החופש הגדול, בהנחה שבבית מסתובבים ילדים קטנים, הוא בליל של בריכות שחייה עמוסות, טלוויזיה רועשת ואם התמזל מזלכם והילדים בעניין, גם חוברות צביעה ומשחקים. אם הצצתם בילד צובע מחוץ לקווים וקינאתם קצת, או שסתם חסרה לכם תעסוקה קיצית מהנה ונטולת תועלת, עיצרו כאן. ספר חדש שמגיע מבריטניה הוא אופציה יותר ממוצלחת.

כריסטינה כריסטופורו, מאיירת ואמנית שאוחזת ברזומה מרשים ועמוס בספרים, פרסומות ופוסטרים, החליטה הפעם לספק קצת שעשוע לחובבי התרבות הפופולרית והגתה את ספר האיורים הראשון שלה Who's Hair (בהוצאת Laurence King). הספר כולל 227 איורים בשחור-לבן של שיערם של כוכבי קולנוע וזמרים, ספורטאים ופוליטיקאים, ואפילו (למרחיקי לכת במשחקי הניחושים) משוררים ואנשי רוח כמו ניטשה, ללא הפנים כמובן. נשמע מתאגר? בצדק.

 פרוע ומוזר. הפריזורה של הקומיקאי ראסל ברנד (איור: כריסטינה כריסטופורו)
פרוע ומוזר. הפריזורה של הקומיקאי ראסל ברנד (איור: כריסטינה כריסטופורו)

וכך זה נראה במציאות (צילום: gettyimages)
וכך זה נראה במציאות (צילום: gettyimages)

מבודדות מהבעלים הכה-מזוהים שלהן, הפריזורות של הכוכבים והאייקונים נראות כמו הצהרה של ממש, וזו בדיוק כוונתה של כריסטופורו. "כשציירתי את השיער, לא יכולתי שלא לחשוב על המסר שהוא מעביר", היא מצוטטת בהודעה לעיתונות. השיער של אנה וינטור משדר משמעת עצמית, התסרוקת של אודרי הפבורן - אלגנטיות. אחרי שסיימתי את הספר הבנתי שלרוב, אנשים הם בדיוק מי שהם נראים".

 ומי זה? רמז: מדובר באדם קוצני במיוחד (איור: כריסטינה כריסטופורו)
ומי זה? רמז: מדובר באדם קוצני במיוחד (איור: כריסטינה כריסטופורו)

תסכימו עם ההבחנה של כריסטופורו או תחלקו עליה, אבל האיורים הריקים מחד ומלאי ההבעה מאידך באמת מובילים להרהורים בנוגע לקשר בין שיער לאופי ולתדמית ציבורית. כך, למשל, כשכריסטופורו ציירה את שערה של איימי ויינהאוס ז"ל וסברה שהוא משדר דרמטיות, היא לא יכלה לנחש כמה תהיה צודקת לבסוף.

בנוסף להיותו מעורר מחשבה והומוריסטי, הספר מזמין לא מעט משחקים כיפיים. אחרי שסיימתם את הניחושים, אפשר גם לשבור את התדמיות הנוקשות ששיער מפורסם משרת ולצייר מתחת לפוני של אנה וינטור את הפרצוף הכי מופתע של בריטני ספירס, או להוסיף לזר שעל ראשה של פרידה קאלו את פניה של קייט מידלטון. ההנאה מובטחת.

את הספר Who's Hair ניתן להשיג באמזון, אך כדאי למהר - כמות העותקים במלאי הולכת וקטנה.