רבים לא מאמינים שבמדינה מתפתחת ורוויית עוני כמו הפיליפינים יש יותר מ-100 מגרשי גולף יפהפיים. הספורט היוקרתי יובא למדינת האיים כבר ב-1886, על ידי בריטים שעבדו בשירות חברת הרכבות של מנילה. הם אלה שבנו את המסלול הראשון, בן שלושת החורים, ברובע אינטראמורוס של העיר. ב-1901 כבר היה מסלול בן תשעה חורים צמוד לתחנת הרכבת, כדי שיוכלו לשחק לפני ואחרי העבודה. בשנים שחלפו מאז כבש הגולף את מנילה בסערה, וכיום יש בעיר לא פחות מ-11 מסלולים - אחד מהם קרוב מאוד לליבי.

שיחקתי גולף רק פעם אחת בחיי, בהזדמנות עלובה ומקרית בזמן שהותי בגרמניה, אולם בשנה האחרונה אני קם כל בוקר לנוף המרהיב של "פורט בוניפאצ'יו גולף קלאב", מועדון גולף ירקרק ויוקרתי ביותר, שחברות בו עולה לעשרות אלפי דולרים בשנה. עדיין לא שיחקתי שם ואפילו לא דרכתי על הדשא הסמיך של המועדון, אבל אני מרגיש כאילו אני חי ונושם גולף, כל יום. החלונות בדירתי נפרסים מהרצפה עד לתקרה, ולכן נוף מועדון הגולף נשקף מהם במלוא הדרו.

להתעורר על הדשא. כך זה נראה מחדר השינה שלי. צילום: שי ילין

בעיר לא יפה וצפופה כמו מנילה, הנוף - כן, הנוף - הוא אחד הפיתויים וכלי הנשק הגדולים ביותר שבהם משתמשות היום חברות הנדל"ן הפיליפיניות. למשל, הן רוכשות עשרות ומאות דונמים שמקיפים, קרובים או אפילו רק משקיפים ממרחק, על מועדון גולף כלשהו.

דוגמה אחת היא חברת "מגה-וורלד", שבתקופת השיווק האגרסיבי של אחד מעשרות מגדליה - 8 Wack Wack Road - הממוקם ברובע מאנדאליונג במנילה, השתמשה במשפט המחץ הפרסומי "A privileged View of Life" ("נוף/תפיסת חיים עם פריבילגיה") . המגדל בעל השם המצחיק והמוזר היה ממוצע ביותר, בלי שום פינוקים מיוחדים, למעט נוף שובה-לב של אחד ממועדוני הגולף הוותיקים והיוקרתיים בעיר, Wack Wack Golf Club.

מועדון עם שם מצחיק, וואק-וואק. צילום: באדיבות חברת מגה-וורלד

ואק-ואק מבפנים. צילום: באדיבות מועדון הגולף וואק-וואק

המסלולים והמגדלים שצצים סביב. צילום: באדיבות מועדון הגולף וואק-וואק

את המועדון היפהפה הקים בשנת 1930 אמריקאי בשם ויליאם שאו, ומאז הפך לאחד המסלולים הטובים במדינה ולמועדון בעל שם עולמי, שבו התקיים פעמים רבות ה-Philippine Open. זהו המועדון היחיד במנילה עם שני מסלולים בעלי 18חורים, המתאימים לאליפויות בינלאומיות.

אז לכל אלופי הגולף וחובביו, או למעריציו של טייגר וודס - הדירות של מנילה מחכות לכם!