'לא רואה סיבה מדוע גוף של אישה בת 70 לא יוכל להתמודד עם מחזור'

מה באמת עומד מאחורי הבשורה לפיה נמצאה הדרך לדחות את גיל המעבר? ריאיון עם ד"ר כריסטיאני אמורים, וטרינרית בלגית, ממציאת השיטה לשימוש בשחלות מוקפאות

הסוף לגלי החום ומצבי הרוח המשתנים? (צילום: Shutterstock)
הסוף לגלי החום ומצבי הרוח המשתנים? (צילום: Shutterstock)

גם אתן שמעתן בשמחה על הניתוח פורץ הדרך שידחה את גיל המעבר של נשים? למי שלא שמעה, הנה תקציר הידיעה שפורסמה כמעט בכל כלי תקשורת בשבועות האחרונים: רופאים בריטים טוענים כי בעזרת ניתוח של חצי שעה, שבו מסירים פיסת רקמה משחלה בריאה של אישה צעירה, שומרים אותה בהקפאה עמוקה ומשתילים בחזרה, שנים אחר כך, באותה אישה - אפשר לדחות את תסמיני גיל המעבר. הניתוח יקל על אלפי נשים שסובלות מגלי חום, מצבי רוח משתנים, אוסטיאופורוזיס ואפילו בעיות בלב כתוצאה מהשינויים ההורמונליים שגופן עובר.

 

האזינו לכתבה . הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה – המרכז לתרבות מונגשת

 

 

איך זה נעשה? השחלה ה"צעירה" בעצם גורמת לכל המערכת ההורמונלית המזדקנת לפעול לפי גילו של השתל. נניח שנלקחה חתיכה מאישה בת 30 והושתלה בה אחרי 20 שנה, בגיל 50: השחלות שלה יתנהגו כאילו היא שוב בת 30, המחזור החודשי יימשך וסימני גיל המעבר ייאלצו לחכות עוד 20 שנה.

השחלה ה"צעירה" בעצם גורמת לכל המערכת ההורמונלית המזדקנת לפעול לפי גילו של השתל. נניח שנלקחה חתיכה מאישה בת 30 והושתלה בה אחרי 20 שנה, בגיל 50: השחלות שלה יתנהגו כאילו היא שוב בת 30, המחזור החודשי יימשך וסימני גיל המעבר ייאלצו לחכות עוד 20 שנה.

 

ולא, לא מדובר בטכניקה חדשה. ד"ר ריצ'רד אנדרסון מהמרכז לפריון באוניברסיטת אדינבורו הזכיר בריאיון ל"גארדיאן" כי משתמשים בטכניקה הזו לטובת נשים שעברו טיפולי כימותרפיה או הקרנות כדי לשקם את המערכת ההורמונלית שלהן, והוסיף: "עדיין אין מספיק מידע אם התהליך הזה בטוח ואם זו הדרך היעילה ביותר".

 

לא למטרות היריון

ב"פרופאם", המרפאה הפרטית בבירמינגהם שמציעה את הניתוח, גובים בין 7,000 ל־11,000 ליש"ט לניתוח לפרוסקופי. עד כה נותחו תשע נשים על ידי פרופ' סיימון פישל, שעומד בראש קבוצה של ארבעה מומחי פוריות בעלי שם עולמי. התקשורת שחגגה סביב הנושא, זיכתה אותו בתואר "חלוץ ההפריה החוץ־גופית בעולם", שהביא לעולם את נטלי בראון, האישה הראשונה שבאה לעולם בהפריה חוץ־גופית והצליחה להפוך לאמא בדרך הטבע ללא התערבות חיצונית.

 

זה המקום להעמיד דברים על דיוקם. פרופ' פישל אכן עבד עם צמד הרופאים פורצי הדרך, רוברט אדוארדס ופטריק סטפטו, שיצרו את היריון המבחנה הראשון. הוא היה אז בן 23 וליווה את התהליך כרופא צעיר - אך אי אפשר לומר שהיה החלוץ בתחום. כך או אחרת, פרופ' פישל מדגיש כי אינו ממליץ לנצל את העיכוב בגיל המעבר למטרת אמהוּת מאוחרת. בריאיון ל"דיילי מייל", אמר: "הגוף בגיל הזה לא בנוי למטלות כמו היריון ולידה. במקרה שאישה תחליט ללדת בגיל 70 עלולות להתעורר סכנות רפואיות רבות הן לאם והן לתינוק".

 

אחת המנותחות, דיקסי־לואיז דקסטר בת ה־33, התראיינה וסיפרה על החוויה משנת החיים שעברה. דקסטר סבלה מאנדומטריוזיס קשה, שבמהלכה תאים של רירית הרחם נודדים אל איברים אחרים בגוף וגורמים דלקות והידבקויות של איברים פנימיים, כאבים קשים וסבל רב. הניתוח החדש הוצג כפתרון פלא לאנדומטריוזיס, אך יש לדייק בעובדות: דקסטר עברה כריתת רחם לפני שנה, ונכנסה ישר לגיל המעבר. כיוון שהיא דאגה להקפיא רקמת שחלה לפני הניתוח, היא עברה את ההשתלה וכעת היא מדווחת שתסמיני גיל המעבר נעלמו ואיכות חייה שבה למסלולה.

 

ניסויים על כבשים ופרות

את הקרדיט האמיתי לשיטה החדשה צריכה לקבל המומחית שהגתה את הרעיון ופנתה איתו לפרופ' פישל, ד"ר כריסטיאני אמורים - וטרינרית בלגית ממוצא ברזילאי, שהקדישה שנים רבות למחקר וניסויים בהשתלת רקמות מן החי. בריאיון אינטרנטי שקיימנו איתה, היא ענתה על כמה מהשאלות המסקרנות בנושא:

 

איך צמח הרעיון החדשני?

"עבדתי על הדוקטורט שלי בנושא הקפאה עמוקה (קריוגנית) של רקמות שחלה. באותו זמן, אמי הייתה בגיל המעבר, וזה היה נורא בשבילה. היו לה תופעות קשות וההורמונים שהיא נטלה לא עזרו לה. בדיוק כתבתי דוח על שחזור התפקוד השחלתי אחרי השתלה של רקמת שחלה שהוקפאה, וחשבתי שזו יכולה להיות דרך מצוינת להשהות גם את המנופאוזה (תסמיני גיל המעבר)".

 

התואר הראשון שלך הוא ברפואה וטרינרית והדוקטורט הוא בנושא רביית בעלי חיים. האם ניסית את הטכניקה על בעלי חיים לפני שהחלטת להציע אותה לנשים?

"התחלתי לעבוד על הקפאת רקמות של שחלות בבעלי חיים גדולים - כבשים, עזים ופרות. אחר כך עבדתי תקופה קצרה עם קופים, כלבים וחתולים".

 

ד"ר כריסטיאני אמורים. את הקרדיט האמיתי לשיטה החדשה צריכים לתת לה (צילום: אלבום פרטי)
  ד"ר כריסטיאני אמורים. את הקרדיט האמיתי לשיטה החדשה צריכים לתת לה(צילום: אלבום פרטי)

   

  מה היו התוצאות במחקרי העבר שנערכו על בעלי חיים והאם יש דמיון בינן ובין התוצאות עם נשים? מה הן ההשלכות העיקריות על נשים?

  "הניסויים בשימור בהקפאה והשתלה של רקמת שחלה היו מוצלחים בבעלי חיים גדולים, ולכן כשהשגנו תוצאות כל כך טובות עם כבשים, בשנת 1994, אפשר היה להתחיל לבצע את הטכניקה הזו גם בנשים".

  "מדהים להיווכח שדיון על מנופאוזה עדיין נחשב טאבו, ודי מזעזע לראות את מקצת התגובות השליליות לתוכנית שלנו. נשים וגם רופאים טענו שגיל המעבר הוא טבעי, חלק מחיינו. אבל גם מוות מסרטן או וירוסים הוא טבעי"

   

  החלטתם להגביל ל־40 את הגיל שבו ניתן להקפיא רקמת שחלה לשימור הורמונלי. אבל האם גוף של אישה בת 70 יכול לשאת מחזור חודשי? האם אישה כזו תוכל להיכנס להיריון כתוצאה מהניתוח?

  "אנחנו לא משתילים את הרקמה בשחלה עצמה, כדי למנוע אפשרות של היריון. לגבי המחזור החודשי, אני לא רואה סיבה מדוע גוף של אישה בת 70 לא יוכל להתמודד עם מחזור. ישנן כל כך הרבה נשים שגיל המעבר מתחיל אצלן מאוחר, אפילו בגיל 65, ואין להן בעיות מיוחדות".

   

  במה שונה הטכניקה הזו מהקפאת ביציות?

  "הקפאת ביציות נועדה לשמר פוריות ולא לשמר תפקוד הורמונלי, כפי שנעשה בתהליך של הקפאת רקמת השחלה".

   

  האם הטכניקה הזו תוכל למנוע תהליכים שקשורים למנופאוזה, כמו אוסטיאופורוזיס ובעיות לב? האם תסמיני גיל המעבר באמת נעלמים?

  "כן, הפרוצדורה הזו יכולה למנוע תהליכים אלה. הניתוחים הראשונים שביצענו עדיין טריים יחסית, אבל הפציינטיות חוו עצירה של המנופאוזה".

   

  האם את רואה את גיל המעבר כבעיה חולפת שכעת נמצא לה פתרון?

  "כן, בהחלט. אני חושבת ש'פרופאם' לא מציעה רק חלופה טבעית לנשים, היא גם מעוררת דיון על גיל המעבר ועל גופן של נשים. מדהים להיווכח שדיון על מנופאוזה עדיין נחשב טאבו, ודי מזעזע לראות את מקצת התגובות השליליות לתוכנית שלנו. נשים וגם רופאים טענו שגיל המעבר הוא טבעי, חלק מחיינו. אבל גם מוות מסרטן או וירוסים הוא טבעי".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד