אחת לשנה, בחודש יולי הקר והגשום (בכל זאת, הצד השני של הכדור), מתקיים במלבורן פסטיבל העיצוב. עשרות אירועים, תערוכות, סיורים ומיצגים ממלאים את לוח הזמנים הצפוף, וגם כל חלל תצוגה בנוי ופתוח ברחבי העיר. לדאבוני הרב, מצב העיצוב כאן לא מרנין במיוחד. האדריכלות, מאידך, מהמתקדמות בעולם.

State of Design Festival 2011

מלבורן מתהדרת באחד מבנייני התערוכות הגדולים ביבשת - האנגר ענק על שפת נהר היארה, ששופץ להפליא בידי משרד האדריכלים DCM.

בשל גודלו העצום החליטו המארגנים לשלב השנה את תערוכת הריהוט עם תערוכת התאורה, והוסיפו גם את תערוכת הדקורציה, כך שלא ישעמם לאף אחד. במרכז החלל, כמו תמיד, מוצגת תערוכה קטנה של מעצבים מקומיים, שבה לקחתי חלק עם קולקציית אהילי התאורה החדשים בעיצובי - קדו קולקשיין.

Melbourne Exhibition Centre

The kah-du collection installed at Furnitex

במקביל התקיימו שני ירידים של תוצרת מקומית, האחד בבניין התערוכות הישן (Royal Exhibition Building), בניין מורשת עולם שבנייתו הושלמה ב-1880, והשני בחניון המבקרים של כיכר הפדרציה (Federation Square) שבמרכז מלבורן. גם להם נוספו אירועי לווין, כמו תערוכת "תנועה+תחושה" של ארגון המעצבים האוסטרלים (DIA), שמדי שנה מזמין מעצבים מקומיים להציג את פרשנותם לנושא מתחלף. השנה הוזמנתי גם אני להציג את "נו" (nu) - גוף תאורה אינטראקטיבי מתכוונן, המזמין תנועה ומשחק של אור וצורה.

The Royal Exhibition Building

Design Made Trade at The Royal Exhibition Building (צילום: אילן אל)
Design Made Trade at The Royal Exhibition Building (צילום: אילן אל)

nu at Motion+Emotion

nu at Motion+Emotion

גם את פצ'ה קוצ'ה הכניסו לתוכנייה, והערב נערך במרכז האוסטרלי לאמנות מודרנית ACCA - בניין מופלא בתכנון משרד האדריכלים Wood Marsh, שעטוף כולו במתכת קורטן, המשווה לו מראה של מטאור שנפל מהשמיים.

ACCA - Australian Centre of Contemporary Art

ולקינוח - אחד מהאירועים החביבים ביותר על הציבור הרחב וקהילת המעצבים בפרט - הבית הפתוח: סיורים בבנייני משרדים, תיאטראות, כנסיות, מבני ציבור ומה לא. השנה יש גם אפליקציה לאייפון- כך שגם אתם יכולים ליהנות מהמראות בלי לצאת מהבית - אבל כמובן שאין תחליף לנוכחות פיזית במקומות שבימי שגרה סגורים לציבור.

כך, למשל, בניין העירייה 2 (CH2 - Council House 2), שנחשב לאחד המבנים הירוקים ביותר כאן ומתהדר בשישה כוכבים ירוקים - הדירוג הגבוה ביותר לאדריכלות ירוקה. פרט לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה הוא מצוייד במערכות סינון אוויר מתוחכמות, מערכת למיחזור מי שופכין וחזית תריסי עץ, שמתכווננים בהתאם לטמפרטורה ולקרינת השמש.

CH2 Building will be open to the public

ועכשיו אני יוצא לפגישה שם - עבדכם הנאמן נבחר לעצב את עץ הכריסמס החדש של מרכז העיר. על זאת ועוד - בהמשך.

The official announcement of the new Christmas tree for the city of Melbourne