חייבים להתענג לנוכח הניוז שמעסיקים את הניו-זילנדים בדרך כלל. לידות של כבשים, תחרויות בירה ועוד אייטמים ביזאריים תופסים את מרכז החדשות במדינה הפסטורלית והמנותקת, שגורמת לחיים בישראל להיראות כמו "ספיד 3" בפאסט-פרוורד. הפעם, כך נדמה, מידת הביזאר הגדישה את הסאה, כך שהתעלומה המקומית הצליחה לייצר עניין גם בעיתונות האירופאית והאמריקאית. במרכזה: מייבש שיער תמים. או לא כל כך תמים, בעצם.

מקום תיירותי. עיירת הוקיטיקה (צילום: gettyimages)
מקום תיירותי. עיירת הוקיטיקה (צילום: gettyimages)

לפני כמה ימים דיווחו ה-Guardian הבריטי וה-Salonעל חבילות חשודות שנחתו על סף דלתם של ארבעה תושבי העיירות למודות אסונות הטבע גריימאות' והוקיטיקה באי הדרומי של המדינה. השולח: אדם אנונימי מפריז. התכולה: מייבשי שיער, סיכות שיער, סכומי כסף קטנים (78 או 100 יורו) ופתקים בכתב יד האומרים: "תודה על היותך חבר אמת". המקרה, ובעיקר נוכחותם של מייבשי השיער בתמונה, נראה כה מוזר לתושבים המופתעים, שאלה פנו למשטרה המקומית.

משם העניין התפתח לתעלומה בינלאומית שמסקרנת גם את אלה ששמעו על ניו זילנד עד כה רק במעומעם, אם בכלל, והסיפור יוצא הדופן הגיע עד לוושינגטון פוסט המכובד. באתרים השונים, לרבות באתר הניו זילנדי Stuff.co.nz, תחת הקטגוריה Odd Stuff (דברים מוזרים), מובאים הסברים אופציונליים שונים לאירוע המוזר, שנשמע כאילו נלקח היישר מפרק מופרך במיוחד של Flight Of the Concords.

רעידת אדמה? מה זה לעומת תעלומה בינלאומית. גריימאות' (צילום: gettyimages)
רעידת אדמה? מה זה לעומת תעלומה בינלאומית. גריימאות' (צילום: gettyimages)

יש הטוענים כי מדובר בטריק שיווקי גאוני ומעורר באזז, שכן מייבשי השיער השתייכו, על פי הגרדיאן, לחברת BabyLiss. אחרים סבורים שזוהי "מחווה של רצון טוב", מעשה צדקה תמהוני משהו. במשטרה שללו בינתיים את האפשרות שמדובר במזימת טרור, או בניסיון יצירתי של בלדרות סמים. גם ל-Xnet הגיעו תובנות מתושבי המדינה: "אני חושבת שזו מתנה ממישהו מפורסם שביקר במקום והתאהב במארחים הידידותיים", אומרת זואי ווסטלייק, גלריסטית תושבת וולינגטון וידידת המערכת. "מדובר באיזורים תיירותיים מאוד ויכול להיות שסלבריטי כלשהו רצה להישאר בעילום שם ולהעניק לתושבים מזכרת". קרלה ברוני, אולי?

תסריט אפשרי אחר טוען כי מדובר במיצג של אמן קונספטואלי, שטומן בחובו מסר גלובלי של שלום עולמי. זה יכול היה להישמע הגיוני אם החבילות היו מכילות פרחים ונוחתות בסוריה, למשל, אך השילוב בין עיירות נידחות בניו זילנד, מייבשי שיער תמימים למראה והתייחסות לחברות אמת כנושא מרכזי, פשוט עולה על כל דימיון. בינתיים חוקרים במשטרת ניו זילנד את הכתובות מהן הגיעו החבילות, ועד שיימצאו הפטרונים של מייבשי השיער, אפשר ליהנות מהתרומה המרכזית שלהם לחיינו - בידור ביזארי נטו.