היפנים נודעים בעור החלק שלהם ובשיער המבריק שנשים רבות מוכנות לשלם אלפי שקלים למעצבי שיער שיחליקו את שיערן כדי להיראות כמו היפניות. אבל מלבד המאפיינים האסתטיים, ליפנים יש עוד תכונה שגורמת לכולם לתהות מה בדיוק הם עושים שיתר האוכלוסייה לא: הם בעלי תוחלת החיים הארוכה ביותר על פני כדור הארץ. מה מייחד אותם, ומה מאפשר להם להיראות כך ולהאריך חיים על פנינו?

אם חשבתם שגנטיקה היא הסיבה היחידה לכך, טעות בידכם. למדע יש חדשות עבור כולנו. לגנטיקה תפקיד משמעותי במראה החיצוני שלנו ובסיכוי להאריך חיים. אך יש משהו נוסף, משמעותי בהרבה: הרגלי האכילה שלנו. להרגלי האכילה השפעה גדולה על הסיכון לחלות, והשפעה זו חזקה יותר מהגנטיקה איתה נולדנו. הרגלי אכילה מזיקים, חוסר בפעילות גופנית ועישון מגבירים משמעותית את הסיכוי לחלות במחלות העולם המודרני.

מה הסוד שלהם?

למרות כניסת התזונה המודרנית ליפן לאחר מלחמת העולם השנייה רובו הגורף של תושבי יפן ממשיך לדבוק בעקרונות התזונה המסורתית, וכך שומרים על בריאותם ואורך החיים המופלג.

התזונה היפנית המסורתית אינה מכילה מזונות מעובדים, עשירים בסוכר מוסף, חומרי טעם וצבע, חומרים משמרים ועוד. מה היא כן מכילה? מרכיבים טבעיים טריים, שמכילים כמויות גבוהות של ויטמינים ומינראלים, סיבים תזונתיים ושומנים בריאים. ירקות טריים, עשבי מרפא, עשבי תיבול, דגי ים טריים ואצות הם חלק מהותי מתזונת היפנים.

הפתעה נוספת היא שתזונה יפנית מתבססת בעיקר על פחמימות, ומכילה כמויות נמוכות של שומן באופן יחסי. הפחמימות שאחראיות לרוב האנרגיה הנצרכת מהתזונה הינן פחמימות מורכבות, שמגיעות מירקות שורש, אורז וירקות ירוקים וצהובים.

ואיך זה עוזר לעור?

חשוב לשים לב שכמעט ואין סוכרים פשוטים בתפריט. מרבית הפחמימות מכילות סיבים תזונתיים, שלהם אינדקס גליקמי נמוך, כלומר לאחר צריכתם הסוכר משתחרר לאט יותר לדם, וגורם לתחושת שובע ארוכה יותר, מונע עליות וירידות חדות ברמות הסוכר בדם והתקפי רעב בלתי נשלטים.

צריכה גבוה של סוכרים פשוטים גורמת לתהליכי חיבור וקיצור של סיבי קולגן, הגורמים להיווצרות קמטים בעור הגוף. סיבי הקולגן הם אלו שומרים על נפח הרקמות וגורמים לעור הפנים להישאר מתוח. כך שהימנעות ממזון מעובד עשיר בסוכר מוסף, כפי שהיפנים נוהגים לעשות, מונעת תהליכי הזדקנות של העור.

הירקות שנאכלים בתזונה היפנית כבטטות, מלון מר, ירקות ירוקים וצהובים, עשירים בחומרים נוגדי חמצון. בין חומרים אלו פוליפנולים, אנטיציאננים, מעכבי טריפסין ועוד להם פעילות נוגדת חמצון חזקה מאוד. בנוסף לעובדה שנוגדי החמצון מונעים היווצרות תהליכים סרטניים בגוף הם גם תורמים לכך שתאי העור יישארו צעירים ומעכבים תהליכי הזדקנות של תאי הגוף בכלל והעור בפרט.

הימנעות ממזון מעובד עשיר בסוכר מוסף, כפי שהיפנים נוהגים לעשות, מונעת תהליכי הזדקנות של העור (צילום: thinkstock)
הימנעות ממזון מעובד עשיר בסוכר מוסף, כפי שהיפנים נוהגים לעשות, מונעת תהליכי הזדקנות של העור (צילום: thinkstock)

פחות קלוריות, יותר מזון טרי

התזונה היפנית עשירה בדגים ומזונות ימיים. הדגים שנמצאים כמעט בכל מנה יפנית מכילים כמויות גבוהות של חלבונים ושומנים בריאים, בעיקר אומגה 3, שמגיעים בעיקר מאכילת דגי סלמון וטונה אדומה.

אומגה 3 הינה חומצת שומן חיונית, והיא ידוע כמפחיתה גורמי דלקת, הפחתת רמות הכולסטרול ה"רע" והעלאת רמות הכולסטרול ה"טוב". צריכה גבוה שלה מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, ובכך עוזרת להאריך את תוחלת החיים. היפנים כמעט ואינם צורכים שומן טרנס ושומנים רווים, וזאת אודות לכך שתזונתם מתבססת על מזון טרי ולא מעובד.

התזונה היפנית עשירה בדגים ומזונות ימיים ובאוגמה 3, שמאריכה את תוחלת החיים (צילום: thinkstock)
התזונה היפנית עשירה בדגים ומזונות ימיים ובאוגמה 3, שמאריכה את תוחלת החיים (צילום: thinkstock)

מאפיין נוסף של התזונה היפנית הוא הגבלה קלורית. היפנים נודעים בכך שאינם אוכלים מעבר לצרכי הגוף. הם אינם מרבים לצרוך קלוריות עודפות במהלך היום, אשר גורמות להשמנה ולעליה בסיכון לחלות במחלות העולם המודרני כסוכרת ולחץ דם.

היפנים מרבים לשתות תה ירוק בכל ארוחה. התה הירוק הוא בעל מרכיבים שפועלים בגופנו כנוגדי חמצון, שמונעים תהליכים חמצוניים ושומרים על הגוף מפני תהליכי הזדקנות ותהליכים סרטניים.

לסיכום, אם ברצונכם לאמץ את הרגלי האכילה של היפנים עליכם להפחית משמעותית את צריכת המזון המעובד והסוכרים הפשוטים. עיברו לבישול בבית והשתמשו בעיקר במרכיבים טבעיים וטריים. השתמשו בפחות שומן רווי וטרנס, עיברו לאכילת בשר רזה, הוסיפו דגי ים לתפריט השבועי ושתו תה ירוק בכל ארוחה וביניהן.

  • באירוע "ביוטי סיטי טוקיו" תוכלו ליהנות מבית-תה יפני מסורתי וסושי-בר שיגיש מגוון של מנות יפניות קלילות ומזינות.