אם הייתם אי פעם מכורים לריאליטי טראשי, בוודאי תצליחו להיזכר בתוכנית "הברבור". שם, חבורת נשים כעורות ודשנות למדי עברו מדי שבוע מייקאובר פלסטי וקוסמטי, שבסופו הגיחה לעיני הקהל המשתאה אישה חדשה, חטובה, מנותחת ובלתי ניתנת לזיהוי. לאורך כל התהליך כוסו המראות במגורי המשתתפות, על מנת ליצור את אפקט ההיסטריה המקסימלי לכשיתאחדו עם העצמי החדש שלהן.

השתקפות בכל מקום (צילום: shutterstock)
השתקפות בכל מקום (צילום: shutterstock)

אלא שאם בריאליטי השערורייתי הקפידו על התנזרות ממראות למען שעשוע הצופים בבית, הרי שלאחרונה הולך וצומח בארצות הברית טרנד בדיוק כזה, שכל כולו מכוון להרגשה טובה ולהעלאת הביטחון העצמי של כל אישה ואישה. ה-Mirror Fasting, ויתור על ההצצה האובססיבית בבבואה הניבטת אלינו מכל מקום (חלונות ראווה, סירים, מסך הטלפון ועוד), התחיל כניסוי של נשים אמריקאיות, שחיפשו דרכים להרגיע את הביקורת העצמית ואת ההתעסקת הבלתי פוסקת שלהן במראה שלהן עצמן.

החלוצה אולי היתה אוטם ויטפילד-מנדרנו, בלוגרית מניו יורק שהתחילה לכתוב על חוויותיה בבלוג The Beheld. בכתבה המקיפה שהקדיש הניו יורק טיימס לתופעה, ויטפלד-מנדרנו מספרת כי ההפסקה בת החודשיים (למעט הצצה לדקה בכל בוקר, לטובת איפור) נתנה לה "הרבה שקט נפשי" והבנה כי "ברגע שלא אכפת לך איך את נראית, את מבינה שגם לאחרים לא אכפת".

לבלוגרית היצירתית קמה מיד יורשת - קריסטין גרויס מקליפורניה, שהחליטה להתעלם מהמראה במשך שנה שלמה, ולא סתם שנה, אלא זו שקדמה לחתונה שלה. את קורותיה במהלך אותה שנה כתבה גרויס בבלוג שלה Mirror Mirror... Of The Wall , שעוסק בין היתר בנושאים פמיניסטיים, ומרבה לטפל בבעיות דימוי גוף - משהו שכלות בדרך לחופה ודאי יוכלו להזדהות איתו. המתנזרת המאושרת מדווחת שהניסוי שינה לה את החיים, לא פחות.

נכון לעכשיו, הנכונות לוותר על המראה - מי לשבוע, מי לכמה ימים ומי לשנה - הולכת ומתפשטת בבלוגספירה האמריקאית כמו אש בשדה קוצים, ומאיימת להגיע גם לאירופה. הצום סוקר כבר על ידי הגרדיאן הבריטי, שלא נכנע להייפ וראיין פסיכולוגים שטענו כי לצום, המשכיח את הדאגות מקמטים, פגמים ועוד, תהיה השפעה קצרת טווח בלבד, וחלקם אף טענו כי "הכתיבה על הנושא והעיסוק בהסתכלות במראה, גם אם לשם מניעה, רק מעצימות את ההתעסקות במראה החיצוני".

ניסוי מסקרן. נסי את זה בבית? (צילום: shutterstock)
ניסוי מסקרן. נסי את זה בבית? (צילום: shutterstock)

כך או כך, מדובר בנושא חדש לדיון ואולי אפילו בניסוי מסקרן. אין ספק שההשתקפות שלנו "מתקיפה" אותנו מכל עבר ויוצרת התמכרות של ממש (מי מאיתנו לא עצרה מתישהו בחייה בצד הכביש והתעוותה כך שתוכל להציץ במראה של רכב חונה?). נסו להפסיק בבת אחת, ולו ליום אחד, על מנת לבדוק אילו תחושות מתעוררות בכן. געגוע? הקלה? אולי אפילו ייצא לכן מזה בלוג - הפעם בעברית.