ההצגה הכי טובה בברודוויי: להתנדנד עם אנשים זרים באמצע הרחוב

המרכיבים פשוטים: נדנדות ארוכות ואור. השחקנים: עוברים ושבים. התוצאה: משחק ילדים למבוגרים, שנהנים להשתעשע עם אנשים שהם לא מכירים

מיכאל יעקובסון

|

23.01.20 | 09:36

ברגע שמתחילים להתנדנד, מצטרפת תאורת הלד לסיפור ומתחילה להשמיע צלילים, שנשמעים היטב ברחוב הסואן (צילום: rex/asap creative)
ברגע שמתחילים להתנדנד, מצטרפת תאורת הלד לסיפור ומתחילה להשמיע צלילים, שנשמעים היטב ברחוב הסואן (צילום: rex/asap creative)

המאמצים של ערים ואזורים גיאוגרפיים למתג את עצמם מניבים, מדי פעם, ניסויים יצירתיים ומהנים. כזה הוא מיזם הנדנדות, שהותקנו לאחרונה בברודוויי, בין רחובות 37 ו-38 במנהטן, ניו יורק. הרחוב הנודע והסואן, שכבר זכה לפני עשור לתוספת שטח לטובת הולכי רגל על חשבון המכוניות, התחדש לאחרונה בגימיק נחמד וזמני: על נתיבי התחבורה במקטע הזה הותקנו 12 נדנדות ארוכות, והציבור מוזמן להתיישב עליהן, זה מול זו וזה, ולהתנדנד. די פשוט.

 

אך כאן לא מסתיים משחק הילדים. ברגע שהמתקן מתחיל לעלות ולרדת, המדף הארוך שהוא הנדנדה מואר בתאורת LED מרהיבה ומשמיע צלילים. המהירות והקצב של הנדנוד משפיעים על עוצמת האור והצליל, כך שהמשתתפים מוזמנים לגלות כיצד הם משפיעים על הרחוב בהפקת אור, תנועה וצליל.

 

המיזם הזמני הזה, Impulse, מעניק פרשנות חדשה למושג "מרחב ציבורי משתנה", והוא נודד בין ערים באמריקה הצפונית - אך גם לכיכר צה"ל בירושלים הוא הגיע לפני כמה שנים. בברודוויי הוא יפעל עד סוף ינואר. במיזם דומה שהופעל בעבר כללו הנדנדות פונקציה נוספת: כל נדנדה הפיקה צלילים שונים, ורק כאשר שיתפו פעולה כל המתנדנדים - עוברי אורח זרים זה לזה - הצליחה "הקבוצה" הזמנית להפיק יחד מנגינה. כך הפך אלמנט משחקי וטכנולוגי לאלמנט חברתי לא צפוי, שמשנה לרגע את הדינמיקה המנוכרת של רחוב ראשי ומקרב בין בני אדם שמשתעשעים יחד.

 

 

 

 

 Impulse כבר זיכה בפרסים את מתכנניו הקנדים. מדובר בשיתוף פעולה פורה בין משרד האדריכלים Lateral Office לבין מעצבי התאורה CS Design. לדברי המעצבים, ההשראה באה מעיצוב עטיפת האלבום Unknown Pleasures של להקת Joy Division. שם מתוארת, באופן מינימלי על רקע שחור, סדרה של קווים לבנים שהפרעה משבשת את האופקיות הרגועה שלהם.

 

כך זה נראה במונטריאול:

 

 

   

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד