הנה בית שמוכיח שגם צבע יכול להיות עניין של גיאוגרפיה: במבט ראשון שפע הצבעים העזים בלופט הזה מבלבל ומעיק, אך צריך לזכור עד כמה קר ואפור מזג האוויר במונטריאול, העיר הקנדית שבמרכזה הוא נמצא. הרי אין כמו צבע כדי לתת הרגשה חמימה ולשפר את מצב הרוח. בעלת הלופט היא אמנית ואספנית עיצוב. האדריכל ז'אן ורוויל (Jean Verville) החל את תכנונו בציור סקיצה חופשית בכל הצבעים האהובים עליה, והתוצאה הסופית מזכירה יצירת אמנות, בצבעוניות יצירתית ומעוררת השראה.

כדי ליצור מקומות אחסון רבים ככל האפשר בחלל הפתוח נבנו בצמוד לקירות ארונות בגימור חלק. גם החיפויים על הרצפה והקירות מבריקים, והקיר המרכזי בחלל המגורים מחופה מראה - כל האמצעים כשרים כדי למקסם את האור שנכנס מבחוץ.

הכניסה לבית צבועה בגוונים עזים וחמים שמתוכם מוביל הלבן אל חלל פתוח ומלא חלונות. ארון המבואה צבוע כתום, וכבר בכניסה פוגשים בפריט מעצבים - כיסא סגול בעיצוב עכשווי של הסטודיו הבלגי "ביג גיים" (BIG-GAME). מכאן אפשר ללכת לאיבוד בניסיון להבין איפה ממוקם כל דבר, ולכן נתחיל הפעם עם תוכנית הלופט, 130 מ''ר שטחו:

הכניסה לבית צבועה בסגול, ורוד וכתום. אזור השינה צהוב, וקיר לבן מפריד בינו למטבח. מולם ארון לבן לאורך כל הקיר. המטבח פתוח ופונה לחלל המרכזי הגדול, שבו פינת ישיבה, שולחן אוכל ופסנתר כנף שחור. הקירות בחלל המרכזי צבועים לבן, ואילו על הרצפה ציור גיאומטרי צבעוני. ממנו נכנסים גם אל חדר הרחצה, שמתוכנן בהמשך למטבח.

מבט מתוך הבית אל דלת הכניסה. מימין "כיסא הפוני" שעיצב בתחילת שנות ה-70 המעצב הפיני ארו ארניו (Eero Aarnio). למרות שהוא נראה כמו צעצוע, הוא מיועד למבוגרים ולפי העדויות אפילו נוח לשבת עליו.

בהמשך לארון הכתום שבכניסה ממוקמת פינת השינה הצהובה, עם ארון סגול ותקרה מונמכת בצבע ורוד. מאחורי הקיר הלבן עם הציורים הצבעוניים נמצא המטבח.

מגירות אחסון בבמה המשמשת כמיטה.

בקיר שמול פינת השינה ארון לבן. תעלת המיזוג צהובה.

מטבח לבן ומינימליסטי ממוקם על רקע קיר צהוב (המשכו של הקיר מפינת השינה). בניגוד לגימורים המבריקים בכל הבית, תקרת הבטון תעשייתית ומחוספסת, כדי להוסיף עניין ולשמר את אווירת הלופט. התאורה בכל החללים תעשייתית, עם הרבה ספוטים שמאפשרים לכוון אור ממוקד על נקודות שבהן מוקמו פריטי עיצוב נבחרים.

מול המטבח, בתוך הארון הלבן, מדפים פתוחים שמציגים מנורת שולחן עם רגל שחורה ותחתיה שרפרף מתקפל - שניהם יוצרו בעזרת מדפסת תלת ממד בידי פטריק ז'ואן (Patrick Jouin) הצרפתי.

את הקומקום שעל הכיריים וכיסא הבר שבפינה עיצב פיליפ סטארק (איך אפשר בלעדיו).

פינת הישיבה מוסיפה כחול וירוק לשלל הצבעים בלופט.

בפינה זו עוד אייקון עיצובי של אירו ארניו - "כיסא העגבנייה" (הפעם ירוקה).

הרצפה הצבעונית משרטטת מעין מסדרון, שמפריד בין המטבח והכניסה לחדר הרחצה לפינות המרוהטות.

ארון מחופה מראה מפריד בין חלל המגורים לחדר הרחצה. בתוך הארון קוביות פתוחות וצבעוניות, שהגדולה בהן היא הכניסה לחדר.

המראה הגדולה מכפילה את החלל ואת האור הנכנס דרך החלונות. פינת האוכל ממוקמת במקביל למראה: שולחן מתכת עדין בעיצוב האדריכל המפורסם ז'אן נובל (Jean Nouvel), כיסא לבן בעיצוב פיליפ סטארק וכיסאות איטלקיים שבמקור יועדו לישיבה בחוץ. כדי למקסם את האור הטבעי ולשמור על מראה נקי של החלונות הגדולים הותאמו להם מסכי הצללה נגללים שכמעט לא נראים בחוץ.

מראה החלל המרכזי מכיוון הפסנתר.

וכך זה נראה מכיוון חדר הרחצה.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- רצפה מקושטת יכולה להיות השוס העיצובי של הבית.
- ריהוט חוץ יכול להיראות מצוין גם בתוך הבית.
- צבעים - גם המוגזמים ביותר - יכולים להתאים ללופט מגורים, במיוחד אם הוא של אמנית חובבת עיצוב.

ציון : 3.5 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס).

עיצוב : Jean Verville.

צילומים באדיבות : v2com.

וגם: דיוקן עצמי שלא נראה מעולם. רונית כפיר מציגה את ז'אנר הפורטרטים העולמי:

לחצו על הקישור למעלה לראות את כולם
לחצו על הקישור למעלה לראות את כולם