צילום: שי יחזקאל

ממש קור כלבים: חתולים שוקעים בדיכאון חורף וכלבים חוטפים נזלת

האם כדאי לתת לחתול שלכם לטייל בחוץ כשקר? איך להרגיע כלב שפוחד מרעמים? ואילו חיסונים צריך לתת להם? כך תטפלו בחיות המחמד שלכם בתקופת החורף

אם מדובר בגורים, חשוב לוודא שלא קר להם גם בבית משום שהם מתקשים לשמור על חום גופם, ויש לדאוג להם לחימום מתאים (צילום: Shutterstock)
אם מדובר בגורים, חשוב לוודא שלא קר להם גם בבית משום שהם מתקשים לשמור על חום גופם, ויש לדאוג להם לחימום מתאים (צילום: Shutterstock)

השינויים במזג האוויר ובשעות האור משפיעים גם על כלבים וחתולים, והם עלולים לסבול מקור, להצטנן, להשתעל ואף לשקוע בדיכאון חורף בדיוק כמונו. זה הזמן להעביר את הטיפול בהם לתפריט חורף:

 

חתולים

 

1. סדרו להם מיטה חמה

הסימן המובהק לכך שלחתול שלכם קר הוא השתבללות — הוא מסתובב סביב עצמו במקום כדי לשמור על חום גופו. לחתולים עם פרווה ארוכה וצפופה קל יותר לשמור על חום הגוף, אבל גם הם עלולים להצטנן. כדאי לשים לב במיוחד לגורים או לחתולים מבוגרים ולעזור להם להתחמם בעזרת ארגז, סלסילה או מיטה קטנים המרובדים בשמיכה חמימה, כי הגוף שלהם מתקשה לשמור על חום קבוע.

 

הגוף שלהם מתקשה לשמור על חום קבוע (צילום: Shutterstock)
  הגוף שלהם מתקשה לשמור על חום קבוע(צילום: Shutterstock)

   

  2. הניחו אותה במקום הכי מואר בבית

  חתולים רגישים מאוד לשינויים בכמות האור. מיעוט האור בסתיו ובחורף משפיע על רמות הסרוטונין, מוליך עצבי שמעורב בוויסות מצב הרוח, וחוסר בו עלול להוביל לדיכאון, לתוקפנות ולהתנהגות אימפולסיבית. אם החתול שלכם נראה עצוב, מדוכא ואין לו חשק לשחק, נסו לחשוף אותו לאור יום ככל האפשר. פתחו את הווילונות ואת התריסים בבית והניחו כרית או את המיטה שלו על אדן החלון או במקום עם הכי הרבה אור ושמש בבית.

   

  3. אפשרו להם לטייל בחוץ

  אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה, אין שום סיבה למנוע את זה ממנו בחורף. יש לא מעט חתולי בית שנהנים לשבת בחוץ ולהשקיף על הסביבה גם כשקר. אפשרו לחתול להחליט אם הוא רוצה לצאת גם בקור ובגשם, אבל אם אתם מתגוררים באזור כפרי עם הרבה שטחים פתוחים - ודאו שיש לו מקום מסתור מהגשם בקרבת הבית.

   

  4. הכניסו ארגז חול הביתה

  יש חתולים שנמנעים מעשיית צרכיהם באדמה הרטובה מהגשם, ובימים גשומים יעשו את הצרכים על הרצפה או על הספה בבית בלית ברירה. אם זה קורה אצלכם, הניחו ארגז חול בבית בתקופת החורף, גם אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה ולעשות את הצרכים בחצר. את הארגז הניחו ליד חלון לאוורור קבוע ולא קרוב לקערת האוכל.

   

  ארגז חול בבית בתקופת החורף, גם אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה ולעשות את הצרכים בחצר (צילום: Shutterstock)
   ארגז חול בבית בתקופת החורף, גם אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה ולעשות את הצרכים בחצר(צילום: Shutterstock)

    

   5. האכילו אותם קצת יותר

   באופן טבעי, ממש כמונו, גם חתולים אוכלים יותר בחורף. כדאי לאפשר לחתול לאכול קצת יותר בעונה הקרה, אבל רצוי לוודא שמדובר במזון איכותי שיקל עליו בשמירה על חום הגוף שלו בחורף.

    

    

   כדאי לאפשר לחתול לאכול קצת יותר בעונה הקרה (צילום: Shutterstock)
    כדאי לאפשר לחתול לאכול קצת יותר בעונה הקרה(צילום: Shutterstock)

     

    כלבים

     

    1. הכניסו אותם הביתה

    גם לכלבים ולחתולים יש נזלת, כמו לבני אדם. כל עוד היא שקופה, אין צורך לפנות לקבלת טיפול, אבל אם היא הופכת לעכורה ומופיעות גם הפרשות מהעיניים, כדאי להגיע לווטרינר. וכך גם במקרה של שינוי בהתנהגות, במיוחד כזה המתבטא באדישות

    כלבים אמנם מסתדרים גם בטמפרטורות נמוכות, אך רצוי מאוד שהם ישהו בבית החם בחורף ולא בחוץ כדי לחסוך מהם מחלות מיותרות וחרדות. אם מדובר בגורים, חשוב לוודא שלא קר להם גם בבית משום שהם מתקשים לשמור על חום גופם, ויש לדאוג להם לחימום מתאים (ראו סעיף 3).

     

    רצוי מאוד שהכלבים ישהו בבית החם בחורף ולא בחוץ כדי לחסוך מהם מחלות מיותרות וחרדות (צילום: Shutterstock)
     רצוי מאוד שהכלבים ישהו בבית החם בחורף ולא בחוץ כדי לחסוך מהם מחלות מיותרות וחרדות(צילום: Shutterstock)

      

     2. הלבישו אותם ביציאה מהבית

     כלבים עם פרווה קצרה או כלבים קטנים זקוקים להגנה מפני הקור, ולכן לפני יציאה לטיול חשוב להלביש אותם בבגד חם. אגב, לא חייבים לקנות להם בגד ייעודי, אפשר להכין אותו בעצמכם מבגד חם של ילד (בהתאם לגודל הכלב) על ידי גזירת החלק האחורי והלבשת השרוולים על הרגליים הקדמיות של הכלב.

      

     מעיל לכל כלב (צילום: Shutterstock)
      מעיל לכל כלב(צילום: Shutterstock)

       

      3. חממו אותם בעזרת בקבוק מים חמים

      במזג אוויר קר מאוד אפשר לעזור לכלב להתחמם באמצעות בקבוק מים חמים. אפשר גם להכניס את הבקבוק החם לתוך בובת פרווה כדי שהכלב יוכל להתפנק עם דמות חמימה בחורף.

      טוב גם לרקסי (צילום: Shutterstock)
       טוב גם לרקסי(צילום: Shutterstock)

        

       4. למדו איך להרגיע אותם

       רוב הכלבים פוחדים מרעשים חזקים ובלתי צפויים והם עלולים להגיב באופן אימפולסיבי למשמע רעמים. חשוב להרגיע את הכלב, אבל לא באמצעות פינוקים וליטופים - זה עלול לעודד אצלו התנהגות חרדתית כי הוא יבין שבאמצעותה הוא זוכה לתשומת לב מיוחדת ופינוקים. כשהכלב נמצא בהתקף חרדה, כדאי להמשיך להתנהל סביבו כרגיל ולהשרות אווירה שהכל בסדר. אם הוא לא נרגע ומגיב באופן קיצוני, ארגנו מקום תחום וסגור (כמו למשל ארגז בגודל שלו) שהוא יכול לשהות בו כדי להירגע.

        

       5. חסנו אותם נגד מחלות חורף

       כל החיידקים והנגיפים שפוגעים בדרכי הנשימה נפוצים יותר בחורף, ויש לא מעט כלבים שחולים בשעלת כלבים בחורף, הנגרמת מחשיפה לחיידק בורדטלה ברונכיספטיקום. אם הכלב שלכם רגיש למחלות החורף, מומלץ לחסן אותו נגד מחלות אלה.  

        

       חסנו נגד שעלת כלבים (צילום: Shutterstock)
        חסנו נגד שעלת כלבים(צילום: Shutterstock)

         

        ייעוץ מקצועי: ד"ר דיוויד רוזנבלט, רופא וטרינר, חברת "ביופט"; אורלי זכאי, יועצת ומומחית להתנהגות חתולים

         

          למה כלבים מרחרחים ישבנים של כלבים אחרים ואוכלים דשא? הקליקו על התמונה:

          

         החיים הסודיים של חיות המחמד (צילום: Shutterstock)
         החיים הסודיים של חיות המחמד (צילום: Shutterstock)

          

          

         הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
         הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד