בחמש בבוקר בעלי אמר לי: 'מצאתי את אחותך הביולוגית בפייסבוק'

לפני שנתיים עדן כהן־סלייטר סיפרה "ללאשה" שאומצה כתינוקת ושהיא מחפשת קצה חוט שיוביל אותה לאביה הביולוגי. בינתיים מצאה שתי אחיות ביולוגית. איך הן הגיבו?

עדן כהן־סלייטר ובעלה. "רוניאל התקשר בעצמו לאחותי ואמר שאם לא היה עושה את זה, הייתי מחכה שנים, והוא צודק" (צילום: Just smile)
עדן כהן־סלייטר ובעלה. "רוניאל התקשר בעצמו לאחותי ואמר שאם לא היה עושה את זה, הייתי מחכה שנים, והוא צודק" (צילום: Just smile)

"מרגע שנודע לי שיש לי ארבעה אחים מהאמא הביולוגית שלי, ידעתי שאמצא אותם בכל דרך שהיא", אומרת עדן כהן־סלייטר (29) מהיישוב ניצן הסמוך לאשקלון.

 

לפני שנתיים, באוקטובר 2018, סיפרה עדן את סיפורה ב"לאשה": היא נולדה בבית החולים רמב"ם לאם בת 16 שלא ידעה שהיא בהיריון עד רגע

הלידה. האם סירבה להסתכל על התינוקת וחתמה מיד על מסמכי אימוץ.

 

בגיל שבועיים אומצה עדן על ידי מוטי ורחל סלייטר. "הם הצילו את החיים שלי", אמרה בריאיון הקודם. "זוג נדיר, אנשים מדברים עליהם בהערצה".

היא גדלה בנווה־דקלים שבגוש קטיף (אחרי ההתנתקות עברו הוריה לניצן), בבית דתי פתוח, והרגישה מחוברת מאוד למשפחתה המאמצת, אולם שאלות על זהותה העסיקו אותה.

"הסתכלתי לאמי הביולוגית בעיניים. פרצתי בבכי, הסתובבתי לקיר ובכיתי חצי שעה. הכל התפרץ. בחיים לא בכיתי ככה, הרגשתי שכל חלק בגוף שלי בוכה"

 

בגיל 21, רגע לפני נישואיה לרוניאל, החליטה לפתוח את תיק האימוץ ואחרי חודשי המתנה מורטי עצבים פגשה את אִמה הביולוגית. "זה לא היה המפגש שדמיינתי", היא מודה. כך היא תיארה אותו בריאיון הקודם: "הגעתי לשירות למען הילד בחיפה וקראו לי לעלות לחדר בקומה השנייה... הסתכלתי לאמי הביולוגית בעיניים. פרצתי בבכי, הסתובבתי לקיר ובכיתי חצי שעה. הכל התפרץ. בחיים לא בכיתי ככה, הרגשתי שכל חלק בגוף שלי בוכה. הייתי בסערת רגשות גדולה ולא ידעתי מה לעשות עם עצמי. בסופו של דבר נרגעתי. לאט־לאט הרמתי את הראש, ולפניי ישבה אישה. התיישבתי מולה והתחלנו לדבר. תוך כדי שיחה ראיתי שהיא נושכת את הצד של השפתיים, בדיוק כמוני. שאלתי אותה: 'למה נטשת אותי?'. היא שתקה. בהמשך סיפרה שאבא שלי הוא בחור שיצאה איתו תקופה קצרה, והמשפחה שלה לא קיבלה אותו. הם שכבו פעם אחת בלבד, ומהפעם הזו היא נכנסה להיריון. היא סירבה למסור פרטים על אבי. הבנתי שהוא בכלל לא יודע שנולדתי, שהוריה לא יודעים עליי עד עצם היום הזה, ושיש לי אחים ואחיות שלא יודעים עליי. בקשת הסליחה שכל כך חיכיתי לה, על זה שהגעתי לעולם בצורה כזאת, לא הגיעה".

 

בפגישה ההיא נכחו גם שתי בנות דוד שלה, שהיו היחידות ממשפחתה שידעו על לידתה. "אחת מהן אמרה: 'ידעתי שיום אחד נראה אותך'. לא הרגשתי רצויה. חלמתי להתקבל באהבה ולא להרגיש שאני בושה. ביקשתי מאמי שכולנו נצטלם יחד – והיא סירבה".  

 

אוקטובר 2018: עדן כהן־סלייטר מספרת ב"לאשה" על החיפוש אחר אביה הביולוגי (צילום: ארכיון לאשה)
  אוקטובר 2018: עדן כהן־סלייטר מספרת ב"לאשה" על החיפוש אחר אביה הביולוגי (צילום: ארכיון לאשה)

   

   

  טיפ מתוכנית טלוויזיה

  שבע שנים חלפו מאז שפתחה את התיק. בשנים האלה נשמר קשר טלפוני מינימלי בינה ובין אמה הביולוגית. האם סירבה למסור לה את מספר הטלפון שלה, צלצלה מדי פעם ממספר חסוי וסיפרה על מצוקתה הכלכלית.

   

  עדן, כיום אמא לשתי ילדות (6, 4) ובשעת כתיבת שורות אלה בהיריון מתקדם, הייתה חצויה לאורך השנים בין שני רצונות: מצד אחד למצוא מישהו נוסף ממשפחתה הביולוגית, ומצד שני להתחשב באמה הביולוגית. "רוניאל בעלי לחץ כל הזמן שנלך אליה ונדרוש תשובות, ואני נזהרתי שלא לפגוע בה, חס וחלילה".

   

  ברשותה היה מידע מועט מאוד: היא לא ידעה היכן בדיוק מתגוררת אמה הביולוגית, ואת שם משפחתה זכרה רק במעורפל. היא לא יצאה עם מסמך כתוב מהפגישה איתה, ומרוב התרגשות התקשתה לקלוט את השם המלא. היא גם לא ידעה מהם שמותיהם של אחיה, לא זכרה בדיוק מהו גילם, והחליטה לחכות עד שימלאו 18 לבכורה. "ככה עברה שנה ועוד שנה ולא קרה כלום. בכל פעם שנזכרתי בזה, התחרפנתי מחוסר הידע על המשפחה הביולוגית שלי והרגשתי שאם אני לא פותחת את זה, לא יהיה לי שקט".

  "התחרפנתי מחוסר הידע על המשפחה הביולוגית שלי והרגשתי שאם אני לא פותחת את זה,

  לא יהיה לי שקט. כמעט שילמנו 30 אלף שקל מהחסכונות של החתונה לחוקר פרטי"

   

  בסערת הרגשות חשבו עדן ורוניאל לשכור חוקר פרטי כדי לאתר את אחיה הביולוגיים. "כמעט שילמנו 30 אלף שקל לחוקר מהחסכונות של החתונה", היא משחזרת, "ובסוף החלטתי לחכות עם זה".

   

  כמדי שנה, ביום הולדתה ה־28, שחל באוגוסט 2019, פנתה עדן בלבּה אל אלוהים. "הסתכלתי לשמיים ואמרתי: 'הקדוש ברוך הוא, אני מבקשת

  שביום ההולדת הבא שלי אחגוג עם האחיות הביולוגיות שלי. איך, כמה, למה, זה אצלך. בבקשה אל תאכזב אותי. רק אתה יודע כמה זה חסר לי וכמה זה בוער בי'".

   

  לפני שנה צפו עדן ורוניאל בתוכנית טלוויזיה על ילדים מאומצים, שבה אמר בעלה של אישה מאומצת: "כל מי שרוצה לחשוף את תיק האימוץ שלו לא חייב לרוץ לשירות למען הילד. הכל פּרוּץ אצלנו במדינה, והכי פשוט קצת להגדיל את הראש ולחשוב".

   

  מצוידת בטיפ הזה, חשה עדן שהגיע הזמן לצאת למסע חיפוש אחר אחיה הביולוגיים, "אבל לא היה לי קצה חוט, כי לא ידעתי איפה בדיוק האמא הביולוגית שלי גרה, ובירור ב־144 לא עזר", היא משחזרת. למרות שעת הלילה המאוחרת התיישבו עדן ורוניאל מול הפייסבוק והחלו לערוך חיפושים. "אני לא הולכת לישון עד שאני מוצאת משהו חדש על החיים שלי!", הכריזה.

  "הסתכלתי לשמיים ואמרתי: 'הקדוש ברוך הוא, אני מבקשת שביום ההולדת הבא שלי אחגוג עם האחיות הביולוגיות שלי. איך, כמה, למה, זה אצלך. בבקשה אל תאכזב אותי"

   

  פתאום נזכרו השניים שלפני כמה שנים מצא מישהו ממשפחתם את אביה של אמה הביולוגית, סבא של עדן, בפייסבוק. הם זכרו את שמו והחלו לחפור בעמוד הפייסבוק שלו. בשלב מסוים הגיעו לתמונה שבה היה כתוב "מזל טוב, אבא יקר", והבינו שזו דודתה של עדן. הם נברו בעמוד הפייסבוק שלה ורשמו כל פרט שנראה להם חשוב.

   

  "השעה כבר הייתה אחת וחצי בלילה", מספרת עדן, "וכל שנייה רוניאל אומר לי, 'יאללה, צריך לקום עוד מעט לעבודה, מה הסיכוי שנמצא?', ועניתי לו: 'אני יודעת שבורא עולם לא יאכזב אותי השנה'".

   

  בשעה שלוש וחצי לפנות בוקר מצאו השניים תמונה מחגיגת חינה בעמוד הפייסבוק של הדודה ונכנסו לראות מי הכלה. "לפי כמה סימנים שהתחברו למשהו ששמעתי עליה מאמא שלה, הייתי בטוחה שהיא אחותי. היא לא הייתה מתויגת. איך מגיעים מתמונה לשֵם?".

   

  אחרי בדיקה נוספת הגיעו עדן ורוניאל לתמונה שהעלה קרוב משפחה. זו הייתה תמונת חתונה בלי שמות החוגגים. "הייתי על סף ייאוש ובכיתי", נזכרת עדן, "ובו בזמן הייתי מלאת אמונה. בסביבות חמש בבוקר רוניאל אמר לי: 'עדן, בינגו!'. שאלתי: 'מה בינגו?'. הוא הביא את הטלפון ואמר: 'תכירי, זו אחותך'. שאלתי, 'איך הגעת לזה?', והתברר שהדודה העלתה תמונה מהחתונה של אחותי הביולוגית, עם שמותיהם הפרטיים של בני הזוג. הסתכלתי והייתי בסערת רגשות. היה לי קשה לדעת שאחותי התחתנה ולא הייתי איתה ביום הזה, והיא אפילו לא יודעת שאני קיימת!".

   

  לאשה (צילום: Just smile)
   לאשה(צילום: Just smile)

    

   שיחה דרמטית

   רוניאל, כך התברר לעדן, כתב בגוגל את השמות הפרטיים שהופיעו בתמונת החתונה – ואיתר את שם משפחתם בקלות. משם הגיע לחשבון האינסטגרם של אחותה, שם התברר לו לתדהמתו שעדן ואחותה עוסקות באותו מקצוע בדיוק, עיצוב ציפורניים ואיפור. "זה לגמרי בא לנו בגֶנים", אומרת עדן.

    

   בשלב זה ביקשה עדן מרוניאל להמתין ולא לפנות לאחותה, כדי לתכנן איך לעשות זאת בזהירות, בלי לפגוע באמה הביולוגית. אחרי לילה בלי שינה נסע רוניאל, שעוסק בתקשורת מחשבים, לעבודתו, ועדן, שפחדה להיות לבד בבית ("חשבתי שאני הולכת להתעלף או לאבד הכרה"), נסעה לפגוש חברה טובה באשדוד. במהלך המפגש צלצל רוניאל והודיע: "דיברתי עם אחותך".

   "אוריאל  התקשר אליה ואמר שלפני 28 שנה נולדה תינוקת שנשלחה לאימוץ. היא תהתה מה זה קשור אליה, והוא אמר: 'התינוקת הזו מחפשת אותך'"

    

   שאלת אותו למה הוא לא חיכה לך עם השיחה הדרמטית?

   "כן, והוא ענה: 'כי אני יודע שאם לא הייתי עושה את זה, היית מחכה עוד שמונה שנים', והוא צודק".

    

   מה הוא אמר לה בשיחה?

   "שלפני 28 שנה נולדה תינוקת שנשלחה לאימוץ. היא תהתה מה זה קשור אליה, והוא אמר: 'התינוקת הזו מחפשת אותך'. כשהיא שאלה למה היא מחפשת אותה, הוא ענה: 'את יושבת? את רגועה? התינוקת הזו היא אחותך'".

    

   איך היא הגיבה?

   "היא אמרה, 'או שאתה מנסה לעבוד עליי, או שאתה מתבלבל'".

    

   אחרי שסיפק לה נתונים נוספים שידע על המשפחה, הפנה אותה לבת דודתה של אמה, שכאמור ידעה על האימוץ. תחילה ניסתה בת הדודה להכחיש, בהמשך הודתה כי אמת הדבר.

    

   הסוד נחשף

   דקות ספורות אחרי השיחה הראשונה חזרה האחות לרוניאל וביקשה לדבר עם עדן ולראות אותה. עדן, שהייתה נרגשת מדי, ביקשה להמתין כמה שעות, "להסדיר נשימה ומחשבה", אך האחות צלצלה מיד. "קיבלתי סחרחורת ונשכבתי, חשבתי שאני מתעלפת", משחזרת עדן. "פחדתי, מה אגיד לה? איך ניגשים לדבר כזה? מצד שני, אני האחות הגדולה, אני אמורה להיות הבוגרת, ההגיונית".

    

   מה היא אמרה לך?

   "'עדן? זו אחותך', ומיד התחלתי לבכות. התפרקתי, לא הייתי מסוגלת לדבר. כשנרגעתי, צלצלתי אליה, ואני זוכרת שחשבתי, 'אני אשכרה מחייגת לאחותי, זו הזיה!'. דיברנו שיחה ארוכה.

   "בהמשך היא סיפרה לי שקיבלה את שוק חייה, כי היא בקשר מצוין עם אמא שלה. פתאום לשמוע שיש לה אחות, זה לא פשוט, ועם זאת היא קיבלה את זה בטוב".

   "היא אמרה בטלפון: 'עדן? זו אחותך!', ומיד התחלתי לבכות. התפרקתי, לא הייתי מסוכלת לדבר. כשנרגעתי, צלצלתי אליה וחשבתי, 'אני אשכרה מחייגת לאחותי, זו הזיה"

    

   שיחת הטלפון הבאה של עדן הייתה לאמה המאמצת. "למרות שהוריי המאמצים תמיד תמכו בי בצורה מטורפת, קצת פחדתי לספר לאמא. היא הייתה בשוק אבל מאוד התרגשה ושמחה בשבילי".

    

   עוד באותו הערב נפגשו שני הזוגות בביתם של האחות ובעלה. "הנסיעה לא נגמרה", נזכרת עדן, "זה היה כמו לנסוע לאנטארקטיקה. כשראיתי אותה מתקרבת לכיווני, מתחת לבניין שלה, הלב שלי כמעט התפרק. התחבקנו ובכיתי, זה היה מרגש ברמה לא נורמלית".

    

   יש ביניכן דמיון חיצוני?

   "כשראיתי אותה אמרתי לה, 'וואי, איך את דומה לאמא שלך!', והיא ענתה: 'אמא'לה, את קוֹפּי אמא שלי!'. אז כן, אנחנו דומות בדברים מסוימים בתווי הפנים, אבל אם הייתי רואה אותה ברחוב, לא הייתי חושבת שהיא אחותי".

    

   אחרי ארוחת ערב משותפת ("היא החזיקה לי את היד כל הערב, לא רצתה שנלך, נשארנו עד שתיים בלילה") החלו השתיים לשמור על קשר רצוף. שבועיים מאוחר יותר ערכו עדן ורוניאל מסיבה גדולה בביתם לכבוד האחות ובעלה.

    

   זמן מה אחר כך סיפרה האחות לאחות נוספת, צעירה ממנה, על קיומה של עדן, דבר שהוביל לפגישה בין השתיים. "היא הייתה מאוד נבוכה ולא הסתכלה עליי כל כך בעיניים", נזכרת עדן, "גיליתי שהבת הגדולה שלי דומה לה".

    

   לשני האחים הנוספים סיפרה האחות על קיומה של עדן רק לאחרונה. "הם עוד צעירים, אני מאמינה שהם עדיין מעכלים את העניין".

   "אנחנו עדיין בונות את הקשר, קשה לנו להתרגל לזה שאנחנו אחיות, כרגע אנחנו יותר כמו חברות. אני מאמינה שאנחנו צריכות לעבור עוד דברים ביחד כדי להרגיש שאנחנו אחיות, והנה, בקרוב היא תבוא איתי ללידה"

    

   איך האם הביולוגית שלך מגיבה לקשר ביניכן?

   "בהתחלה היה לה קצת קשה עם זה והיא ניסתה להכחיש את כל העניין. היא חשבה שתיקח את הסוד הזה לקבר, וזה בא לה בבּוּם. אחרי שאחותי אמרה לה שהיא שוחחה עם בת הדודה, היא נשברה והודתה. לא פשוט לה עם העובדה שכולם במשפחה הקרובה יודעים על זה עכשיו, אבל היא מתחילה לקבל את העניין. אני חושבת שהיא מאוד רוצה להוציא את הסוד הזה החוצה, פשוט לא יודעת איך לעשות זאת, ובעיקר מפחדת מהתגובה של המשפחה המורחבת".

    

   איך הקשר בינך ובין אחותך כיום, שנה אחרי הפגישה הראשונה?

   "אנחנו עדיין בונות את הקשר, קשה לנו להתרגל לזה שאנחנו אחיות, כרגע אנחנו יותר כמו חברות. אני מאמינה שאנחנו צריכות לעבור עוד דברים ביחד כדי להרגיש שאנחנו אחיות, והנה, בקרוב היא תבוא איתי ללידה. אני מאוד אוהבת אותה וקשורה אליה, מבחינתי היא אחותי ואעשה הכל בשבילה".

    

   החיים שלך השתנו מאז שפגשת שתי אחיות חדשות?

   "מצד אחד זה נתן לי קצת שקט, ומצד שני זה רק פתח לי את התיאבון. אני עדיין רוצה לגלות מיהו אבי הביולוגי. למרבה הצער, אמי הביולוגית מסרבת לחשוף את זהותו. מה שכן, זה גרם לי להבין שגם אם אמצא את האבא הביולוגי שלי, החור השחור שקיים אצלי עדיין לא יתמלא. יכול להיות שאצטרך לחיות איתו. מי שלא מאומץ, לא יבין זאת לעולם. היום אני מבינה שהעובדה שאני מאומצת היא שעשתה אותי למי שאני, ואני אוהבת את מי שאני. אני גם פחות מתעסקת במה לא - ויותר במה כן".

    

   ומה אומרת האחות הביולוגית?

   ===================== 

   "זה לא קל לגלות באמצע החיים שיש לך אחות שלא ידעת על קיומה, ולדעת שכל השנים האלה היא הייתה שם ורצתה לדעת מי האחים שלה", אומרת האחות הביולוגית של עדן, שבחרה לא להיחשף בכתבה. "מובן שבהתחלה כעסתי על אמא שלי, ולקח לי כמעט שנה לנסות להבין את הסיטואציה שאליה נקלעה. כיום אני לא שופטת אותה ואף מכילה ומחבקת אותה, ושאף אחד לא ישים את עצמו בנעליים שלה כל עוד לא היה שם בעצמו".

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד