טייקון האופנה הקנדי פיטר נייגארד מואשם באונס וסחר בנשים ובקטינות

תביעה משותפת שהוגשה בארה"ב נגד המיליונר בן ה-77 טוענת כי צעירות שחלקן היו בנות 14, אולצו להשתתף במסיבות סקס שקיים באחוזתו באיי בהאמה לאורך עשורים

איתי יעקב

|

20.02.20 | 11:17

צולם תמיד מוקף בנשים יפות. מעצב האופנה המיליונר פיטר נייגארד (צילום: Darryl James/GettyimagesIL)
צולם תמיד מוקף בנשים יפות. מעצב האופנה המיליונר פיטר נייגארד (צילום: Darryl James/GettyimagesIL)
כיום מוערך הונו האישי ביותר מ-800 מיליון דולר. נייגארד עם פמלה אנדרסון בשנת 2007 (צילום: reuters)
כיום מוערך הונו האישי ביותר מ-800 מיליון דולר. נייגארד עם פמלה אנדרסון בשנת 2007 (צילום: reuters)

בסוכנויות התמונות הזרות קל לזהות את מעצב האופנה הקנדי פיטר נייגארד, מוקף תמיד בנשים יפות בשמלות זעירות. אבל מאחורי תדמית הג'נטלמן שלו, זה שמושיט יד לפמלה אנדרסון (שיצאה איתו לתקופה קצרה בעבר) היוצאת מהרכב כמו ליידי, נטען כעת כי מסתתרת מפלצת. ביום שלישי הוגשה לבית המשפט הפדרלי במנהטן תלונתן של עשר נשים כנגד המיליונר בן ה-77. הן האשימו אותו באונס, סימום, התעללות ותקיפה מינית.

 

"לאחר פרסום התביעה קיבלנו מידע שהגיע מיותר מ-100 עדים, כולל עשרות קורבנות, שהעלו ראיות נוספות הנוגעות לכאורה לאונס ולהתעללות מינית", טענו ביום שלישי עורכי הדין גרג גוצלר וליסה חבה ממשרד עורכי הדין דיצ'לו לויט גוצלר. בתביעה מואשם נייגארד בפיתוי של לפחות 10 נערות צעירות, רובן ממצב סוציו-אקונומי נמוך, שהיו אז קטינות מתחת לגיל 18. לפי ההאשמות, נייגארד הזמין אותן לאחוזתו באיי בהאמה בהבטחה לתהילה ועושר, שם אנס אותן ואילץ אותן לענג אותו במה שכבר זכה לכינוי "מסיבות פינוק".

 

עוד לפני התביעה הנוכחית, הוא כונה בתקשורת "יו הפנר הקנדי". נייגארד עם קורטני סטודן ב-2014 (צילום: AP)
  עוד לפני התביעה הנוכחית, הוא כונה בתקשורת "יו הפנר הקנדי". נייגארד עם קורטני סטודן ב-2014(צילום: AP)

   

  פיטר נייגרד הוא המייסד של Nygard International, מותג בגדים קנדי ‌‌המתמחה בעיצוב וייצור אופנת נשים ומעסיק למעלה מ-12 אלף עובדים. הוא נולד בהלסינקי, פינלנד, ובגיל 10 עבר עם משפחתו לקנדה בעקבות קשיים כלכליים. כיום מוערך הונו האישי ביותר מ-800 מיליון דולר. הרבה לפני כתב התביעה הנוכחי, הוא כונה בתקשורת "יו הפנר הקנדי", חי חיי פאר בזבזניים באחוזתו, ומגדל שבעה ילדים מארבע נשים שונות. יש לו חיבה לדוגמניות "פלייבוי" וברזומה שלו מערכות יחסים קצרות עם אנה ניקול סמית ופמלה אנדרסון. זו אינה הפעם הראשונה שבה הוא מואשם בהטרדות מיניות ובשנות ה-80 הוא הואשם בקנדה באונס של צעירה בת 18, אך התלונה בוטלה כעבור מספר חודשים.

   

  בשנת 1987 נבנתה אחוזתו "נייגארד קיי" ברצועת החוף לייפורד קיי, שעומדת במרכז התביעה, שחלקים ממנה פורסמו באתר Insider ובאתרי תקשורת אחרים בעולם. על פי כתב התביעה, נייגארד אילץ את הנשים והנערות להגיע לאחוזתו היוקרתית, שם נאספו הדרכונים שלהן וטיסות החזרה שלהן בוטלו על ידי אנשי סוכנות הנסיעות. על מנת לעזוב את האחוזה, נדרשו הנשים לאישור מהבעלים עצמו. מי שניסתה להימלט מהמקום, הוטרדה על ידי רשויות אכיפת החוק והוחזרה לאחוזה. "נייגארד ציפה לאקט מיני לפני שהיה מוכן לשקול לשחרר אותן", נכתב בכתב התביעה.

   

  מכחיש את הטענות נגדו. נייגארד (צילום: rex/asap creative)
   מכחיש את הטענות נגדו. נייגארד(צילום: rex/asap creative)

    

   מאז הוגשה התביעה ביום שלישי, צפו תלונות נוספות של עשרות נשים הטוענות כי נייגארד התעלל בהן כבר משנות ה-70, בעוד התלונה האחרונה היא מ-2017. על פי התביעה, כמה מהקורבנות הקטינות היו בתולות כאשר נאנסו. "אנו רוצים שהנשים הללו ידעו שהן חזקות וקולן חזק יותר מאשר הגבר שהסב להן את ההתעללות הנוראית לכאורה הזו. שלטונו של פיטר נייגרד הגיע לסיומו ואנו מחויבים להבטיח שהוא יובא לדין", נמסר על ידי עורכי הדין שמלווים את הקורבנות.

    

   סיפורו של נייגארד מזכיר לא מעט את סיפורו של המיליארדר ג'פרי אפשטיין. כמו אפשטיין, גם נייגארד מואשם בכך שנהג להטיס לאחוזתו נשים צעירות וקטינות, ואז לאנוס אותן. כמו אצל אפשטיין, גם לנייגארד רשימת חברים נוצצת של פוליטיקאים ומיליארדרים. ב-CNN מדווחים כי בין הדמויות הפוליטיות המפורטות בתביעה, שניהלו קשרים הדוקים עם נייגארד, היו ראש ממשלת איי בהאמה לשעבר פרי כריסטי, חבר הפרלמנט מהבהאמה שיין גיבסון וסגן ראש הממשלה פיליפ דייוויס. אלה קיבלו לכאורה כסף מנייגארד בתמורה לחסדים פוליטיים, אולם הם אינם רשומים כנאשמים בתביעה.

    

   נקודה נוספת שמציגה דמיון בדרכי הפעולה בין נייגארד לאפשטיין, היא האישה לצדם שסייעה לניצול הנערות לכאורה. בעוד אצל אפשטיין היתה זו גיליין מקסוול, שידועה כמי שגייסה עבורו את הנערות, גם על פי כתב התביעה הנוכחי, מי שעזרה לנייגארד היתה העוזרת האישית שלו. לפי התביעה, זו אמרה לנערה בת 14 לאחר שנאנסה וסוממה על ידיו כי נייגארד "אינו אדם רע, אלא אנוכי לפעמים". בין העדויות שפורסמו נטען כי נייגארד סימם נערה בת 14 לאחר שאילץ אותה לקחת כדורים עם יין, ובמקרה אחר, הציג בפני נערה באותו גיל סרט פורנוגרפי קשה ולאחר מכן אנס אותה.

    

   נייגארד, מצדו, הכחיש את הטענות. דוברו מסר ל-CNN שהתביעה היתה צפויה ונועדה לפגוע בשמו הטוב של נייגארד באמצעות הצהרות כוזבות, זאת לאחר שהגיש תביעה נגד מיליארדר קרנות הגידור לואי בייקון. מצדו של בייקון טרם נמסרה תגובה לטענות.

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד