של מבנה הספרייה במים מדגישה את הניגוד בין המינימליזם הזהיר והבהיר לתעוזה ולחדשנות, ומצדיקה את חברותו של מלון הספרייה ברשימה היוקרתית של מלונות העיצוב design hotels- וגם את מחיר החופשה.

עוד מלונות שעושים חשק לחופשה: