להתגרש מסטארטאפיסט: מה צריך לדעת על גיוס הון, אופציות ומניות?

עורכת דין חוה קליין, בעלת משרד מוביל בדיני משפחה, מתמחה בגירושין הכוללים הסכמי השקעה וגיוס, סטארט-אפים וחוזים: "המידע הזה הוא קריטי לשני הצדדים"

המומחיות הנדרשת כיום מעורך דין בדיני משפחה הינה מומחיות והיכרות עומק את רזי עולמות גיוס ההון, הסכמי השקעות והנפקות. עו"ד קליין (צילום: שי קדם)
המומחיות הנדרשת כיום מעורך דין בדיני משפחה הינה מומחיות והיכרות עומק את רזי עולמות גיוס ההון, הסכמי השקעות והנפקות. עו"ד קליין (צילום: שי קדם)

האנושות מגדלת עולם מופלא של סטארטאפים, שמקימים סטארט-אפיסטים. נשים וגברים מוכשרות ומוכשרים, שמלבד שכר התואם את כישוריהם מעניק גם אופציות, מניות ומיני מטעמים טובים, לעת "אקזיט", בכל מיני סוגים של מכירות והשקעות, ואפילו הנפקות מכובדות שקוראים עליהן בעיתונים.

 

המומחיות הנדרשת כיום מעורך דין בדיני משפחה הינה מומחיות והיכרות עומק את רזי עולמות גיוס ההון, הסכמי השקעות והנפקות, כי בלא היכרות מקצועית מעמיקה, לא יוכל להתחקות אחר ההסכמות האמיתיות שבעסקאות הללו, ויביא את לקוחותיו להפסד סכומים משמעותיים ביותר של כסף, דבר המסוכן לשני הצדדים.

 

זהו אגב רק רובד אחד של מידע, כאשר בעצם, הגנה על מידע חשוב, הינו נדבך משמעותי ארוך טווח, לשם הגנה על ההון האישי, ודאי כשמגיעים לפתחם של הליכי הגירושין, לצערנו. יחד עם גישתי הבסיסית הרומנטית בחיי, להקים ולשמור על התא המשפחתי והזוגי בשיתוף וביחד, לעבוד על זה, להשקיע ולתקן ולעשות כל מאמץ לבנות יחד גם כשקשה, ולא לרוץ למלחמות אגו ולפירוק, ברור הרי שמערכות יחסים חולות או אלימות, מכל סוג, צריכות להסתיים, ויפה שעה אחת קודם, ואז קריטי לנו מהו המידע שהצד השני נחשף לו במהלך הקשר, מהו המידע העמום? ומהו זה שלא ידוע לצד השני.

 

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע, כי רכוש (מכל סוג) שצבר כל אחד מבני הזוג טרם שהחל הקשר, שייך לו ומוגן (אלא אם "ערבב אותו" ועל כך אכתוב בטור נפרד) וכן כי מתנות וירושות של כל אחד מוגנות (שוב, אלא אם מערבבים), כלומר: כל רכוש שצבר כל אחד במהלך הקשר עד מועד הקרע - הפרידה, גם אם התחלת לעבוד בסטארטאפ, הגם שעבדת קשה מאוד לכך, במהלך הקשר, כשיגיע מועד הפירוד - יבדקו מה צברת ויחלקו חצי חצי, או קרוב לחצי חצי, עם הצד השני.

 

אם יהיו הסכמות לתת לילדים המשותפים מכספים אלו, זה יהיה נפלא, אך אם לא, אתם תתנו מחצית מהאופציות ומהמניות לצד השני על שמו, כך שיוכל לעשות עם הכספים או הרכוש הזה מה שבא לו. מי שנמצא בעולם התוכן הזה מבין מצויין שמדובר בסכומי עתק.

 

״ההיכרות העמוקה והידע המדויק בעולם תוכן זה יכול להציל ללקוחות סכומי כסף אדירים ומנגד, היעדרו, עלול לגרום להם להסתבך בפסקי דין המחייבים לשלם סכומי עתק שלא בהכרח יקבלו אי פעם״

המידע בו אוחז כל אחד מבני הזוג, הוא נקודת המוצא גם להידברויות שסביב מו"מ, על מנת להגיע להסכמי גירושין דרך גישור, וגם להליכים המשפטיים, אך בעוד בהליכי הגישור כל פעולה הינה רק בהסכמה, וכך גם המצאת המסמכים, דרך בית המשפט לענייני משפחה ניתן "צו גילוי" מלא, כמעט אוטומטית, בכל הליך גירושין, על שם כל אחד מבני הזוג, ואז באים לידי ביטוי הידע והניסיון של עורך הדין בתחומי מומחיות ספציפיים של עולם הסטארט אפ, ההון והגיוסים.

 

למי שאינו בקיא ברזי עולמות ההון והגיוס, אין שום סיכוי להבין מה אכן קיים ובר מימוש, מה מובטח אך אינו בעל ערך ממשי עד למימוש, ומתי יהיה המימוש ואיך, מהן אופציות בשלות ומה לא, והאם בוצעה אקסלרציה כלשהי בנכסים הרוחניים או הכספיים, איזה סוג מהם וכיצד מלחשת לה סכנת הדילול עד אפס ממש, מעבר לפינה.

 

רובד נוסף הוא תכנון נכון של מבנה ההון וקבלת האופציות והשכר בחברה, גם מראש וגם בשלב מתקדם של החיים ושל העסקאות בחברה, כמו מנגד, הידע של המקור, המועד והרלוונטיות של גורמי המקצוע בחברה, אצל המשקיעים ובבורד של החברה, במסמכים ובחקירות של ממש, על מנת להתחקות אחר המספרים האמיתיים, כי ברוב הפעמים, מדובר בכסף גדול.

 

 

 לפגישת פגישת ייעוץ: 03-9662-662 | www.kleins-law.com

מגדלי הארבעה, הארבעה 28, ת״א

 

 

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד