חצי גמר הארוויזיון פתוח ברקע ב-Mute, בחיים לא חלמתי שאכתוב משהו שקשור לאירוע ההזוי הזה. דנה אינטרנשיונל מרקדת על המרקע שמולי - נשבע לכם שאם היא הייתה ראש הממשלה, מחר כולנו היינו מקבלים דרכונים אירופאיים. היא העיפה את האולם באוויר. מי שמכיר אותי יודע שאני אחרון הפטריוטים, וכל שנה, בימים שלפני הארוויזיון, רמת הסרקסטיות והציניות שלי עולה. ועדיין, משהו בטקס הביזארי הזה גורם לי להרגיש קצת כמו ילדה בת 12 שרוצה להוכיח לכולם שהיא מלכת הכיתה.

הטקס האנכרוניסטי, שלא ברור איך הוא עדיין ממשיך להתקיים אחרי מהפכת ה-MTV וה-YouTube, מוציא ממני צדדים מאוד לאומיים; לפני כמה ימים פירסמתי פוסט על משמעותו הסמלית והרגשית של דגל כ"לוגו מדינה". אז לכבוד התחרות שתתקיים בלעדינו בדיסלדורף שבגרמניה, וכמחווה לחלק השני של הטקס - עם פסטיבל הדגלים הססגוני - החלטתי לעשות תחרות קטנה בין דגלי המדינות בעולם ולהכריע: מיהו הלוגו הטוב ביותר?


הקריטריונים היו מאוד ברורים ומקצועיים:


1. מקוריות וייחודיות (צורה וצבע).
2. זכירות (עד כמה הוא יכול להפוך לסמל זכיר).
3. מסר (האם הוא מצליח לספר את הסיפור של המותג).

בדקתי 191 דגלים, לא היה פשוט, אבל הנה התוצאות:

10. קטארבזכות הסגול המיוחד שלא מופיע בשום דגל בעולם, והפשטות הגרפית שמורכבת מתשעה חיצים לבנים, שמסמלים את השלום ששוטף את דם המלחמות. 9 האו מספרה של קאטר באיחוד האמירויות.

09. הונג קונג

בזכות האיור המקסים שמשלב בתוכו את סמל הכוכב והצבע האדום, שלקוחים מהתרבות הסינית ופרח הסחלב הלאומי של הונג קונג, שמסמלים "מדינה אחת שתי שיטות". אין כמו פרח על דגל לאומי.

08. ישראל


נא לשים את הציניות בצד - ההתלבטות שהיתה מעורבת בבחירה הזו לא היתה קצרה. אני באמת חושב שיש לנו דגל לא רע. אנחנו היחידים עם סמל המגן דוד, ואין ספק שבבליל הדגלים הרבים, הנראות שלו היא אחת הזכורות ביותר שיש.

07. ערב הסעודית


בזכות הקליגרפיה האיסלמית (משפט ה"שהאדה" מהקוראן, בשבחו של מוחמד ואללה) היחידה מבין הדגלים, היישור למרכז, הניקיון והפשטות העיצובית, שמעניקים לדגל נראות סופר-עכשווית.

06. קפריסין


בזכות הרעיון המקורי של הצבת האי המפורסם על הדגל, והפיכתו לאייקון של ממש, בשילוב עלי זית סימטריים (העץ הלאומי) והשטח הלבן הגדול שמסמלים את השלום. אין ספק שזהו אחד הדגלים השונים ביותר שיש.

05. דרום אפריקה


בזכות השילוב של ששת הצבעים הראשיים, שבאופן בלתי הגיוני יוצרים הרמוניה, זרימה ונראות ייחודית. זהו הדגל היחידי שמשלב בתוכו כמות צבעים כזו. אגב, תגובתה הרשמית של הממשלה הדרום-אפריקאית היא שאין משמעות לבחירה הצבעונית, ושהאות Y שנוצרת באמצע מסמלת את ההתלכדות הלאומית בין השבטים והעמים. שאפו.

04. בריטניה (הממלכה המאוחדת)


לא הרבה אנשים יודעים, אבל זהו שילוב של שלושה דגלים ביחד: אנגליה, סקוטלנד וצלב פטריק הקדוש שמסמל את אירלנד. לזה אני קורא איחוד אמיתי. הדגל הבריטי הצליח לבנות סמל מקורי וייחודי שאינו קיים בשום מקום אחר, והפך לאייקון שזכה לאין ספור שימושים גרפיים מגדולי המעצבים ואושיות האופנה הבינלאומיים.

03. נפאל


בזכות הצורה המיוחדת והלא קונבנציונלית (היחידי שאיננו ריבועי). הכחול מסמל שלום, הארגמן את צבע הלאום והשמש והירח כמפיחי תקווה לקיומה של נפאל. אמן.

02. יפן


בזכות העיגול. הצורה העגולה המושלמת שבמרכז הדגל הלבן הפכה אותו לאחד הדגלים המיוחדים, האיקוניים והזכירים ביותר שיש. הדיסקה האדומה מסמלת את השמש, שהיא מקור החיים. שילוב מנצח של עיצוב ומסר.

01. שווייץ


בעיני הוא הדגל המיוחד והטוב ביותר. הן בפורמט (הוא הריבוע המושלם היחידי מבין הדגלים), והן בפשטות העיצובית (צלב יווני - סימטרי ושווה מכל מרחק, ושימוש בצבע אחד). אגב, לא משנה כמה תקטינו אותו, בגלל יחסי המרחק, הוא תמיד ייראה באופן הברור ביותר. לא סתם טוענים שהפונט המפורסם "הלווטיקה" (Helvetica) נוצר בהשראת הדגל, ומכאן גם לקוח שמו (שמה הלטיני של שווייץ).

תואר כבוד: ארה"ב

אי אפשר להתעלם מהדגל המפורסם והמשומש בעולם. ממעצבי אופנה כטומי הילפיגר וראלף לורן, שניכסו את דגל הכוכבים ללוגו ולעיצובים שלהם, עבור בליידי גאגא שהתהדרה בביקיני על טהרת הדגל בקליפ עם ביונסה, ועד לנהגים הישראלים שביום העצמאות שלנו יעדיפו לשים על האוטו את האייקון האמריקאי הזה, - אין ספק שמעמדו של הדגל הפטריוטי בתבל בלתי מעורער. לזה אני קורא מיתוג מנצח.

תואר הדגל האמיץ: לוב


בזכות העובדה שזהו הדגל היחידי בתבל ללא אייקון או צורה, הוא פשוט ירוק. אם לא היינו עדים למה שקורה עכשיו בלוב, עוד היה אפשר לחשוב שמדובר במדינה עם מודעות אקולוגית מטורפת. הירוק הנקי נבחר משום שהוא מסמל את צבע האיסלם והשיוויון בין בני האדם.

תואר הדגל המבוזבז ביותר


בזכות הצבע השחור. לא ברור לי למה אין אף מדינה בעולם עם דגל בצבע שחור. כשאנחנו לובשים שחור זה סקסי, כשאנחנו מעצבים בשחור זה דרמטי, והייתי שמח לראות מדינה שתתהדר בדגל "רוג’ר העליז" (Jolly Roger), שבא לעורר פחד טבול בקצת הומור. נראה לי לגמרי הגיוני.

ממש עכשיו, שמעתי שדנה אינטרנשונל לא עלתה לגמר הגדול ביום שבת, יש לי הרגשה שאני יודע איזה דגל היא היתה מעדיפה לאמץ עכשיו.