לפני שהחום הגדול של הקיץ נוחת ואין מנוס מהעובדה שכאן זה לא אירופה, מצאתי שני דברים טובים שהגיעו לארץ הישר מארצות הקור. אחרי חורף כזה, כמעט כל ארץ אירופית היא ארץ קור. ברור לי שבעוד אני יושבת פה ב-26 מעלות ומפנטזת על העיצוב השבדי והגיוון הבריטי, הם יושבים ומקללים שכבר סוף אפריל ועדיין שלג.

מגבת "הארבסט" של איזק, עם טפט מהמם ברקע

את סיפור הגילוי של הטפטים של ISAK סיפרתי לכם בעבר. כמה שמחתי לגלות שהמותג השבדי/אנגלי הרענן הזה שולח לארץ, ושאפילו אחרי משלוחה זה לא ממש יקר. עוד יותר שמחתי לגלות שעוד מעט ממש נוכל לקנות את הדברים שלהם כאן. לופה, היבואנים של מותג הטקסטיל KAS אוסטרליה, נדלקו על המוצרים של איזק (לוקחת לעצמי קרדיט שהזכרתי להם את קיומם), ומתחילים לייבא חלק מהסדרות שלהם.

טפט טינגלבי של איזק. אפילו השם שלו משמח

סנדרה איזקסון, מעצבת גרפית ומאיירת, עומדת מאחורי המותג. בעמוד ה"אודות" של האתר כתוב שטרולים גידלו אותה בליבו של יער עבות. בימי הקיץ בילתה בפיסול עננים וצביעת קשתות, ובחורפים גילפה עם הרוח ופוררה פתיתי שלג מדובי שמיים. את העיצוב שלהם היא מכנה "דברים קטנים ושמחים", וכנראה בדיוק בגלל זה אני אוהבת אותם. יש למוצרים של איזק ניחוח ישן ומתוק, אבל לא מתקתק. שילובי הצבעים תמיד קצת מלוחים, מתוחכמים יותר מהרגיל. הם נראים כמו משהו שמצאתם בשוק פשפשים או אצל ההורים שלכם בבוידעם, שממש במקרה מתאים לטרנדים הנוכחיים.

כיאה לשבדית שיוצרת באנגליה, החברה מקפידה על "ייצור אחראי" – עובדים עם החומרים הטובים ביותר בנמצא, ממחזרים כמה שניתן, עם אריזות לשימוש חוזר. בין חומרי הגלם עץ ממקורות בני קיימא (כמו יערות בפיקוח), נייר ממוחזר ודיו ממקורות צמחיים. הם מעצבים פריטים מגוונים לבית - לא רק טפטים אלא גם כוסות חרסינה, מגשי עץ, ומגבות מטבח - מוצר שבארץ עדיין נמכר בשלשות משובצות של אדום-לבן-כחול אבל אולי יומו יגיע גם כאן. יש להם גם יופי של פוסטרים ומצעים, אני בטוחה שבעתיד גם הם יגיעו.

מגש "טינגלבי" של איזק. מצויר בעבודת יד של טרולים מעץ מיער בר-קיימא בסקנדינביה

החשיפה הראשונה שלהם תהיה ביריד של נתנאלה. אם השם הזה מזכיר לכם את הזמרת ("גבווווווה מעל העננים") ולא הוספתם מיד "דוטקום" לשמה, אתן כנראה לא בלוגריות או לא עמוק בעבודות יד (טוב לדעת שנשארו עוד כמה!). גילוי נאות: איני מכירה את נתנאלה ובחנות שלה הייתי פעם אחת (וקניתי בדים משגעים). על אף שביריד שלה מוכרות כמה חברות מוכשרות שלי, משהו בחינוך שלי גורם לי לסלוד מירידים, כמו מקניונים, וקשה להוציא אותי מהבית בשישי-שבת בשביל "מכירה" או "יריד" זה או אחר. נכון שהכל מלא שם בדברים מאד יפים, ותמיד במחירים טובים יותר מאשר בחנות, אבל בסופו של דבר הכוונה של כולם היא לגרום לי לקנות, ועד כמה שאני אוהבת דברים יפים, שופינג עדיין אינה פעילות מוצהרת שאני עוסקת בה. תסכול עז אחז בי כשבהיתי בפיד של האינסטגרם שלי מתמלא בדיווחים מהיריד האחרון שבו לא הייתי, ובכל זאת ריסנתי את עצמי והתגאיתי בכך. עושה רושם שגם הפעם אישאר בבית, אבל אל תשכחו לצלם ולהעלות לאינסטה.

אחרי היריד אפשר יהיה לקנות את המוצרים שלהם באתר של KAS, ולמרות שכרגע מדובר רק בטפט אחד (טינגלבי), מספרים לי שמעצבים שמחפשים טפטים יזכו ליחס מיוחד, ובהמשך יגיעו דגמים נוספים. שווה לחכות!

TEX של Raw Edges. גם אצלינו

מוצריו של זוג מעצבים אחר שחי ויוצר בלונדון הגיעו גם הם לארץ, תחת הכותרת "גאווה ישראלית". מדובר באריחים הנפלאים של יעל מר ושי אלקלעי, צמד המעצבים שנקרא גם "Raw Edges". כבר הרבה זמן שאנחנו רואים אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן שמחקים טקסטורות של בדים, אבל האריחים האלו, של Mutina האיטלקית, הם בעלי רכות יוצאת דופן וסקלת צבעים משגעת. אפשר לשלב אותם, אבל ממש לא חייבים: כל צבע מגיע בשינויי גוונים עדינים ובכמה טקסטורות שונות של בדים, ומשם שמם: TEX.

Tex by Raw Edges

Tex- פסיפס גיאומטרי בחדר השינה, עם רוך של טקסטיל

הזוג, ילידי תל אביב שנת 1976 ובוגרי בצלאל והקולג' המלכותי לאמנויות בלונדון, עובדים מלונדון ומייצרים מוצרים מבריקים, מגוונים וצבעוניים בתחומים רבים לחברות מובילות כמו קאפליני, Established & Sons, וסטלה מקרתני. האריחים המעוינים מגיעים בלבן ואפורים, בתכלת שמיימי, ירוק עמוק וצהוב הכי יפה בעולם. עוד סדרת אריחים של הסטודיו נקראת "Folded" והיא נראית כמו נייר ענק שקופל לדגם אוריגמי ואז נפרש. האור שנופל על האריח מדגיש את הקפלים העדינים, והוא נראה כמו הכל רק לא "קרמיקה".

"מקופלת" של Raw Edges, מוטינה

"Folded" by Raw Edges for Mutina

למוטינה יש עוד קולקציות יפהפיות ועדינות שמציגות טקסטורות ודוגמאות מקוריות ועכשוויות בגרניט פורצלן, אבל בכל פעם נמשכתי לאריחים של Raw Edges. את "אריחי האוריגמי" קניתי לפני כמה חודשים עם לקוחות שלי, לפני שהקולקציה השלמה הגיעה לחנות, ולפני שבכלל ידענו מי עומד מאחורי המוצר. עכשיו אני שמחה גם על הרכישה המוצלחת וגם על הכישרון המקומי. להשיג ב''מודי''.