השמש במפתו של יאיר לפיד שוכנת במזל עקרב, ודמותו משדרת עוצמה, כוח שקט ויצרים. כרבים מבני מזלו הוא בעל עיניים חודרות וממגנטות, שומר את הסודות ואת הקלפים קרוב ללב וכמעט לעולם איננו משחרר אינפורמציה לא מחושבת.

פלוטו ומארס הם שליטי המפה של לפיד. אלו הם כוכבים לא פשוטים שמעבירים את האדם תלאות. פלוטו מביא טוטאליות ומארס מלחמתיות. יאיר אמנם מקרין שלוות נפש אולם אל תטעו, בתוכו הוא סוער וגועש. בצד החיובי יאיר יודע להתמיד, לכבוש יעדים, אש היצירה איננה עוצרת מפעולתה, היא מכוונת תמיד למטרה, ובמקרים הטובים יותר, למטרה נעלה.

יצליח יותר מאביו? יאיר לפיד (צילום: יוני המנחם)
יצליח יותר מאביו? יאיר לפיד (צילום: יוני המנחם)

מצד שני, אדם אף פעם לא פועל לבדו בשום זירה, וגם בפוליטיקה הוא לא יהיה חייב לשאת בנטל לבדו. הציבור יראה רק את השורה התחתונה של ההחלטות שלו, אבל היו בטוחים שהוא יפעל גם רבות מאחורי הקלעים, בלי לקחת קרדיט.

בדומה לעקרבים שמסתתרים תחת סלעים, כך גם בני המזל. הם אוהבים לפעול מאחורי הקלעים, למשוך בחוטים, ולהילחם למען הצדק כראוי לאופק המאזניים שלו. למרות רגישותו ונטייתו לרצות, הוא לא יוותר על אידיאלים, ויתעלם מאי הנעימויות שבהווה, ויתמקד בעתיד כראוי לעקרב.

עובדה ידועה היא באסטרולוגיה שהעקרב יילחם עד תום בעבור מטרה שהיא ראויה ואמיתית בעיניו. בהינתן התנאים המנטליים המתאימים שום דבר לא יזיז אותם, בטח ובטח לא ישנה את דעתם או עמדתם.

השאלה היא איזה מן עקרב הוא יאיר לפיד.

יש כמה סוגי עקרבים, וביטויים משתנה לפי סולם ההתפתחות שהם בוחרים בו. ישנו העקרב הבסיסי ששוכן בנקיקים ובאדמה: טיפוס קטנוני, שהמציאות שלו משקפת תפיסת חיים של שחור ולבן, שכר ועונש, מציאות שניכרת במפתו בתקופת הילדות המוקדמת.

העקרב המפותח יותר ינסוק ויהפוך לנשר, המסמל חופש ויוהרה ואת האלטרואיסט שעף גבוה מעל כולם בדרך אל הצדק והאמת שחייבים לצאת אל מתחת לפני השטח. במצב התפתחותי אידאלי הנשר יהפוך מהנשר היהיר שעשוי להיכנע לכוחנות ליונה רודפת השלום, לשופט צדק בסגנון שלמה המלך, אשר לנגד עיניו טובת הכלל בלבד, ללא דריסת רגל של האגו.

יאיר לפיד עדיין לא בשלב היונה, אבל לפי מפתו יש לו סיכוי להגיע לשם. עצם העובדה שהוא היה בעין הציבור עד עכשיו, עשויה לשמש אותו בעתידו הפוליטי. החסינות שצבר כנגד ביקורת ותגובות קשות היא יתרון עצום.

אז מה הכוכבים צופים לו בעתיד?

יופיטר מסמן הצלחה ושבתאי עושה את מסלולו לכיוון גזרת העקרב. זוהי דרך לא קלה העוסקת בצמצום, כספים וחקיקת חוקים נוקשים, תקופה דרמטית ליאיר וגם לאנושות. כל התחלואים הרעים שלנו כחברה צפים וגובים את המחיר.

מוסדות ומסגרות יתחילו להיסדק ולחרוק, תחום הכספים (שנשלט על ידי עקרב) ומערכת המשפט יעלו לכותרות וייתפסו בכיעורן ועיוותן. זוהי הזדמנות מופלאה לקחת יוזמה ולהפוך את המר לרם. אם להיות ספציפיים, זוהי הזדמנות להצעות חוק הקשורות לצנעת הפרט, שמירת הפרטיות והגנה על חשבונות הבנק.

כוונות טהורות. יאיר לפיד (צילום: תומריקו)
כוונות טהורות. יאיר לפיד (צילום: תומריקו)

יופיטר בבית השביעי, בית הידידות, השותפויות ומערכות היחסים ינחילו לו הצלחה בקשרים ובחירת שותפים שמפגינים קידמה ושינוי תפיסה ולא קיבעון בישן ובמוכר.

אורנוס, במעבר על יופיטר ביולי 2013, יתרום רבות להצלחתו כמוביל בדרכו, הדרך העקרבית, שנוגעת תמיד בחושך, ב"טרנספורמציה" ובהיפוך של הרע לטוב.

ובאשר לשאלה מה מניע את יאיר לעבור מתפקידו החשוב בתרבות הישראלית לפוליטיקה, התשובה היא תחושת ייעוד פנימית, ולא תאוות כוח.

השינוי במסלול ניכר במפתו, שכן הוא דווקא מרגיש ששילם מחיר כבד בעבור הבחירה בפוליטיקה, ובסריקה של מפת אביו, נראה כי הם קשורים יחדיו. האב נטש את המערכה, והבן נכנס אליה עם צורך גדול לסגור את החוב הקרמתי הפתוח, כדי ללכת עד הסוף והפעם, עד הסוף הטוב.