השבוע נפתחה במוזיאון ישראל תערוכת עיצוב גדולה תחת הכותרת "חוקרים במופלא". התערוכה, שתוצג עד 14 באפריל, מציגה את עבודותיהם של כ-30 מעצבים נחשבים מרחבי העולם.

מהמוזיאון נמסר: "מיפוי טריטוריות חדשות בתחום העיצוב הוא עניינה של התערוכה. מאז שנות ה-90 חוקר דור חדש של מעצבים טכנולוגיות דיגיטליות ואינטראקטיביות ליצירת עבודות חדשניות. מעצבים אחרים מעלים שאלות הנוגעות לתוצאות החברתיות, התרבותיות והאתיות של טכנולוגיות שצצות חדשים לבקרים".

ההדפסים על האגרטלים של סטודיו גלית'רו (היא הולנדית והוא בריטי) לא נראים יוצאי דופן במבט ראשון, אך תהליך היצירה שלהם - שבו נעשה שימוש בכימיקלים רגישים לאור ובקרינה אולטרה סגול - מהפנט. צפו בווידאו (ומומלץ להגדיל למסך מלא):

Making of a Blueware Vase from Studio Glithero on Vimeo.

באתר שלהם תמצאו עוד סרטים מרהיבים שמתעדים את תהליך היצירה של עבודותיהם.

''Flylight'', של סטודיו Drift ההולנדי (צילום: Studio DRIFT  Lonneke Gordijn and Ralph Nauta)
''Flylight'', של סטודיו Drift ההולנדי (צילום: Studio DRIFT Lonneke Gordijn and Ralph Nauta)

העבודה האלגנטית והשנונה של רלף מרטיין ומוניקה חורדיין, אנשי סטודיו Drift ההולנדי, מסתכלת על הטבע ומנסה להגיד משהו על ההתנהגות האנושית. עשרות שפופרות זכוכית תלויות כמו מובייל מהתקרה ויוצרות מבנה שמחקה להקת ציפורים. "תחשוב על חמישים ציפורים שעפות בשמיים", אומר מרטיין ל-Xnet בשבוע העיצוב האחרון במילאנו, "אף אחת מהן לא רוצה להיות באמצע". השניים דגמו את מבנה התעופה של להקת ציפורים, ויצרו את אותה אנרגיה באמצעות תאורה: בתקרה נמצאים חיישנים רגישים לתנועת הקהל, שמפעילים נורות לד שנמצאות בתוך השפופרות, וכך התאורה הפתאומית והעדינה יוצרת את הדינמיקה.

ראו איך תנועת הקהל משפיעה על המיצב:

עודד בן יהודה מציג את המעצבים הגרפיים שמשתתפים בתערוכת "חוקרים במופלא":

>> סטפן סגמאייסטר האקספרימנטלי

>> יאן ווילקר החצוף

איפה: שדרות רופין 11, מוזיאון ישראל, ירושלים.

מתי: עד 14 באפריל 2012. שעות פתיחה ומידע נוסף באתר המוזיאון.

אוצר: אלכס וורד. מעצב התערוכה: מרק בוברוביץ.