חד הורית? את כבר זכאית!

מסיוע בדיור והטבות במשכנתא ועד הנחות בארנונה ומענקים לשכר דירה ולימודים: אילו זכויות מגיעות היום למשפחות חד הוריות בישראל? מדריך מפורט

מוגש מטעם בנק לאומי למשכנתאות

|

14.10.20 | 10:37

הלוואת המשכנתא הניתנת לאם חד הורית יכולה להיות על בסיס גיוס הון ראשוני נמוך בהרבה מהנדרש למשפחות אחרות (צילום: pexels)
הלוואת המשכנתא הניתנת לאם חד הורית יכולה להיות על בסיס גיוס הון ראשוני נמוך בהרבה מהנדרש למשפחות אחרות (צילום: pexels)

משפחה חד הורית מוגדרת על פי חוק כמשפחה המורכבת ממבוגר יחיד שאינו נשוי, ולפחות ילד אחד מתחת לגיל 18. הסיבה לכך יכולה להיות התאלמנות, גירושין או כמובן בחירה אישית. בראש של רוב המשפחות החד הוריות עומדת אם יחידנית, אשר צריכה לגייס את כל כוחותיה כדי לתמוך בתא המשפחתי שבנתה לעצמה. במאמר זה, נפרט על הזכויות המגיעות למשפחות חד הוריות בישראל.

 

תוספת של ימי מחלה

החזקת בית היא משימה מאתגרת לכל הורה. כאשר מדובר על אם חד הורית, האתגר גדל אף יותר, בשל היעדר התמיכה הכלכלית והסיוע בגידול הילדים. מאחר ואם חד הורית נאלצת לשאת לבדה במלוא האחריות על פרנסת המשפחה והילדים, עליה לפתח קריירה. אחד המכשולים העיקריים בדרך לשם, הוא פעמים רבות הצורך לדאוג למספר ילדים קטנים שנשארים בבית. כאשר אחד או יותר מהילדים חולה, האם צריכה לעזוב את מקום העבודה ולהישאר לטפל בו. כדי לסייע בכך, על פי החוק, בעוד שלהורים מגיעים 8 ימי מחלה עבור ילדיהם, אימהות חד הוריות זכאיות לשדרוג המתבטא בכ-16 ימי מחלה.

 

זכויות דיור והטבות במשכנתא

פעמים רבות, בדיקה רגילה של מחשבון משכנתא שמבוצעת כדי לבדוק את האפשרות לקבל הלוואה לרכישת דירה, עלולה להטעות את האם החד הורית. היא עלולה לחשוב שלעולם לא תוכל לרכוש לה ולילדיה בית באופן עצמאי. חשוב מאוד להבין, שלצד כלל הזכויות המגיעות לאם החד הורית, היא זכאית גם לסיוע בדיור ולהטבות במשכנתא ואת זה צריך לקחת בחשבון כשבאים לחשב סכום משכנתא. הלוואת המשכנתא הניתנת לאם חד הורית יכולה להיות על בסיס גיוס הון ראשוני נמוך בהרבה מהנדרש למשפחות אחרות. בנוסף, ניתן לקבל הגדלה נוספת של המשכנתא במידה ובוצע שירות צבאי. גם אם אין ברצונכן לרכוש דירה, תוכלו ליהנות מהטבות הנוגעות לשכר הדירה. סיוע זה כולל מענקים, וסיוע בשכר דירה עבור המשפחה, במידה וגיל הילד הצעיר אינו עולה על 21. גודל המענקים והסיוע, נמדדם על פי מספר קריטריונים ומדדים המבדילים בין משפחות שונות.

 

הנחות בתשלומים לרשות המקומית

קושי נוסף עבור אם חד הורית, נוגע לתשלומים השונים עבור הרשות המקומית. אם אשר מחזיקה משק בית באופן עצמאי, עלולה להיות במצוקה של ממש בימי החופשה מהלימודים, ובשעות אחר הצהריים בהן עליה לעבוד, ואין באפשרותה לטפל בילדיה. כדי לסייע בכך, רשויות מקומיות רבות מציעות הנחות משמעותיות עבור משפחות חד הוריות בחוגים ופעילויות לילדים, הפזורים במתנסים בעיר. נוסף על כך, הרשויות מציעות הנחות משמעותיות בארנונה עבור משפחות חד הוריות. תוכלו לקבל הנחה של 20 אחוזים באופן מיידי, ואפילו 70 אחוזים במקרה שישנה זכאות להבטחת הכנסה או למזונות מהביטוח הלאומי.

 

סיוע בקבלת הכשרה מקצועית

אימהות חד הוריות רבות השקיעו את רוב זמנן בטיפול בילדים ובמשק הבית, ונמנעה מהן האפשרות לצמוח בעולם העסקים, ולרכוש מקצוע מכניס. הכשרות מקצועיות רבות מטעם המדינה, אשר יכלו לסייע בכך, מרתיעות אימהות רבות, בשל החשש שלא יהיה מי שיטפל בילדיהן בזמן שילמדו. כדי לסייע בכך ולאפשר לאימהות לשפר את מצבן הפיננסי, המדינה מציעה מענקים וסיוע בהזמנת מטפלת ובמימון מסגרות בזמן שהאם נמצאת בהכשרה. בנוסף, קיימת עדיפות מובנית בהכשרות הללו לאימהות יחידניות.

 

סיוע בלימודים

כדי למנוע מצב שהילדים ייאלצו לסייע לכלכלת המשפחה על חשבון לימוד בבית הספר, דבר אשר ינציח את המצוקה הכלכלית של המשפחה, המדינה פועלת להעניק סיוע כספי עבור כל ילד במשפחה חד הורית הנמצא במסגרת חינוכית. סיוע זה מוענק עבור כל אחד מהילדים עד גיל חטיבת הביניים. בנוסף, מוענק סיוע למימון קייטנות וצהרונים.

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד