נתחיל מהסוף: קולקציית האיפור של קארין רויטפלד שהשיקה חברת M.A.C היא משובחת על גבול הגאונית. למרות שמדובר בקולקציה מוגבלת שהגיעה לחנויות הרשת ממש לאחרונה, ליין המוצרים כולל גוונים נדירים של חומים אפרפרים וגווני ניוד, מסוג הדברים שברור לכולם שיישארו קלאסיים גם בעוד עשור.

לא צריך לאהוב להתאפר בסגנון מעושן כדי לרכוש לעצמכם מוצר מהקולקציה, בעיקר משום שהיא בנויה כך שכל אחד יכול למצוא בה משהו שמדבר אליו באופן אישי - אם פלטת צלליות היא לא הקטע שלכם, אז אולי דווקא תתאהבו במדבקות הכוכב לפנים או במעגל הריסים המשובח.

קארין רויטפלד, תמונת הקולקציה הרשמית (באדיבות M.A.C COSMETICS)

קארין רויטפלד, למי שלא מכיר, היא העורכת היוצאת של מגזין" ווג" הצרפתי. לאחר שפרשה מעריכת המגזין, כל העולם חיכה בנשימה עצורה לראות מה יהיה הפרויקט הבא שלה. כעת מגיעה התשובה בגדול: בגיל 58 זוכה רויטפלד לקולקציית איפור שנושאת את שמה. רויטפלד, שנושמת אופנה כבר מגיל צעיר מאד, החלה את דרכה כדוגמנית כבר בגיל 18 והפכה עם השנים להיות סטייליסטית עבור המגזין "ELLE" הצרפתי. מאז שנת 2001 שימשה כעורכת ה"ווג" הצרפתי, וקנתה את עולמה כשהוציאה את המגזין השמרני מנמנומו ושילבה בו הפקות פרובוקטיביות שהציבו אותו בלב השיח הציבורי של תעשיית האופנה העולמית. אם כל זה לא מספיק, אישרה רויטפלד כי לאחרונה היא עובדת על הקמת מגזין חדש, שייקרא CR Fashion Book, והוא כבר מעורר עניין בינלאומי רב.
קולקציית האיפור של קארין רויטפילד ל- M.A.C

קולקציית האיפור של קארין רויטפלד ל-M.A.C

סגנון האיפור שמאפיין את רויטפלד בימים כתיקונם מורכב מאיפור עיניים חזק בסגנון מעושן, המתבסס על טכניקה בה צבע המתחיל בכהות אינטנסיבית או בינונית נמוג בהדרגתיות והולך ונעלם על ידי טשטוש, עד שהוא מתפוגג, ממש כמו עשן. תוסיפו לזה את הנוהג שלה לצבוע את הגבות במראה עבה ולאפר את השפתיים במראה חיוור ותקבלו את מה שהיווה השראה ליצירת קולקציית האיפור שלה, שכוללת בעיקר מוצרי איפור לעיניים ולגבות. תמונתה של רוטפלד שמלווה את קולקציית האיפור צולמה בתאורה קונטרסטית למדי, מה שמבליט את האיפור הכהה ומסווה באופן צפוי את רוב סימני הגיל. כך יוצא שהקולקציה מלווה בתמונתה של אישה בת 58 שנראית בת 25 לכל היותר, הכל תודות לתאורה מתוחכמת ולכמה עזרים גרפיים.

בחברת M.A.C יודעים לשלב במומחיות רבה את עולם האופנה עם עולם האיפור ולכן יזמו בעיצומו של שבוע האופנה בפריז מסיבה מושקעת במיוחד לרגל השקת הליין. המסיבה נערכה במלון "סלומון דה רוטשילד", ואליה התקבצו ובאו מעצבים, סלבס, דוגמניות, צלמים וכל מי שנחשב בתעשיית האופנה העולמית, בקוד לבוש שחור כמתבקש ובאיפור עיניים מעושן, כצפוי.

המסיבה במלון "סלומון דה רוטשילד" (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

מימין: ג'ון דמספי, נשיא קבוצת חברות "אסתי לאודר", קארין רויטפלד והמעצב ריקרדו טישי (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

בין החוגגים שהפגינו נוכחות נצפו המעצבים קארל לגרפלד, ולנטינו, אלכסנדר וונג, אזדין אליה, גרת' פיו, אלקסיס מאביל ואלי סאב. עוד הגיעו לפרגן דוגמניות העל נטליה וודינובה, קרלי קלוס, אריזונה מיוז ופופי דלאבין. הצלמים מריו טסטינו, מריו סורנטי, פטריק דמרשלייה ופביאן ברון, הבת המתוקשרת ג'וליה רסטון רויטפלד, אושיות האופנה אנה דלה רוסו ורייצ'ל זואי, מאפר העל טום פישו, מעצב השיער הנודע אורלנדו פיטה, המפיק הנודע קניה ווסט ואחרים.

קארין רויטפלד והמעצב קארל לאגרפלד (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

קארין רויטפלד והמעצב ולנטינו (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

רויטפלד, כוכבת הערב, הופיעה לאיוונט בשמלה שחורה הורסת של ריקרדו טישי מג'יבנשי, ואיפור כהה במיוחד, שלא בטוח שעושה לה טוב, לטעמי. כאן עליי לבקש את סליחתכם על כך שאני הולכת להיות משביתת השמחות ולהציב את השאלה הבאה: האם בגלל שמדובר בקארין רויטפלד האייקונית בכבודה ובעצמה, גזרו על עצמם כל מבקרי התרבות/רכילות/אופנה סוג של שתיקה בכל מה שנוגע למראה האיפור שלה באותו אירוע? האם לא יימצא האחד שיעז לקום ולומר "המלך הוא עירום" או "לא כל מה שנראה טוב במודעה נראה טוב גם במציאות"?, ואולי פשוט: "האיפור של קארין רויטפלד כהה מדי, מעושן מדי ולא עושה לה טוב"?
אני מכירה את הקלישאה ש"יופי בא בכל הגילאים" ונכון שאני הראשונה תמיד לומר שהאיפור הוא פאן, וככזה, אסור לקחת אותו ברצינות רבה מדי - אבל גם בסיטואציות כאלה יש יוצא מן הכלל: אין מחלוקת על כך שקארין רויטפלד היא אישה מוכשרת בטירוף ומבינה באופנה ובטרנדים הרבה יותר ממה שאני אוכל לדעת או לדמיין בכל ימי חיי. אין מחלוקת על כך שיד האומן שאיפרה אותה עשתה עבודה מצויינת, ועדיין, כשרואים את התוצאה משהו לא מסתדר: מסוג האיפורים שאני יודעת בוודאות שכמאפרת, לו הייתי יוצרת אותן על אישה אחרת בת 58, הייתי צריכה להחזיר לה את כספה. לא כי האיפור לא עשוי בצורה טובה, לא כי המוצרים אינם משובחים, אלא פשוט בגלל העובדה שיש גיל שבו איפור מעושן נראה עלייך קצת פאתטי.
יש גיל שבו המשפט Less is More תופס בגדול ולא משנה כמה שנים היית עורכת של ה"ווג" הצרפתי או המוזה של טום פורד בכבודו ובעצמו. יש גיל שבו צריך לעשות כבוד למספר שכתוב בתעודת הזהות, לתת לעור הפנים היילייט בדיוק היכן שצריך, להסוות את כל יתר הפגמים שמתחילים לצוץ, לאמץ מראה שמוציא אותך עם סטייטמנט של "הרגע יצאתי מהקוסמטיקאית שלי" או "הרגע קמתי משנת צהריים טובה" ולהעדיף אותו על פני לוק בסגנון ההרואין שיק, שכבר לא נכון לגילך.

באו לפרגן במסיבה: הדוגמנית קרלי קלוס, הבת ג'וליה ריסטון-רויטפלד והדוגמנית אריזונה מיוז (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

חברתי המאפרת נטע סקלי, שמשמשת גם כ"סניור ארטיסט" ב-M.A.C, טוענת שהאיפור המעושן משדר רכות וחושניות אך גם מפגין חוזק וכוח נשי של אישה הבטוחה בעצמה ואינה מתביישת להיראות מאופרת. כל זה נכון לטעמי, כשאת בגיל המתאים לצאת עם מראה כזה, שמתקבל יפה כשאין קמט אחד מתחת לעיניים וכשהעפעפיים מתוחים ולא נפולים.

באו לפרגן במסיבה: המעצב גרת' פיו, המפיק קניה ווסט והסופרמודל נטליה וודינובה (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

מבחן הטלפון

אני כמעט בטוחה בכך שקארין רויטפלד עצמה הייתה הראשונה לגנוז את תמונותיה מהאירוע, לו אלה היו נופלות לידיה מראש, מה שמביא אותי ללמד אתכם שיטה לבדיקה עצמית ביומיום על מנת לזהות האם נסחפתם עם האיפור. השיטה מתבססת על "מבחן הטלפון" שמסייע לנו להסתכל על עצמנו קצת יותר באובייקטיביות, הרבה יותר ממה שמראה רגילה מסוגלת לשקף: בעזרת מצלמה של סלולרי צלמו את עצמכם בפורטרט (או בקשו ממישהו שיצלם אתכם) ועכשיו הסתכלו על מה שהתקבל: אם מהמסך ניבטת אליכם מוטציה תפלצתית בדמות עצמכם - טעיתם בגדול עם האיפור. אם אתם רואים גרסה משודרגת של עצמכם בצד השני - שיחקתם אותה. המדיה המצולמת מסייעת לנו להביט בעצמנו מזווית קצת שונה, ולראות איך בערך רואה אותנו כל העולם ואחותו.

באו לפרגן במסיבה: אושיות האופנה רייצ'ל זואי, אנה דלה-רוסו והדוגמנית פופי דלאבין (צילומים באדיבות M.A.C COSMETICS )

זכרו תמיד שעולם האיפור מציע לנו קשת רחבה מאד של סגנונות, מתוכם חלק יתאים לנו יותר, חלק יתאים פחות וחלק לא יתאים כלל. כדי לא להיראות כמו קורבנות אופנה שנפלו בפח של עצמן, הקדישו דקה לטובת מבט יסודי ואובייקטיבי בצילום עצמי, לפני היציאה מהבית. אם בשלב הזה אהבתם את מה שראיתם - עזבו אתכם מתאוריות, לכו על זה ושיתפוצץ העולם.