התאהבה במוזיקאי אפריקאי ועברה לגור איתו באוגנדה: 'חיים בלי סטרס'

האקטיביסטית ולוחמת למען זכויות בע"ח אלינה זולוטושקו התאהבה באוגנדה כבר בגיל 20. אבל אפילו היא לא דמיינה שתקים שם משפחה, ותגדל את בתה הרחק מישראל

אלינה וקיי־וואי בחתונתם, עם בתם נילוס. "הוא היה מאוד נחוש ואמר שנתגבר על כל המכשולים" (צילום: לינדה שדה)
אלינה וקיי־וואי בחתונתם, עם בתם נילוס. "הוא היה מאוד נחוש ואמר שנתגבר על כל המכשולים" (צילום: לינדה שדה)
כשאלינה זולוטושקו פגשה לראשונה את קיי־וואי מואנגה, הוא התעניין בקעקוע החקוק בזרועה. זולוטושקו, אקטיביסטית ולוחמת למען זכויות בעלי חיים, חרטה על זרועה את הספרות 269, מספרו הסידורי של עגל שהיה מיועד לשחיטה ושוחרר ברגע האחרון ומהווה סמל לקהילה הטבעונית. "הוא התעניין לדעת מה זה", נזכרת זולוטושקו. "סיפרתי לו שאני טבעונית ומה זה אומר, כי באוגנדה אין דבר כזה. אחרי שכבר חזרתי לארץ, קיי־וואי התקשר וסיפר לי שהוא הפך להיות טבעוני. התרגשתי. אדם שידע רעב בחייו, בוחר מיוזמתו לצמצם את התפריט בגלל חמלה".

 

האזינו לכתבה. הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה – המרכז לתרבות מונגשת 

 

לפני שלוש שנים התראיינה זולוטושקו (32), ילידת אוקראינה שעלתה לארץ בגיל שלוש, למדור "לכל אדם יש סיפור" ב"לאשה". היא הייתה אז הבעלים של שני גנים טבעוניים בפרדס־חנה, והתגוררה בגבעת־עדה עם בן זוגה, שמונה כלבים ושלושה חתולים. "החיים שלי מתחלקים ללפני אפריקה ואחרי אפריקה", אמרה לי אז בפגישתנו, ולא ידעה עד כמה.

 

בשנה וחצי האחרונות זולוטושקו חיה בקמפלה, בירת אוגנדה. היא נשואה לקיי־וואי, מוזיקאי ורקדן אזרח המדינה, הצעיר ממנה בשש שנים וחצי, שהתפרסם באחרונה כשהוציא דיסק שהפך ללהיט, ומופיע הרבה בטלוויזיה המקומית. השניים הורים לנילוס בת העשרה חודשים.

 

קשה לא להתאהב בו

הקשר של זולוטושקו לאוגנדה החל לאחר השחרור מהצבא. היא נתקלה באינטרנט בסיפורה של הרופאה הישראלית ד"ר שירלי טננבוים, שהקימה במדינה האפריקאית ארגון בשם "אור קטן" Little Light, המפעיל גן ילדים בשיתוף הקהילה המקומית ומתנדבות ישראליות. "ביום ששמעתי ממנה פרטים קניתי כרטיס טיסה", סיפרה. בגיל 21 היא נחתה באוגנדה והצטרפה כמורה לאמנות וגננת לגן - שהופעל בשכונת עוני מהקשות בעולם, ללא מים זורמים, חשמל וחיבור לביוב. שם, לדבריה, "הרגשתי שאני עושה משהו משמעותי בחיים".

"סיפרתי לו שאני טבעונית ומה זה אומר, כי באוגנדה אין דבר כזה. אחרי שחזרתי לארץ, קיי־וואי סיפר לי שהוא הפך להיות טבעוני. התרגשתי. אדם שידע רעב בחייו, בוחר מיוזמתו לצמצם את התפריט בגלל חמלה"

   

כשחזרה לישראל, אחרי חצי שנה, "אימצה" שניים מילדי הגן ומימנה להם את שכר הלימוד בבית הספר. במקביל החלה לגייס כספים, הקימה עם מתנדבים נוספים עמותה באוגנדה, ועד היום היא מכהנת בהתנדבות בוועד המנהל שלה.

 

לפני שנתיים ביקרה זולוטושקו באוגנדה כדי לסייע בגיוס כספים לעמותה. באותו ביקור פגשה את קיי־וואי מואנגה, אז בן 23 וחצי, רקדן ומוזיקאי שלמד מחשבים במכללה, אבל העדיף את האמנות. הוא היה אז חבר בקבוצת צעירים שגדלו בסלאמס של קמפלה הבירה, אומצו על ידי העמותה וזכו להכשרה מקצועית, הכשרה למנהיגות ותמיכה במציאת עבודה. "אחרי המפגש הראשון המשכנו להיפגש פה ושם כידידים", מספרת זולוטושקו. "כעבור חודש חזרתי לארץ ובלי קשר, נפרדתי מהחבר שלי.

"זמן קצר אחר כך קיי־וואי התקשר. התחלנו קשר טלפוני, ועם הזמן הוא התחיל לשדר שהוא מעוניין. אני החלטתי שאין סיכוי. אני מבוגרת ממנו בשש שנים וחצי, ולכאורה יש בינינו יחסי מרות. רק כשהוא הודיע לי שהוא עזב את קבוצת הנוער של העמותה, החלטתי לתת לזה צ'אנס. הגעתי לכמה ביקורים באוגנדה, והקשר בינינו הפך לרציני".

 

צפו בקליפ של קיי-וואי מואנגה 

 

מה גרם לך להתאהב דווקא בו?

"מה אני אגיד לך, הוא בחור שקשה לא להתאהב בו. הוא מאוד חכם ואינטליגנטי, עם נפש של אמן, פרפורמר מדהים - על הבמה הוא אש! מאוד צנוע אבל מוכשר, והוא היה מאוד נחוש. כשאמרתי לו שלא יהיה לנו פשוט לנהל חיים משותפים, בגלל הבדלי התרבויות והגילאים, הוא אמר שנתגבר על כל המכשולים ושכנע אותי שנצליח".

"נכנסתי להיריון מתוכנן ורצוי. עדיין גרתי בישראל, אבל ידעתי שאעבור לאוגנדה. באוגוסט 2018 סגרתי את הגן האחרון שהיה לי ועברתי לקמפלה"

 

כעבור זמן לא רב, השניים החליטו להתקדם לשלב הבא. "אני כבר מזמן רציתי ילדים, והוא מאוד בוגר והרגיש מוכן למשפחה. נכנסתי להיריון מתוכנן ורצוי. עדיין גרתי בישראל, אבל ידעתי שאעבור לאוגנדה. באוגוסט 2018 סגרתי את הגן האחרון שהיה לי ועברתי לקמפלה".

 

לא רצית שהוא יעבור לישראל?

"החלום לעבור לאוגנדה התחיל הרבה לפני שהכרנו. מה שעצר אותי מלבצע אותו הם בני הזוג שהיו לי בישראל. באוגנדה קיץ כל השנה, אנשים נחמדים, החיים בלי סטרס, אף אחד פה לא לחוץ ולא ממהר. בהתחלה זה משגע את מי שמגיע מהמערב, אבל כשמתרגלים הופכים להיות כמותם. עבדתי בשיווק דיגיטלי בפייסבוק, עם לקוחות מישראל, עיסוק שבו אני ממשיכה גם כיום. במשכורת המערבית הנמוכה שלי שכרנו יחד דירה מרווחת בשכונה טובה מאוד".

 

"החלום לעבור לאוגנדה התחיל הרבה לפני שהכרנו" (צילום: לינדה שדה)
  "החלום לעבור לאוגנדה התחיל הרבה לפני שהכרנו"(צילום: לינדה שדה)

   

  עוגת כלולות טבעונית

  בתם של בני הזוג, נילוס, נולדה בישראל. "אני אזרחית ישראלית, ורציתי ללדת עם שירותי הרפואה המעולים שיש בישראל, מוקפת במשפחה ובחברים", מסבירה זולוטושקו. "רציתי גם שהבת שלי תהיה אזרחית ישראלית. מצד שני, אבא שלה לא יכול היה להיות איתי בלידה. מאוד קשה, עד בלתי אפשרי, לאזרח אפריקאי לקבל ויזה, ונאלצנו לוותר. הוא הכיר את הבת שלו רק בגיל חודש וחצי, אבל הוא אבא מאוד מעורב".

  "רציתי גם שהבת שלי תהיה אזרחית ישראלית. מצד שני, אבא שלה לא יכול היה להיות איתי בלידה. מאוד קשה, עד בלתי אפשרי, לאזרח אפריקאי לקבל ויזה, ונאלצנו לוותר"

   

  באיזו שפה את מדברת עם נילוס?

  "אני מדברת איתה רק עברית, אבא שלה מדבר איתה אנגלית ולוגנדה, שהיא שפת המקום".

   

  בני הזוג נישאו חצי שנה לאחר הלידה, בחתונה אזרחית במשרדי רישום הנישואים של אוגנדה. "העדים היו אמא של קיי־וואי ושני חברים שלו, ונילוס הייתה עליי במנשא. אחר כך עשינו טקס מהמם בחצר של הבית שלנו, בנוכחות כ־50 איש. חברים של קיי־וואי הופיעו בריקודים ומופעי קרקס, והיה אוכל טבעוני ועוגה טבעונית. האירוע הזה אורגן בתוך שלושה ימים והזמנו את האורחים יום לפני. מאחר שזה היה בהתרעה קצרה, אף אחד מהמשפחה שלי לא יכול היה להגיע, וכולנו הצטערנו".

   

  איך הגיבה הסביבה שלך על כך שקשרת את חייך עם בחור אוגנדי?

  "אמא שלי אדם מאוד פתוח. היא כל כך שמחה שאני בהיריון, שלא היה לה אכפת שהוא אוגנדי. מצד שני, מאוד קשה לה שאני גרה רחוק. היא קשורה מאוד לנילוס".

   

  "כאן אני חיה ברמת חיים גבוהה מאוד ויכולה להעניק לבת שלי הרבה יותר" (צילום: לינדה שדה)
   "כאן אני חיה ברמת חיים גבוהה מאוד ויכולה להעניק לבת שלי הרבה יותר"(צילום: לינדה שדה)


    

   אילו קשיים את חווה בחיים במדינה זרה?

   "אין לי קושי חוץ מהמרחק, שלא מאפשר לי להיעזר באמא שלי. יש פה ממש הכל. למרות שיש כאן חיתולים חד־פעמיים, אני מעדיפה לחתל בחיתולי בד. אוכל טבעוני? האוכל המקומי הוא דגנים, קטניות, אורז ושעועית, ויש פה אפילו תחליפי בשר. מה שחסר לי ממש זה מתוקים טבעוניים, כמו שוקולד וגלידה".

    

   מה הכי מאתגר בזוגיות עם גבר מתרבות זרה?

   "אדם אוגנדי, למשל, מתחנך מגיל צעיר לא לדבר על רגשות. לפעמים זה בהחלט מאתגר. לשמחתי, לשנינו יש אופי נוח ואנחנו מגיעים לעמק השווה. קיי־וואי הוא אדם חכם, עם ראש פתוח וקרוב אליי בהשקפת העולם שלו יחסית לאוגנדי. למשל, פה נהוג להכות ילדים, משהו שאצלו הוא לא לגיטימי".

   "קיי־וואי הוא אדם חכם, עם ראש פתוח וקרוב אליי בהשקפת העולם שלו יחסית לאוגנדי. למשל, פה נהוג להכות ילדים, משהו שאצלו הוא לא לגיטימי"

    

   ובכל זאת, אילו ויתורים את כן עושה?

   "הוויתור הגדול הוא בצד החברתי. אני אדם מאוד חברותי, ובארץ יש לי המון חברים. פה יש לי חברה אחת, ישראלית מגניבה, אקטיביסטית שעובדת עם פליטים. העובדה שיש לי תינוקת שהיא מרכז עולמי ושבן זוגי הוא חבר טוב שלי מקלה בהחלט. גם הפייסבוק והווטסאפ מאפשרים תקשורת יומיומית, וזה עוזר לי לא להרגיש בודדה".

    

   למה את הכי מתגעגעת בישראל?

   "לחברים ולמשפחה ולגלידה טבעונית".

    

   למה את לא מתגעגעת?

   "ללחץ ולמתח ולמאמץ הכלכלי התמידי שחייתי בו, בעיקר כבעלת עסק. כאן אני חיה ברמת חיים גבוהה מאוד ויכולה להעניק לבת שלי הרבה יותר".

    

   מה את מביאה מהארץ לקמפלה?

   "בגדי ילדים, ספרי ילדים בעברית שאמא שלי קונה לנילוס, במבה, חלווה וחטיפים. בעבר הבאתי טחינה, עכשיו מצאתי בשוק ליד הבית".

    

   איזה מנהג מאוגנדה כדאי לישראלים לאמץ?

   "לשתוק כשאין משהו טוב להגיד, ולהבין שאנחנו לא חייבים להשמיע את דעתנו ולהגיד תמיד את המילה האחרונה".

    

   עוד סיפורים וראיונות עם ישראליות הגרות ברחבי העולם בגליון החדש של "לאשה", השבוע בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד