שנה קשה עברה על האפידרמיס של הסלבס שלנו. לא חסרות דוגמאות לפדיחות איפור וביוטי ב-2014 - החל מהפודרה המפלצתית של אנג'לינה ג'ולי, דרך השפתיים של קיילי ג'נר ועד הפצעונים האלרגיים שהופציעו דווקא ביום חתונתה של סולאנז' נואלס. קל לצחוק על הבחורות האלו, שכובשות עם הפאדיחות שלהן את שערי הצהובונים, אבל הרבה יותר קשה להודות שגם אנחנו לא פעם עומדות המומות מול הפודרה, הפריימר והברונזר ולא ממש בטוחות מה הולך עם מה ואם אנחנו לא נראות כמו הליצן העצוב פיירו. אספנו עבורך את עשר טעויות האיפור הקריטיות ביותר שאפילו לא יודעת שאת עושה, כדי שתדעי ממה להימנע בשנה הבאה.

1. מבריק לך

"טעות בעייתית מאוד באיפור היא להניח סומק מבריק/נוצץ על עור מחוצ׳קן, פלומתי או מחוטט", טוען יוני שיין, מאפר הבית של חברת INGLOT, "הנצנצים וההברקות מדגישים את הטקסטורה של הפנים לטוב ולרע. הקפידי להשתמש רק בגוונים בעלי גימור מאט".

ג'ניפר לופז נסחפה עם הברונזר (צילום: gettyimages)
ג'ניפר לופז נסחפה עם הברונזר (צילום: gettyimages)

2. אלוף בשיזוף

זה קורה גם לביוטיניסטות המצטיינות: את לא שמה לב, מתפתה לגוון האדמה הבוהק ופתאום כל הפנים שלך צבועות בברונזר. כמובן שאחרי שאת מצלילה עם הברונזר את האזור שבין הרקה לאף, את יכולה לעבור בעדינות עם השאריות על יתר האזורים של הפנים (גשר האף, סנטר ומצח), אבל לעולם לא לצפות את כל פנייך באבקה. ברונזר נועד לשימוש נקודתי. רוצה עור שזוף, תשתזפי!

ברגע ששמים קונסילר בהיר הכהות מודגשת והופכת לאפורה (צילום: gettyimages)
ברגע ששמים קונסילר בהיר הכהות מודגשת והופכת לאפורה (צילום: gettyimages)

3. את ממש לא מסתירה לנו

"יש בנות שמניחות קונסילר בהיר על כהויות מתחת לעיניים, בניסיון להסתיר, אבל האמת היא שברגע ששמים קונסילר בהיר הכהות מודגשת והופכת לאפורה", מסביר שיין, "הקונסילר צריך להיות בגוון המייק אפ אך בטון טיפה יותר גבוה. אנחנו מכהים את ה״כהות״ ואז מאזנים עם המייק אפ".

4. בית המשאבה

מנהג קלוקל שכולנו חוטאות בו: פמפום מברשת המסקרה לתוך צנצנת מסקרה כמעט גמורה בתקווה שיישלף ממנה עוד קצת טובין. הדבר הנורא מכך הוא שאנחנו רגילות לתנועה הנ"ל שאנחנו עושות אותה גם כשהמסקרה מלאה. הפמפום מכניס אויר לתוך הצנצנת מה שגורם לייבוש של החומר ולכך שמראה המסקרה שלך יהיה גושי, כמו רגלי עכביש.

5. עור עולה בבוקר

"הטעות הזו כנראה הכי קריטית", מדגיש שיין, "בנות שמתאפרות מלכתחילה בתאורה לא נכונה ולא טובה. תמיד הקפידי להתאפר במקום מואר מספיק ורצוי באור יום או תחת מנורת פלורסנט. כך תוכלי לראות את כל הפגמים ולדעת מה לטשטש ולהסתיר".

6. יוצאות קבוע

מאז שמרביתנו גילינו את קסמה של המסקרה העמידה בפני מים, הנטייה שלנו היא להעדיף אותה על פני מסקרות אחרות. אבל מדובר בטעות: מסקרה עמידה לרוב נוטה לייבש את הריסים (בנוסף לעובדה שקשה יותר להסיר אותן, העלולה להוביל לתלישת ריסים במהלך ההסרה), אז במידה ואת לא מתכננת יום מאסיבי של בכי או הזעה קשה, ותרי על ההרגל.

7. יש לך גוש

אנחנו מתאהבות בצבע דרמטי במיוחד של ליפסטיק, למשל ורוד זועק, שקנינו בבוטיק מופלא בפריז, ובגלל שאנחנו מקפידות להשתמש בו רק באירועים מיוחדים, הוא נשמר אצלנו במגירת האיפור שנים. על גבי שנים. ומדובר בטעות, לצד החיידקים שמצטברים על מוצרי איפור ישנים, גם המרקם של מוצר איפור יש הולך ומתדרדר: צלליות הופכות לגושיות על העפעף וליפסטיק ישר הופך גם הוא למלא גושים. אין ברירה, תחליטי שהמוצר שירת אותך מספיק, וגם אם את לא מצליחה למצוא לו תחליף - תזרקי אותו.

8. זה מה זה בסיסי

"אחת מהטעויות שהרבה בנות עושות היא להניח צלליות ללא בסיס", טוען שיין, "העפעפיים הם בעלי עור מאוד דק, רגיש ותזזיתי. כמו שהפודרה מקבעת מייק אפ כך הצלליות יתקבעו לאורך זמן בעזרת בסיס, ״פריימר״ לצלליות".

9. לא בכוח, במוח

כמעט לכל מראה איפור יש תחליף יצירתי שמשעתק את הלוק בצורה שתתאים לך אישית, ומומלץ להיות מודעת לתחליפים אלו במקום להתעקש על מראה לא מחמיא. "אם במשך שנים את שמה איליינר וזה לא כל כך מחמיא/מסתדר (נגיד במידה והעפעף שלך מעט נפול והג'ל נמרח) כנראה שמבנה העין שלך פחות הולם איליינר", מסביר שיין. אם בכל זאת ברצונך להדגיש את קו הריסים וקצת להדגיש את העין עברי על קו הריסים (מעל) עם צללית שחורה ומברשת דקה בטפיחות כך תקבלי מראה ממוסגר אבל לא כזה שיפיל את העין וייראה לא מחמיא.

10. תורת הטקסטורה

"מאוד חשוב לא לשים אודם מאט על שפתיים יבשות", טוען שיין, "זה מדגיש את הקימוטים והקילופים שיש על השפתיים הרבה יותר משפתון גלוסי". אם את בכל זאת חובבת את הטקסטורה האטומה של המאט, הקפידי לרכך את השפתיים באופן תדיר בשלל תכשירים כמו וזלין. שימי לב: השימוש במרככים ווזלין צריך להיות תדיר, אין טעם להניח אותם ממש לפני השימוש בשפתון המאט כמעין שכבת בסיס תחתונה (כי אז טקסטורת המאט לא תתפוס).

מאוד חשוב לא לשים אודם מאט על שפתיים יבשות (צילום: gettyimages)
מאוד חשוב לא לשים אודם מאט על שפתיים יבשות (צילום: gettyimages)