מדי פעם מתפרסמות בעיתונות כתבות מתריעות, שמביאות נתונים על מספר השעות שאנחנו מקדישים ביום לצפייה בטלוויזיה – תמיד הרבה יותר מדי. היכן אנחנו עושים את זה? על הספה כמובן. בשביל הרוב השפוי, הספה היא מרכז הבית, או לפחות מרכז הסלון. עליה מתכרבלים מול הטלוויזיה עם המשפחה, עם חברים, או עם החבר. עליה קוראים את עיתוני השבת, מכוסים בשמיכה נעימה, ונרדמים עד שיורד הלילה. עליה שופכים קפה ומקללים. ספה טובה היא ספה שלא רוצים לקום ממנה.

במציאות הדיור העירוני, שבה אין מקום לחדר אורחים נפרד, ספה טובה היא גם ספה שאפשר לישון עליה לילה שלם מבלי לשבור את הגב. כשחדר השינה הוא גם חדר עבודה, המטבח הוא גם חדר אוכל, וחדר הילדים הוא גם חדר קיפול הכביסה, הסלון הוא גם חדר האורחים. והספה, מרכז הבית ומעוז האינטימיות המשפחתית, צריכה גם לתפקד כמיטה.

למי יש כסף לחדר אורחים? SofaSquared - ספה נפתחת עם מגירות אחסון בקווים מודרניים ונקיים, של MFinity

אני מוכרחה לציין שאני לא כותבת את הפוסט הזה מתוך אהבה לספות, להתכרבלות או אפילו לעיתוני שבת. בדיוק להיפך, אני שונאת ספות. חוץ מאשר את הספה שלי כמובן (גם שונאי הילדים הגדולים ביותר אוהבים את הילדים שלהם, זה סוג של דטרמיניזם ביולוגי). הספה הראשונה שקניתי היתה קניית לחץ. חברה טובה היתה אמורה לבוא להתארח לשבוע, ולי היתה דירה חדשה ומרווחת, אבל בלי ספה. שאריות מהתקופה שלא היתה לי טלוויזיה, ולא היה לי תנור בישול, ועוד כל מיני דברים מיותרים. מכיוון שאהבתי את החברה יותר מאשר שנאתי ספות, מצאתי את עצמי יום אחד באיזור התעשייה תלפיות, רוכשת ספה כחולה, מתונה בגודלה, לא נוחה מדי, אבל נפתחת למיטה. באתי, ראיתי, קניתי. אם רק היו מציגים את SofaSquared של MFinity באולם תצוגה בתלפיות הייתי קונה אותה מיד – היא הספה המושלמת בעיני. היא גם ספה, גם מיטה, ויש לה חללי אחסון. ויותר מהכל אני אוהבת את העובדה שהיא קומפקטית ובעלת קווים ישרים – בדירה קטנה אין מקום לבזבז על כריות תפוחות ומשענות מעוגלות.

פתרון אחר לגמרי לסוגיית האורחים הנוטים ללון: ספת Roulade של KiBiSi – ספק מזרון מגולגל, ספק כורסה, ספק ספה. מהדורה מצומצמת

פתרון בר השגה לכורסת-מזרון: כורסת מיטה IKEA/PS

יפה ככל שתהיה ונוחה ככל שתהיה כמיטה, הספה של MFinity לא בדיוק נחשבת ספה "שלא רוצים לקום ממנה". אם אתם מעוניינים לשמור על אפשרות של אירוח ללילה, אבל לא מוכנים לוותר על הנוחות של הספה – כדאי לשקול כורסת מיטה. Roulade של KiBiSi היא לא בדיוק כורסת מיטה, היא נראית כמו מזרון מגולגל, אבל יש לה חן ורוך שיוצרים געגוע למזרון על הרצפה. לאיקאה לעומת זאת יש גירסה שפויה ובת השגה – ספת כורסה PS/IKEA. היא לא תופסת הרבה מקום ונפתחת בקלות למיטת יחיד. אחרי שארגנתם לאורח כורסת-מיטה, אפשר להמשיך לחפש את ספת חלומותיכם.

ספה יכולה להיות עוד דברים חוץ ממיטה לאורח – Futaba - שולחן קפה שנפתח לספה של Akemi Tanaka

ספה, שולחן, או שניהם?

בפרוורים הרחוקים, היכן שבתים נמדדים במאות מטרים, אורחות גרות בחדר משלהן ואפשר להחנות את רכב השטח בסלון - ספות מגיעות בחבורות של 3+2+1. בדירות קטנות זה פשוט לא מעשי. המוצרים של המעצבת אקמי טנקה ידידותיים מאוד לדירות קטנות. Futaba (שניים הצומחים מאותו זרע, ביפנית) הוא שולחן קפה שהופך לספה בעת הצורך. Tagei הוא שולחן קפה שנפתח למושב מרופד. שני המוצרים האלו קומפקטיים, אלגנטיים, ויכולים לתפקד באופן שונה בהתאם לצרכים ולנסיבות.

עוד מוצר נהדר של המעצבת Akemi Tanaka מברוקלין. Tagei - שולחן קפה אשר נפתח לספסל מרופד.

עוד מוצר נהדר של המעצבת Akemi Tanaka מברוקלין. Tagei - שולחן קפה שנפתח לספסל מרופד

אם אתם גרים בדירה קטנה ודודה רבקה מהמושב מחדשת את הבית ומציעה לכם בנדיבות את חבורת הספות העגולות והשמנמנות שלה, תחשבו טוב טוב לפני שאתם מקבלים את ההצעה הנדיבה, שתעלה לכם בהרבה מקום. חללים קטנים מחייבים חשיבה קצת אחרת כשזה מגיע לספות. ספת Woodstock של סטודיו אפרטה היא בעיני פיסת רהיט מושלמת לחלל קטן – היא ספה ושולחן קפה ושני שרפרפים מרופדים בבת אחת, ובנויה כולה מעץ ממוחזר.

ספה, שולחן קפה ושני שרפרפים ברהיט אחד – ספת Woodstock של studio aparte

הרבה יותר מספה

מתברר שניתן לקחת את הרעיון של רהיט מרובה פונקציות הרבה יותר רחוק. לחברת Matroshka Furniture יש מוצר מדליק שנקרא Matroshka. זוהי מערכת ריהוט הכוללת פינת עבודה, ספה, מיטה, שרפרפים, שולחן ואחסון, שנכנסים אחד בתוך האחר, וניתן לסדרם באין ספור ואריאציות. כל המערכת הזאת תופסת שטח רצפה של 2X3.5 מטרים בלבד.

מטרושקה של Matroshka Furniture – דירה שלמה בתוך מערכת ריהוט אחת

מטרושקה לאירוח: ספה ושולחן קפה

מטרושקה לשינה: מיטה ואחסון מתחת

ואם כל הספות עד עכשיו נראו לכם מודרניות מדי, לא נוחות ולא מספיק ביתיות – הנה טיפ לאוהבי ספות נוחות. זה רעיון נהדר של מעצבת בשם אנג'י חרנובסקי, שמיקמה את הספה שקועה, כשמסביבה ארונות ספרים. קל מאוד לדמיין גירסה יותר מודרנית ומגניבה של הרעיון הנהדר הזה, שהופך את הספה לחפץ קצת פחות בולט, וקצת פחות "תקוע באמצע החדר".

רעיון נפלא של המעצבת אנג'י חרנובסקי: ספה שוקעה בתוך כוננית ספרים

ואיך אפשר בלי כמה טיפים לסיום?

1. אם יש לכם סלון קטן, תתעקשו על ספה בגודל הנכון. רוב מערכות הרהיטים בחנויות אינן מתאימות לגדלי דירה מאתגרים, אבל הרבה חנויות רהיטים יבנו לכם ספה במידות לפי הזמנה.

2. תחשבו מה עוד הספה יכולה לעשות למענכם. מיטה לאורח? אחסון מתחת למושב? מה הכי חסר לכם בבית?

3. תשקיעו בספה אחת נוחה וקומפקטית לרביצה יומיומית של בני הבית, ובשביל האורחים – פתרונות מודולריים ש"יודעים" לשנות את ייעודם.