"טורף מיני": האשמות נגד מעצב האופנה האמריקאי אלכסנדר וונג

שורה של דוגמנים ועובדים בענף האופנה טוענים כי המעצב הידוע הטריד אותם מינית בדפוס פעולה קבוע שכלל מסיבות, שתיית אלכוהול עד ערפול חושים ושימוש בסמים

איתי יעקב

|

29.12.20 | 15:49

אלכסנדר וונג. "אנשים צריכים לדעת שמדובר בטורף מיני ענק שמסתובב בתעשייה הזאת", טוען הדוגמן אוון מוני (צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)
אלכסנדר וונג. "אנשים צריכים לדעת שמדובר בטורף מיני ענק שמסתובב בתעשייה הזאת", טוען הדוגמן אוון מוני (צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)
ממעצבי האופנה הפופולאריים בעולם. תצוגה של אלכסנדר וונג (צילום: Mike Coppola/GettyimagesIL)
ממעצבי האופנה הפופולאריים בעולם. תצוגה של אלכסנדר וונג (צילום: Mike Coppola/GettyimagesIL)

עמוד האינסטגרם הפופולארי "דיאט פראדה" חשף הלילה שורה של עדויות מדוגמנים ועובדים בתעשיית האופנה, כולל מספר נשים טרנסיות, הטוענים כי מעצב האופנה האמריקאי אלכסנדר וונג הטריד אותם מינית. וונג בן ה-37 הוא ממעצבי האופנה הפופולאריים בעולם, לשעבר המנהל האמנותי של בית האופנה בלנסיאגה ובוגר שיתופי פעולה מסחריים עם מותגים כמו אדידס ו-H&M. הפרשה סביב וונג התפוצצה ימים ספורים לאחר יום הולדתו שחל שלשום בחגיגת אינסטגרם, עם פירגון ותיוגים של דמויות מהתעשייה.

 

במקביל היה זה הדוגמן אוון מוני, שחשף בסדרת סרטוני טיק טוק כי בשנת 2017 הוטרד מינית על ידי מעצב אופנה במועדון ניו יורקי שחפן את מפשעתו. עמוד האינסטגרם Shit Model Mgmt הציף את הדברים וכדור השלג התגלגל. בסרטון נוסף חשף מוני את שם המעצב: וונג. רבים אחרים התייצבו לצדו וטענו כי היו עדים לקורבנות נוספים ששתו לשוכרה בעידודו של המעצב או סוממו על ידי וונג. "אנשים צריכים לדעת שמדובר בטורף מיני ענק שמסתובב בתעשייה הזאת", אמר מוני. "ככל שיותר אנשים יציפו סיפורים על המעשים השערורייתיים שלו — ככה הם ייפסקו מהר יותר".

 

סגר את חשבון האינסטגרם שלו לתגובות. וונג עם הדוגמנית קאיה גרבר (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
  סגר את חשבון האינסטגרם שלו לתגובות. וונג עם הדוגמנית קאיה גרבר(צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

   

  בעדויות שפורסמו בצורה פומבית ופרטית בתגובה לדיאט פראדה ו-SMM, עלו טענות חוזרות ונשנות על דפוס פעולה זהה: מסיבות בניו יורק, שתייה לשוכרה עד ערפול חושים, סמים, הזמנה להצטרף למסיבה פרטית בחדרי מלון ששכר המעצב. באחד הפוסטים שפורסמו, נכתב "חבר עשה עבודת דוגמנות שנגמרה במסיבה יחד עם אלכסנדר וונג, שלא הפסיק להציע לו לשתות. הדבר הבא שהוא זכר הוא את וונג עומד מעליו ללא מכנסיים, מכריח אותו לגעת לו באיבר המין שלו ולבצע בו מין אוראלי. החבר שלי בכלל סטרייט. הוא קם ויצא משם".

   

  "הכירו ביני לבין וונג, רקדנו יחד עם כמה חברים", סיפר בפוסט אנונימי בחור נוסף על מקרה שהתרחש לדבריו בלונדון בשנת 2015. "הוא הזמין כמה מאיתנו לחדר המלון שלו כדי שנוכל להמשיך את המסיבה: עם הרבה סמים ואלכוהול. כשסירבתי, הוא נהיה אגרסיבי מאוד ולא נתן לי ללכת". אחר כתב בפוסט נוסף: "התעוררתי במיטה של וונג בלי מכנסיים, כשראשו בין רגליי".

   

  שני עמודי האינסטגרם טוענים כי שמועות על וונג הסתובבו בתעשיית האופנה כבר מספר שנים אך דוגמנים גברים מסרבים להתלונן על הטרדות מיניות, מאחר שעדויות אלו לא זוכות לנראות דומה ולתגובות תמיכה כמו אלו של דוגמניות. בדיאט פראדה מספרים כי הראפרית אזיליה בנקס פרסמה בעבר מספר פוסטים בעילום שם על כך שהטריד אותה מינית.

   

  עם פרסום העדויות נגדו, בחר המעצב לסגור את חשבון האינסטגרם שלו לתגובות.

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד