צילום: שי יחזקאל

נערת ישראל ומדורגת מקום שלישי בארץ בטניס: "ספורט זה החיים שלי"

בגיל 18 טלי קרסנופולסקי מדלגת בין שירות צבאי, אימוני טניס וקריירת דוגמנות ומחכה לסֵרב הבא: "העיסוק בספורט לימד אותי לא לוותר בחיים, בכל תחום שהוא"

טלי קרסנופולסקי. "העיסוק בספורט נתן לי ביטחון, דומיננטיות ואחריות שלא היו לי בגיל צעיר. אבל יותר מהכל, בזכות זה למדתי לקחת יוזמה ולא לחכות שדברים יקרו או שייפנו אלי" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)
טלי קרסנופולסקי. "העיסוק בספורט נתן לי ביטחון, דומיננטיות ואחריות שלא היו לי בגיל צעיר. אבל יותר מהכל, בזכות זה למדתי לקחת יוזמה ולא לחכות שדברים יקרו או שייפנו אלי" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)
"כשאני מפסידה כמה נקודות ויש לי נקודת שבירה, אני אומרת לעצמי: 'טלי זה שלך, את הכי טובה בעולם'" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)
"כשאני מפסידה כמה נקודות ויש לי נקודת שבירה, אני אומרת לעצמי: 'טלי זה שלך, את הכי טובה בעולם'" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)

בגיל ארבע טלי קרסנופולסקי גילתה את ההתעמלות האמנותית. "מאוד אהבתי את ההתעמלות וגם הצטיינתי בזה, ובגיל שבע נכנסתי במקביל לתחום הטניס, שאליו הגעתי בעקבות אחותי, שהייתה אז טניסאית מצטיינת והשתתפה בתחרויות", היא מספרת. "בשלב מסוים אבא שלי אמר שאני צריכה לבחור בתחום אחד כי קשה מאוד להתמיד ולהצטיין בשניהם במקביל. החלטתי לבחור בטניס". עד גיל תשע היא כבר הספיקה לאסוף 35 מדליות בהתעמלות אמנותית. כיום, בגיל 18, היא טניסאית תחרותית המדורגת במקום השלישי בארץ לבנות גילה בטניס.

 

השנה גם קטפה בתחרות מלכות היופי את התארים נערת ישראל ובחירת הקהל והתגייסה לצה"ל כספורטאית פעילה, ובין לבין היא דוגמנית בסוכנות עלית. עד שהקורונה תחלוף והתחרויות יחודשו היא מחכה לסרב הבא. אז הגשנו לה 20 שאלות על מוטיבציה, רגעי שבירה וניצחונות.

  

למה טניס?

"הספורט הזה מתאים יותר לאופי שלי. התעמלות אמנותית זה ספורט יותר קבוצתי, ואני חושבת שאני יותר טובה כשהאחריות, לטוב ולרע, היא עלי בלבד. בטניס – מלבד טניס זוגות - זה רק אני מול עצמי. כשאני מצליחה זה הישג שלי, וכשאני מפסידה - אני לוקחת את כל האחריות על עצמי וחושבת מה עשיתי לא טוב".

 

מתאמנת כל יום שעתיים – שלושה אימוני טניס ושלושה אימוני כושר (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)
  מתאמנת כל יום שעתיים – שלושה אימוני טניס ושלושה אימוני כושר(צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)

   

   

  תארי את שגרת האימונים של ספורטאית טניס צעירה.

  "אני מתאמנת כל יום שעתיים – שלושה אימוני טניס ושלושה אימוני כושר, מלבד שבת שהוא יום מנוחה, וגם זה רק אם אין תחרויות. אימוני הכושר שלי מותאמים במיוחד לטניס, שזה או עבודה על מגרש או חיזוק הגוף באופן ייעודי לטניס".

   

  איך נראה התפריט של ספורטאית מצטיינת?

  "כבר הרבה שנים שאני לוקחת השראה מספורטאיות וממתאמנות, אבל אין לי תפריט ספציפי. אני יודעת שהכי חשוב המינונים. אני מאמינה שאורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת זה הכי חשוב, ולא כל מיני דיאטות כמו לאכול שמונה שעות ביממה למשל. בסופו של דבר חשוב לאכול מהכל אבל במינון הנכון ולהמשיך עם הספורט".

   

  מה נותן לך מוטיבציה לקום בבוקר לעוד אימון גם ביום חורף גשום?

  "אני יודעת שאין על הסיפוק שאחרי. כשאין לי כוח בבוקר, אני משתדלת לחשוב איך ארגיש אחרי, כמה אהיה גאה בעצמי שעשיתי את זה. זה התמריץ. אבל בלי קשר לטניס, ספורט עושה לי טוב לגוף ולנפש. אני יודעת שאם אעשה את זה, הגוף שלי יודה ואני אודה לעצמי, כי זה באמת נותן הרגשה מדהימה".

   

  ואיך את קמה מרגעי שבירה ספורטיביים או אחרי הפסדים?

  "כשאני מפסידה כמה נקודות ויש לי נקודת שבירה, אני אומרת לעצמי: 'טלי זה שלך, את הכי טובה בעולם'. אני מזכירה לעצמי כמה אני טובה וכמה אני שווה. זה מעלה אותי בחזרה".

   

  "העיסוק בספורט לימד אותי לא לוותר בחיים, בכל תחום שהוא" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)
   "העיסוק בספורט לימד אותי לא לוותר בחיים, בכל תחום שהוא"(צילום: שי יחזקאל, סגנון: ראובן כהן)

    

   מה מרגיע אותך?

   "בזמן האחרון גיליתי את היוגה והמדיטציה. יצא לי לתרגל כמה פעמים, בעיקר בבקרים שלא קמתי בהם טוב. היה לי נורא קשה בהתחלה להוריד הילוך כי אני מעדיפה בדרך כלל אימונים אינטנסיביים, אבל זה עזר לי מאוד להירגע בימים כאלה ובמצבי סטרס".

    

   האם העיסוק בספורט העניק לך עצמאות?

   "חד משמעית כן. נאלצתי לנסוע המון לבד בעולם לתחרויות, לדבר אנגלית מגיל צעיר ולפנות בעצמי לפרטנריות בטניס זוגות. זה שיפר את הביטחון שלי, את כישורי החברה וכמובן גם את האנגלית".

    

   אילו כלים מנטליים קיבלת מהעיסוק בספורט תחרותי?

   "העיסוק בספורט לימד אותי לא לוותר בחיים, בכל תחום שהוא. הוא נתן לי ביטחון, דומיננטיות ואחריות שלא היו לי בגיל צעיר. אבל יותר מהכל, בזכות זה למדתי לקחת יוזמה ולא לחכות שדברים יקרו או שייפנו אלי, וגם שיפרתי את היכולת שלי להסתגל בקלות למעברים ולמקומות חדשים".

    

   עם אילו אתגרים וקשיים התמודדת כספורטאית?

   "הייתה לי שנה מאוד לא קלה שהיו לי בה הרבה הפסדים אחרי שנה של ניצחונות. ירדתי בדירוג למקום השמיני בארץ. אבל לא ויתרתי לעצמי, המשכתי לעבוד קשה והאמנתי בעצמי"

   "לפני שנה, בגיל 17, הייתה לי שנה מאוד לא קלה שהיו לי בה הרבה הפסדים אחרי שנה של ניצחונות. ירדתי בדירוג למקום השמיני בארץ. אבל לא ויתרתי לעצמי, המשכתי לעבוד קשה והאמנתי בעצמי. אמרתי לעצמי שגם לגדולים ביותר יש בורות. הזכרתי לעצמי מה אני יכולה ולמה אני מסוגלת, ובאמת זה מה שעזר לי לצאת מהשנה הזאת, וכרגע אני מדורגת במקום השלישי בארץ ומסתכלת קדימה. צריך לדעת שיש גם ירידות בחיים שצריך לעבור אותן".

    

   אילו כישורים צריך כדי להצליח בספורט תחרותי?

   "הכי חשוב להאמין בעצמך ולדעת מה את שווה. וגם משמעת עצמית. בסופו של דבר זה את מול עצמך, ואם לא תתמידי, לא תגיעי להישגים. זו עבודה קשה, ושום דבר לא בא ברגל".

    

   מה החוזקות שעזרו לך להגיע להישגים האלה?

   "עבודה קשה. אני עובדת קשה גם מחוץ לאימונים גם על הכושר הפיזי וגם על המנטליות. יש לי משמעת עצמית חזקה. גם ההורים שלי לא האמינו למה אני מסוגלת, ובשנה של ההפסדים קמתי כל הזמן והמשכתי לעבוד קשה".

    

   כמה מקום לדעתך יש לפסיכולוגיה בהצלחה הספורטיבית?

   "בטניס יש לצד המנטלי משמעות לא פחות חשובה מאשר לצד הפיזי. היו הרבה משחקים שהפסדתי בהם, ולא בגלל הכושר הפיזי, אלא כי לא הייתי מספיק חזקה בראש. לא האמנתי בעצמי מספיק. אני חושבת שבסופו של דבר הפסיכולוגיה חשובה יותר מהפיזיות".

    

   מה עובר לך בגוף ובראש לפני שאת עולה למגרש?

   "לפני שאני עולה למשחק אני קודם כל שמה אוזניות עם שירים שנותנים לי מוטיבציה. יש למשל שיר של סיה Unstoppable שאני שומעת לפני כל משחק. אני קודם כל מדמיינת איך אני הולכת להיות במשחק, מה אני הולכת לעשות, איך אני הולכת להרים את עצמי. לפעמים יש בהתחלה לחץ, ואני עובדת על לשחרר אותו בשלב מוקדם. זה גורם לי להיכנס למשחק במוטיבציה מטורפת, שאני הכי טובה ואף אחת לא יכולה עלי".

    

   מה ההישג הספורטיבי שאת הכי גאה בו?

   "בגיל 14 הייתה לי תחרות שניצחתי בה את הבנות הכי טובות שלא הצלחתי לנצח לפני כן. הייתי מדורגת שלישית ועליתי למקום הראשון בארץ. בזכות התחרות הזאת טסתי לאליפות אירופה וזה נתן לי הרבה ביטחון עצמי".

    

   מה ההישג שאת שואפת אליו כרגע?

   "להיות ראשונה בארץ, כמובן, אבל בעיקר שהקורונה תיגמר ואוכל לטוס לתחרויות בינלאומיות ולצבור דירוג בינלאומי, שכרגע אין לי בגלל המצב הזה".

    

   "אם את בוחרת לעסוק בספורט תחרותי, הכי חשוב שתעשי את זה מתוך בחירה ואהבה שלך, ולא מתוך אהבה להורים או כי מישהו אחר רצה את זה בשבילך ודחף. צריך תמיד לזכור שיהיו הפסדים, וכמובן להזכיר לעצמך כמה את טובה ולמה את בכלל עושה את זה – כי זה עושה לך טוב"
   מי המודל שלך? כמו מי את שואפת לשחק?

   "הטניסאית שהכי אהבתי מגיל צעיר היא שרפובה. היא אגרסיבית במשחק, כמוני – כלומר אני כמוה - ואני גם אוהבת את כל ההתנהלות שלה. כרגע המודל היא סארינה וויליאמס, שהיא דמות חזקה. אחרי כל מה שהיא עברה עם ההיריון והלידה היא ממשיכה לתת בראש ולא מוותרת – היא לגמרי דמות מעוררת השראה".

    

   מני חמישה מושגי יסוד שאנחנו חייבים להכיר כשאנחנו צופים במשחק טניס?

   "סֵרב (חבטת הגשה), פורהנד, בקהנד, וולי (חבטת מענה לפני שהכדור מספיק לנחות על המגרש)  וסמאש (מכה אנכית חזקה).

    

   איך הגעת לטקס מלכות היופי? האם גם שם אלמנט התחרותיות שיחק אצלך תפקיד?

   "הרגשתי שזו הזדמנות טובה בשבילי לנסות משהו חדש. זה מאוד שונה מהספורט ויותר כמו תחביב. זה לא באמת תחרותי, יותר בשביל הפאן".

    

   "יותר בשביל הפאן". קרסנופולסקי ברגע ההכתרה לצד מלכת היופי תהילה לוי (צילום: יובל חן)
    "יותר בשביל הפאן". קרסנופולסקי ברגע ההכתרה לצד מלכת היופי תהילה לוי(צילום: יובל חן)
     

     

    תני טיפ לילדה שרוצה להיכנס לטניס תחרותי או לספורט תחרותי בכלל.

    "קודם כל, לקחת הכל כחוויה, כי כשנכנסים לספורט תחרותי נשאבים פנימה. לכן אם את בוחרת לעסוק בספורט תחרותי, הכי חשוב שתעשי את זה מתוך בחירה ואהבה שלך, ולא מתוך אהבה להורים או כי מישהו אחר רצה את זה בשבילך ודחף. צריך תמיד לזכור שיהיו הפסדים, וכמובן להזכיר לעצמך כמה את טובה ולמה את בכלל עושה את זה – כי זה עושה לך טוב".

     

    מה את מאחלת לעצמך לשנה הקרובה?

    "שתקופת חוסר הוודאות הזאת תיגמר כי היא קשה לכולם. ולעצמי שאוכל לממש את השנה כמו שצריך ואוכל לטוס לתחרויות בינלאומיות".

      

    בגדים ואביזרים: SIS  // איפור: אילנה פיצ'חדזה /// שיער: אור אוחנה במוצרי שיער נטורל פורמולה /// מוצרים לטיפוח עור הפנים: Leonardo Skin Care (נותני חסות למלכות היופי: נטורל פורמולה ולאונרדו סקין)  /// ע. צלם: בן יצחקי /// ע. סגנון: לירון שטיינמץ /// בגדים ואביזרים: SIS | צילום פותח: ז'קט ג'ינס וטופ: GCDS ל"בוטיק ליאת" /// טייץ שחור: מונה (נועה בני) /// נעליים: אדידס

     

    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד