צילום: שי יחזקאל

בייבי בוס: "הורים רבים מרגישים שהילד הוא זה שמנהל אותם"

לנועה שחר, מדריכת הורים לגיל הרך, אין ספק - המפתח לגידול ילדים הוא להזכיר להורה שהוא המבוגר האחראי: "במעט הזמן שנשאר, הורים מתקשים להגדיר גבולות"

"אני פוגשת הורים רבים לילדים צעירים מאוד שמרגישים שהילד 'מנהל' אותם ושהם במעין מלחמה תמידית איתו". נוער שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
"אני פוגשת הורים רבים לילדים צעירים מאוד שמרגישים שהילד 'מנהל' אותם ושהם במעין מלחמה תמידית איתו". נוער שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
מי אני? נועה שחר, בת 41, נשואה לשי, אמא של גל (בת 9.5), יובל (בן 7.5) ואביב (בן שנה וחודשיים), מתגוררת במזכרת בתיה

 

איך הגעת להדרכת הורים?

"עבדתי במשך שנים עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי, ושם נחשפתי לצורך של כלל הילדים בגבולות ולצורך של הורים רבים בהדרכה. במקביל נולדו ילדיי הגדולים וראיתי שאני מצליחה להתמודד עם קשיים שונים בצורה נכונה. 

 

"להורים יש היום המון הסחות דעת, הם עובדים יותר שעות, ובמעט הזמן שנשאר להם עם הילדים הם מתקשים להגדיר את הגבולות שהילד זקוק להם".

"מצאתי את עצמי מייעצת לקרובים וחברים, והחלטתי להשתלם בתחום כדי שאוכל לעזור להורים רבים ככל האפשר. למדתי הדרכת הורים במכללת עידן ההורות, וההתמחות שלי היא הגיל הרך - 2־7 שנים".

 

מניסיונך, מה השאלות שהכי מעסיקות כיום הורים בעניין גידול ילדים?

"אני פוגשת הורים רבים לילדים צעירים מאוד שמרגישים שהילד 'מנהל' אותם ושהם במעין מלחמה תמידית איתו - כל פעולה מלווה בוויכוחים וכעסים. הם מתקשים להגיע למצב שבו הילד מקשיב ומשתף פעולה מצד אחד, ומצד שני - יודע לעמוד על שלו".

 

"ילדים לומדים ממה שהם רואים לא ממה שהם שומעים". נועה שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
  "ילדים לומדים ממה שהם רואים לא ממה שהם שומעים". נועה שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

   

  מהו לדעתך המאפיין הכי בולט להורות החדשה בהשוואה לדורות קודמים?

  "להורים היום יש המון הסחות דעת, הם עובדים יותר שעות, ובמעט הזמן שנשאר להם עם הילדים הם מתקשים להגדיר את הגבולות שהילד זקוק להם. הם לא רוצים 'להגביל' את הילד או להיכנס לוויכוחים ומוצאים את עצמם מוותרים על עקרונות ומאבדים מהסמכות ההורית שלהם.

  "ילדים לא מגיעים לעולם עם ידע על מה מותר ומה אסור, הם זקוקים למבוגר אחראי שהם יכולים לסמוך עליו שינחה אותם בדרך הנכונה".

   

  "כך מגיעים למצב שההורים הם כבר לא 'המבוגר האחראי' וכתוצאה מכך הילד מרגיש מבולבל ואבוד, כי אף אחד לא מכוון אותו ומלמד אותו מה נכון ומה לא נכון דווקא בגיל שבו כל כך חשוב ללמוד את זה".

   

  מה הדבר הכי חשוב שהורה צריך לדעת על הילד שלו?

  "מה עוזר לו ברגעים קשים – יש ילדים שירצו לדבר, לאחרים יעזור חיבוק, ויש כאלה שיעדיפו להיות לבד. חשוב להתאים את התגובה שלנו לכל ילד".

   

    

   חמישה צעדים בדרך להורות מוצלחת:

    

   1. זכרו שאתם המבוגרים. ילדים לא מגיעים לעולם עם ידע על מה מותר ומה אסור, הם זקוקים למבוגר אחראי שינחה אותם. וזה התפקיד (החשוב מאוד) שלכם.

    

   2. אל תטיפו - שמשו דוגמה. ילדים לומדים ממה שהם רואים ולא ממה שהם שומעים. אם לא תעשו בעצמכם את הדברים שאתם דורשים מהם - זה פשוט לא יקרה.

    

    

   נסו למצוא הזדמנויות רבות ככל האפשר לזמן איכות משותף (צילום: Shutterstock)
    נסו למצוא הזדמנויות רבות ככל האפשר לזמן איכות משותף(צילום: Shutterstock)

     

    3. תנו לגיטימציה לרגשות קשים. דברו עם ילדים, גם צעירים מאוד, על כל קשת הרגשות (כולל כעס, קנאה, תסכול, עלבון, אכזבה). ככל שתדברו עליהם, הילדים יידעו לבטא אותם בעצמם, ובהמשך גם להתמודד איתם יותר בקלות.

     

    4. אל תתייגו את הילדים. להורים יש נטייה להצמיד לילדים תוויות בלי לשים לב לכך – "הביישן", "הילדותית", "השובב". דברו תמיד על ההתנהגות ולא על תכונה. במקום ילד ביישן – ילד שמתבייש (או מתרגש או נלחץ); במקום ילדה עקשנית – ילדה שמתעקשת ויודעת לעמוד על שלה.

     

    5. מצאו זמן לאחד על אחד. נסו למצוא הזדמנויות רבות ככל האפשר לזמן איכות משותף של הורה אחד עם ילד אחד. זה יכול להיות בילוי קצר בגן השעשועים או אפילו רבע שעה למשחק קופסה, פאזל או יצירה בבית. בזמן הזה חשוב שכל תשומת הלב שלכם תופנה אל הילד/ה. את הנייד תשאירו בבקשה בחדר אחר.

     

     נועה שחר - הדרכת הורים לגיל הרך

     פייסבוק: נועה שחר - הדרכת הורים לגיל הרך

     טל': 054-2356622 | מייל: noac78@gmail.com

      

     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד