שולחן עצום שמצידיו שני כיסאות תואמים מקבלים את פני הבאים בכניסה לתערוכת "Century of The Child” ("המאה של הילדים") שנפתחה בתחילת החודש במוזיאון לאמנות מודרנית (MoMA) בניו יורק. הם שם, כדי לעורר את התחושה שמבוגרים מזמן שכחו: הכל גדול, אולי גדול מדי, ביחס לילד שבקושי רואה את הכיסא שמעברו השני של השולחן.

כי זה קהל היעד האמיתי של תערוכת הצעצועים החדשה במומה: הגדולים. ביקרנו שם ביום רגיל של החופש הגדול, והופתענו לראות רק שני ילדים בתערוכה. לעומת זאת, הרבה מבוגרים באו להתרגש, להיזכר ולחזור להיות שוב ילדים למשך חצי שעה, על אף שהתערוכה לא עשויה בהכרח מחומרים נוסטלגיים קלילים, אלא נדמית יותר ככתב אישום בנוסח לזכור-ולא-לשכוח. כחוט השני עובר בה השימוש הקר והציני של המאה ה-20 בילדים. בין פרספקטיבות של חדרים מתוקים, קוביות משחק וכסאות לימוד, בולטים השלטים הקומוניסטיים, הפשיסטיים והנאציים, מטעם אלה שהבינו שהילדים של היום הם המבוגרים של המחר, וביקשו לטעת בהם רעיונות ומחשבות מגיל צעיר. משחק המונופול המעוטר בכתובות "הייל היטלר" אומר הכל.

מסע בעולם הילדים של המאה ה-20 עובר דרך המראות הכואבים ביותר, אל שובה של התמימות: אחרי מלחמת העולם השנייה, הצעצוע חוזר להיות נחלתו של הילד.

מכוניות צעצוע מפח, בדגמי ''פורד'' ו''סובארו'', עם קופסה מקורית. טוקיו, 1947 (באדיבות The Museum of Modern Art)
מכוניות צעצוע מפח, בדגמי ''פורד'' ו''סובארו'', עם קופסה מקורית. טוקיו, 1947 (באדיבות The Museum of Modern Art)

האם דוגמאות חינניות כבר לא מדברות אל לבם של הילדים ב-2012? מספיק לצותת מהצד לשני הילדים שכן נראו באולם התערוכה, צועקים לאמם "הצעצועים שלי יותר שווים!”, חסרי סבלנות להגיע אל החלק האחרון שלה, שבו מוצגים רובוטים-צעצועים של דגמי NASA משנות ה-80 והתפתחותם של משחקי הווידאו. הילדים נהנו בעיקר מסרטוני האנימציה המוקרנים על הקירות, כי רובוט הפלסטיק "Omnibot 2000” נראה להם כמו משהו מתקופת האבן, ומה יש פה בכלל להסביר.

''אומניבוט 2000'' - רובוט עם שלט-רחק. היצרן: Tomiyama, טוקיו 1985 (באדיבות The Museum of Modern Art)
''אומניבוט 2000'' - רובוט עם שלט-רחק. היצרן: Tomiyama, טוקיו 1985 (באדיבות The Museum of Modern Art)

זהו אפוא ההבדל המשמעותי בין הילדים של היום לילדים של פעם: הטכנולוגיה. היא מתקדמת בצעדי ענק, וכשאתה ילד ויכול להשקיע בה את זמנך, היא כולה שלך, ואתה כולך שלה. וההורים? מיצמצו לרגע ופיספסו את הצעצוע החדש.

התערוכה שואבת השראה מספרה של התיאורטיקנית החברתית השוודית אלן קי, "Century of The Child”, שכתבה בשנת 1900 על ילדים כ"אזרחי המחר". היא הביטה קדימה אל המאה ה-20 והתייחסה לזכויות הילד, התפתחות ורווחה כנושאי מפתח. התערוכה בוחנת את תחזיותיה, וכיצד עיצוב לילדים הוא אכן, כמו הילדים עצמם - ללא גבולות.

>> התערוכה מוצגת עד 5 בנובמבר. לפרטים נוספים לחצו כאן.