גם אחרוני הספקנים כבר נכנעו לאלגנטיות שבה שובר המעצב הספרדי חיימה חיון (Jaime Hayon) את חוקי הטעם הטוב, פעם אחר פעם. היום הוא נחשב לאחד המעצבים הפעילים והמבוקשים בעולם. חיון יציג במילאנו את הקולקציה הראשונה שעיצב עבור "ביזאצה בניו" - החטיבה החדשה של מותג הפסיפסים היוקרתי ביזאצה. הקולקציה שעיצב מחזירה את הזוהר של שנות ה-30 אל חדרי האמבטיה: חיון מחייה את האסתטיקה של האר-דקו ומעניק לה פרשנות עדכנית בקווים רכים, בגימורי נחושת מבריקה ובגוונים אלגנטיים של שחור, לבן וזהב.

מהקולקצייה שיצר ל-Bisazza Bagno (צילום: HAYON Studio)
מהקולקצייה שיצר ל-Bisazza Bagno (צילום: HAYON Studio)

עיצוביו של חיון תמיד היו קרובים יותר לעולם האגדות ולקרקס מאשר לזרם המודרניסטי והמינימליסטי, וכך גם סדרת הפורטרטים התיאטרליים שבה הנציח את עצמו בעבר, לבוש כליצן בקרקס, עטוף בפרוות שפן ורדרדה, או מחופש לפינוקיו.

הוא בן ה-37, בן למשפחה יהודית מספרד (וכן, יש לו קרובים בישראל), למד עיצוב תעשייתי במדריד ובפריס והתחיל את דרכו בקבוצת "פבריקה", קבוצת המחקר של בנטון באיטליה. שנה מאוחר יותר הפך לראש מחלקת העיצוב שלה. ב- 2004 החל בקריירה עצמאית שכללה עיצוב צעצועים, רהיטים ופנים, לצד פרויקטים אמנותיים שונים.

סדרת האמבטיות שעיצב לחברת Artguitect והוצגה במילאנו ב- 2005 הפכה אותו לאחד המעצבים הידועים והבולטים בעולם. הקולקציה שעיצב, בקו אורגאני-בארוקי שגימוריו בוהקים ודרמטיים, הייתה אנטיתזה לקו המינימליסטי והנקי המאפיין את רוב העיצובים בתחום.

למרות גילו הצעיר, הוא הספיק לעבוד עם מיטב היצרניות וחברות העיצוב, והתנסה בעיצוב רהיטים, כלים, גופי תאורה, ואפילו נעליים ובובות. הוא משמש מזה כמה שנים כמנהל האמנותי של חברת הפורצלן הספרדית הוותיקה "יארדו", שעוברת בזכותו מתיחת פנים, שמרעננת את יצירותיה המסורתיות ומעניקה להן את הטאץ' האופייני לחיון.

טביעת יד ציורית

בכל אחד מעיצוביו נוכחת טביעת ידו, בקווים, בצורות ובדוגמאות שהוא מצייר במו ידיו. הוא מרבה לעבוד עם חומרים כמו קרמיקה, פורצלן וקריסטל, שהם לדעתו החומרים הקלאסיים וה"ירוקים" ביותר. ביריד העיצוב שהתקיים השנה בטוקיו הוא הציג סדרת כלי אוכל שעיצב עבור חברת הפורצלן היפאנית המסורתית Choemon. כל פריט בסדרה הוא מחווה לתרבות האוכל היפאנית, שעוטר בציוריו הייחודיים של חיון. גם סדרה זו תוצג השנה במילאנו, בגלריה רוזנה אורלנדי.

בפסטיבל העיצוב בלונדון ב-2009 הוא הוזמן ליצור מיצג אמנותי מפורצלן בשיתוף עם חברת ביזאצה היוקרתית. הוא יצר משחק שחמט עצום מימדים בכיכר טרפלגר בלונדון. כל כלי במשחק (שני מטרים גובהו) נוצר בהשראת בנין אחר מבנייני העיר, וכל אחד מהם צויר ונצבע לכדי מיצב מרהיב ומרתק המתאר את מהלך הקרב המפורסם.

לחברת BD עיצב חיון את הקוקציית ה-Showtime" " – פריטי ריהוט בהשראת מחזות הזמר הקלאסיים של אולפני MGM. הקולקציה היא עירוב של צורות אורגאניות וקלאסיות וחומרים כמו פלסטיק זול ועור יוקרתי. "אני אוהב כשדברים מנוגדים, שלא אמורים להתאים, מוצאים את הדרך להשתלב יחד באלגנטיות", אמר חיון. למזנון העץ המצופה לק כחול ומבריק שעיצב לקולקציה יש רגליים רבות ושונות: "רגל אחת היא אות, שנייה היא בארוק, אחרת יפאנית, עוד אחת נראית כמו ממפיס והאחרת נראית לי כמו לאס וגאס", סיפר חיון, "כל הסגנונות הפכו למשחק, ואני אוהב את המשחק".

ב- 2009 הוא עיצב לחברה הבריטית Established&Sons את סדרת ה"טיודור", כסאות בהשראת נשותיו של הנרי ה-8. ב-2010 עיצב קולקציה של רהיטים לחברת S'e הלונדונית, בהשראת שני עולמות מנוגדים: כלי נגינה וחרקים. התוצאה, בניגוד למה שאפשר לחשוד, דווקא הייתה הרמונית לגמרי – רהיטים בקווים אורגאניים ופיסוליים, קלילים ואלגנטיים למראה.

שולחנות צד מהקולקציה החדשה של S'e
שולחנות צד מהקולקציה החדשה של S'e

עבודותיו האחרונות בתחום עיצוב הפנים כללו את חנויות הדגל של יצרנית הנעליים קאמפר הספרדית (שאף הזמינה אותו לעצב עבורה סדרת נעליים צבעוניות לגברים), חנות לחברת פברז'ה היוקרתית בז'נווה, חנות תכשיטים דקדנטית למראה בכווית ומרכז המידע של מוזיאון כרונינגן, שהושלם בדצמבר האחרון. גם כאן מאפיינים את עיצוביו המשחק, ההומור, החושניות והססגוניות.

  • צילומים: באדיבות HAYON STUDIO

_______________________________________________

כתבות נוספות במדור: