ב-4 אחה"צ הם נסגרים. למרות זאת, התופעה מדהימה. תמצאו אותם בכל מקום, ברחובות ראשיים, צדדיים, בסמטאות נחבאות ובעגלות בצידי המדרכה. בחללים מופלאים כמו כנסייה לשעבר, מחסן ישן ואפילו חלון בקיר.

Hole in the wall (over the years)

מלבורן ידועה בתרבות הקפה שלה. הסצינה פורחת והארומה נישאת למרחקים. הקפה מגיע מכל רחבי העולם, אבל החביב עליי ביותר הוא דווקא זה המקומי, מקווינסלנד הצפונית. לא מעט מהם מתגאים בקלייה עצמית ומציעים מדי יום בלנדים חדשים שנרקחים לא אחת במקום. הגדיל לעשות בית הקפה Sensory Lab, שממוקם בכניסה האחורית לחנות הכלבו דייויד ג'ונס ומציע טעימות של קפה, ממש כמו יין. עיצוב הפנים מצטט פה ושם אלמנטים ממעבדות כימיקלים ו"רוקחי" הקפה אפילו לובשים חלוקים לבנים.

Sensory-Lab

אוקיי, אני מודה שאני אוהב קפה. מכור, זאת אומרת. אבל בהחלט נהנה גם מהסובב אותו: החלל, הריהוט, התאורה ובעיקר האיבזור, או במילים אחרות - התפאורה. קחו למשל את City Tiler, הממוקם בבניין מהמאה ה19 - בימות השבוע הם מייצרים אריחים בעבודת יד ובסופי השבוע המקום הופך לבית קפה עם ניחוח ספרדי. הבעלים (וכל העובדים) ספרדים, עובדה הניכרת בעיצוב - טיח הסטוקו, ראש השור, האמנות על הקיר וכמובן התפריט.

City Tiler on Bay St.

ויש גם את אלה שנבנו לחודש או חודשיים - פופאפ קפה, כדוגמת הבית הירוק של יוסט. מבנה "ירוק" מקונסטרוקציה קלה עם קירות קש וקולטי שמש, רק שהם משתמשים בנורות ליבון - נו, באמת! הריהוט נבנה משאריות עץ וכוסות הקפה מצנצנות ישנות. גם בתפריט הם לקחו בחשבון את נושא המיחזור וניצול חומרי הגלם. מדי יום הם טוחנים קמח לפסטה, פיצה ולחם, סוחטים מיצים במקום ואף מייצרים בעצמם את דברי החלב.

Greenhouse by Joost

ויש את המוקפדים, המדוקדקים ומלאי הפוזה, שבהם תמצאו לרוב את היאמי-מאמיז והנובורישים. הם לרוב עשויים להפליא, עם משטחי שיש טבעי, רצפות בטון מוחלקות וריהוט רטרו מדוגם. את הקפה תקבלו לצד סנדביצ'ונים קטנים או מאפים יפיפיים, וזה לרוב גם יעלה לכם ביוקר - מישהו צריך לשלם על התפאורה!

Market lane cafe

ולסיום - החביב עלי ביותר. אמנם מרחק נסיעה מהבית אבל בהחלט שווה את המאמץ. דלמטינו: קפה ביום ומסעדה בלילה. האוכל, הקפה, היינות, האווירה והתפאורה פשוט מצויינים. המטבח קרואטי עם השפעות ים תיכוניות. שילוב של פשטות ואמת בחומרים שבחלל ועל הצלחת.

Dalmatino in Port Melbourne