רולף ברוחינק (Rolf Bruggink) הוא אדריכל שעשה הסבה לעיצוב רהיטים והיום נחשב לאחד המעצבים המובילים בהולנד. את ביתו, "הפנינה השחורה", קנה במסגרת פרויקט שיקום שכונות בדרום רוטרדם. העירייה החליטה למכור בתים מוזנחים בבעלות ציבורית במחיר מוזל, לקונים שהתחייבו לעמוד בשני תנאים: לשפץ את המבנה בזמן קצוב ולהפוך אותו מבניין דירות ליחידת דיור אחת, במטרה להילחם בתופעה האורבנית המוכרת של חלוקת דירות ולהעלות את יוקרת האזור. ברוחינק עמד בתנאי החוזה והפך את המבנה המוזנח, שעמד עזוב במשך 30 שנה, לבית המלאכה והמגורים שלו.

ראשית הרס את כל הקירות הפנימיים. את החלל המלבני הריק, חמישה על עשרה מטרים שטחו ו-11 מטרים גובהו, חילק מחדש לשלוש קומות באמצעות קונסטרוקציות עץ פיסוליות שמתחברות, נפרדות, חושפות, מסתירות ויוצרות חללי מגורים מפתיעים ומתוחכמים, שלתוכם הוכנסו רהיטים מעטים, רובם מעשה ידיו.

חזית המבנה נצבעה שחור. החלונות הישנים נאטמו והושארו כרקע לחלונות רבועים חדשים, בגדלים שונים. בקומה הראשונה מובילה דלת זכוכית גדולה לסטודיו ומשמאלה דלת הכניסה שמובילה לקומות המגורים (ראו תוכנית בהמשך).

קירות הסטודיו חופו בחומרים תעשייתיים ופסי אור הותקנו לאורכם. כדי לפנות מקסימום רצפה לעבודה הוצמדו כל הרהיטים הקבועים לקירות.

מבית המלאכה יוצאים לחצר שבה שולחן וספסלים קבועים, ועליה משקיפות מרפסות הקומות העליונות.

המדרגות שמובילות מדלת הכניסה לקומות המגורים מסתיימות בסלון, פינת אוכל ומטבח. גרם מדרגות בצדו השני של החלל הפתוח מוביל לקומת השינה. הצבעים שנבחרו לבית הם בהירים ונייטרליים, כשרהיטים מוסיפים נקודות צבע והרקע לכל הוא קיר הלבנים החשוף.

אחר שנהרס פנים הבית הושארו שני הקירות הארוכים של המבנה כפי שהם, עם כל הפגמים וה"זכרונות" שהותירו בהם הקירות, התקרות והמדרגות שהתחברו אליהם במאה שנות קיומם. הקיר השמאלי נצבע לבן והימני נותר חשוף, נקודת התייחסות עיצובית לכל חללי הבית.

הקיר האקספרסיבי משמש כיצירת אמנות של הזמן, מאחורי פינת הישיבה בסלון. מימינה המדרגות לקומה השלישית ומשמאלה חלון ויציאה למרפסת הפונה לחצר האחורית.

זו היציאה למרפסת הצמודה לסלון. בבית כולו מעט רהיטים, וחפצים רבים הונחו על הרצפה.

שולחן האוכל הישן חופה ביריעות אקריל וסביבו כסאות ישנים שונים. גם המנורה מעל השולחן היא מעשה ידי בעל הבית. ארונות המטבח עשויים מעץ שמוחזר מתוך הבית עצמו.

מבט אל התקרה מגלה את מורכבותה של החלוקה הפנימית: קיר המטבח פתוח עד הגג, שבו חלונות שמכניסים אור מלמעלה עד לקומה השנייה (ראו תמונה של פינת העבודה).

משחקים של אור והדגשה בזכות תאורה היקפית וממוקדת.

מכל נקודה בבית נשקף מראה שונה: מהמדרגות לקומה השלישית רואים את הקומה השנייה וחלקים מהשלישית - פינת העבודה ותחתית המדרגות העולות לגג. שימו לב לקיר הלבן שעליו חותמן של המדרגות שהיו.

פינת העבודה בקומה השלישית סמוכה לדלת שמובילה אל המדרגות העולות לגג. הקובייה ה"מרחפת" באוויר היא חדר הארונות הצמוד לחדר השינה.

שולחן העבודה פונה לקיר שעולה מהמטבח עד ל"סקיי-לייט" שדרכו נכנס אור לכל הבית.

בחלל חדר השינה כיור וארון רחצה צף, שבתחתיתו תאורה דרמטית. משמאל השירותים וחדר הארונות.

מימין למיטה דלת הכניסה למקלחת ומשמאל היציאה למרפסת.

על הגג גינה ובה חממת זכוכית שבה קיר אישי של תמונות משפחתיות ואמבטיה מפנקת עם נוף אורבני והרבה שמיים.

כך נראית הגינה על הגג בסצנה מבויימת הנתונה לפרשנויות אישיות.

השכונה ומבט על הגג. הקיר הירוק מחופה דשא סינטטי.

רולף ברוחינק והארונית הכתומה שעיצב, שנודדת מחדר לחדר בצילומי הבית. היא שילוב של ישן וחדש שרולף מכנה סמביוזה, אחרים מכנים "עיצוב היברידי", וכולם מתכוונים לשילוב של אובייקטים, חומרים, טקסטורות וסגנונוות, שילוב שתוצאתו היא אובייקט חדש. הארונית הכתומה היא שילוב של עץ צבוע בקווים נקיים עם חלקים של שידה ישנה שבה חרוטים קישוטים וקימורים.

כאן למטה תוכנית הבית, 170 מטרים רבועים בסך הכל, לפי קומות (משמאל לימין): בקומה הראשונה סטודיו וחצר אחורית. בקומה השנייה סלון, פינת אוכל, מטבח ומרפסת. בקומה השלישית פינת עבודה, חדר שינה עם כיור רחצה, שרותים, חדר ארונות, חדר מקלחת ומרפסת. על הגג גינה וחממה עם אמבטיה.

ולסיום: אם אהבתם את הבית הוא יכול להיות שלכם תמורת 289,000 יורו בלבד (פחות ממחירה של דירה לא גדולה בתל אביב). רולף עובר לפרויקט חדש ומוכר את ה"פנינה השחורה".

סיור מודרך בבית (בהולנדית):

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- אין כמו לנסות את העיצובים שלך אצלך בבית.

- אם הבית קטן ואין מקום לאמבטיה תמיד אפשר להציב אותה על הגג.

- לסימני גיל על קירות אפשר להתייחס כאל יצירת אמנות.

ציון : 4.6 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב : Studio Rolf.fr בשיתוף Zecc Architects

צילום : Frank Hanswijk