צילום: שי יחזקאל

עכשיו זה רשמי: אהבת אמת יכולה להפחית כאב וזוגיות עוזרת לריפוי

תמיד האמנתם שלאהבה בין בני זוג יש כוח מרפא? מחקר שנערך באוניברסיטת קולורדו בארצות הברית בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה גילה ממצא מדהים על זוגות אוהבים

כשזוגות אוהבים יושבים ביחד, קצב הנשימה ופעימות הלב שלהם מסתנכרן. וכשהפלא הזה מתרחש - הוא פועל כמשכך כאב (צילום: Shutterstock)
כשזוגות אוהבים יושבים ביחד, קצב הנשימה ופעימות הלב שלהם מסתנכרן. וכשהפלא הזה מתרחש - הוא פועל כמשכך כאב (צילום: Shutterstock)

תמיד האמנתם שלאהבה בין בני זוג יש כוח מרפא? מחקר שפורסם בכתב העת Scientific Reports, מאשש את התחושה הזו, שחולקים רובנו. המחקר, שנערך באוניברסיטת קולורדו בארצות הברית בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה, גילה ממצא מדהים על זוגות שאוהבים זה את זה: כשהם יושבים ביחד, קצב הנשימה ופעימות הלב שלהם מסתנכרן. וכשהפלא הזה מתרחש - הוא פועל כמשכך כאב.

 

איך נעשה המחקר: 22 זוגות בני 23-32 השתתפו בסדרת מבדקים שבמהלכם דימו החוקרים את המתרחש בחדר לידה. הם ניטרו את קצב פעימות הלב וקצב הנשימה של המשתתפים בשלושה מצבים שונים: ישיבה זה לצד זה ללא מגע, אחזקת ידיים ושהייה בחדרים נפרדים. בכל המצבים חשפו החוקרים את הנשים לכאב מבוקר בזרוע במשך שתי דקות.

 

הממצאים: נמצא שזוגות מסנכרנים את קצב הנשימה וקצב פעימות הלב שלהם רק מעצם הישיבה המשותפת ביחד. עוד נמצא כי ככל שהגבר היה אמפתי יותר לבת זוגו, כך פחת הכאב שלה בתגובה למגע שלו, וכי ככל שבני הזוג היו מסונכרנים יותר בקצב הנשימה ופעימות הלב - כך פחת הכאב.

 

המסקנות: לדברי החוקרים לא ברור לגמרי איך הדבר קורה מבחינה פיזיולוגית, אבל נראה שקשר נפשי עמוק בין בני זוג מוביל להפרשת חומרים נוגדי כאב.

 

 

וגם: זוגיות מאיצה התאוששות מניתוח לב

 

הנה עוד סיבה מצוינת לחתור לזוגיות. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה ופורסם ה בכתב העת היוקרתי ‭ ,JAMA‬ הסיכוי של אנשים שנמצאים במערכת יחסים זוגית לחזור לחיים נורמליים לאחר ניתוח לב גדול יותר מזה של אלמנים, גרושים ופרודים.

 

הממצא המפתיע היה שאלה שהיו בזוגיות לא רק האריכו חיים יותר, אלא גם היו פחות תלותיים והצליחו מהר יותר לחזור לאכול, להתרחץ ולהתלבש בכוחות עצמם

כמה גדול? נמצא כי הסיכון של אלמנים, גרושים או פרודים למות או לפתח נכות בעקבות הניתוח היה גדול ב־‭40%‬ לעומת חבריהם המצויים בזוגיות. התוצאות התבססו על ניתוח נתונים של ‭ 1,500‬ אנשים שעברו ניתוח לב ונדלו מסקר שנערך במשך יותר מ־20 שנה באוניברסיטת מישיגן. הממצא המפתיע היה שאלה שהיו בזוגיות לא רק האריכו חיים יותר, אלא גם היו פחות תלותיים והצליחו מהר יותר לחזור לאכול, להתרחץ ולהתלבש בכוחות עצמם.

 

עם זאת חשוב לציין שהמעטים שהיו רווקים מושבעים, ולא אלמנים או גרושים, התמודדו עם הניתוח טוב כמו חבריהם הזוגיים.

 

   איך מוצאים אהבה חדשה ולמה זה כל כך קשה? מה הסוד לזוגיות טובה ואילו צמחים יזניקו את התשוקה? פרויקט מיוחד

   

  אהבה - פתאום היא מתפרצת? לחצו לכל הכתבות (צילום: Shutterstock)
  אהבה - פתאום היא מתפרצת? לחצו לכל הכתבות (צילום: Shutterstock)

   

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד