דיור בר השגה מאת קניה ווסט: כיפות עץ ענקיות להומלסים ולעניים

אחרי אימפריית האופנה, היעד הבא הוא אדריכלות: דוגמאות ראשונות של פתרונות הדיור שלו צצו בשטח העצום שהוא מחזיק. השכנים פחות אוהבים - ופתחו במאבק

הילה שמר

|

08.08.19 | 09:54

"אני הולך להיות אחד מיזמי הנדל"ן הגדולים בכל הזמנים. כמו מה שהווארד יוז היה למטוסים, ומה שהנרי פורד היה למכוניות. אנחנו נפתח ערים" - כך הצהיר, בביטחון ששמור רק לו, כוכב הראפ קניה ווסט, אחד האנשים הידועים באמריקה ומי שעומד בראש אימפריית האופנה Yeezy. כשנה אחרי הראיון ההוא, נחשפו החודש תמונות ראשונות של המוצר המובטח: ארבע כיפות, שהן ארבעה בתים טרומיים, פרי תכנונו של ווסט לאוכלוסיות  מעוטות יכולות. המיקום: אחת השכונות היוקרתיות ביותר בארצות הברית.

 

אז האם ווסט יכבוש את הבית בסערה כמו שכבש את תחום הנעליים? זה לא פשוט.

 

 ווסט רצה שואו. מסיבת ההשקה של המבנים עמדה להיערך באפריל האחרון, כאשר הכוכב יעלה לבמה מול 100 אלף איש, בתוך כיפת ענק שיבנה בפסטיבל קואצ'לה. על תכנון הבמה הופקד מעצב התפאורה הבלתי מאכזב ג'ון מק'גוויר, והמוזיקאי המחונן עמד לזכות בסיקור עצום  - לא רק של המוזיק השלו, אלא של תאוותו החדשה: אדריכלות.

 

אלא שמה שהצליח לו בעבר, כאשר השיק את דגם נעלי הספורט 350 במדיסון סקוור גרדן בניו יורק, העלה הפעם חרס. מארגני הפסטיבל לא אישרו את דרישתו  להגדיל את שטח הבמה לממדים העצומים של הכיפה, וכתוצאה הוא משך את עצמו מהליינאפ לאכזבת המעריצים. הכיפות נשארו סמויות מעיני הציבור.

 

קניה ווסט ואשתו, קים קרדשיאן. מוקפים בשכנים מפורסמים. חלקם מיהרו להתלונן (צילום: Gettyimages)
  קניה ווסט ואשתו, קים קרדשיאן. מוקפים בשכנים מפורסמים. חלקם מיהרו להתלונן(צילום: Gettyimages)

   

  צילומי רחפן ראשונים, שפורסמו בין השאר באתר הרכילות TMZ, חשפו את הכיפות שצצו בחודשים האחרונים סמוך למשרדים הראשיים של מותג האופנה שלו - עסק בשווי מוערך של כמיליארד דולר, והוא רק בן ארבע. בתצלומים רואים שלדי עץ קעורים, חלקם עגלגלים יותר ואחרים מזכירים אגרטלים ארוכים. קודקוד המבנים פתוח (אוקולוס), וכך יוכל אור השמש להיכנס פנימה, גם במקרה שהכיפות האלה ייבנו מתחת לאדמה.

   

   

   

  לפי הפרסומים, ההרכבה של כיפות העץ נעשית באתר הבנייה עצמו. מדובר בשטח עצום של כ-300 דונם (פי שלושה משטחו של מוזאון ישראל בירושלים, לשם השוואה), שנמצא בבעלותו של ווסט בעיירה Calabasas בדרום מערב קליפורניה. הראפר-מפיק מתגורר לצדם של שכנים כוכבים, כמו דרייק, וויל סמית, קייטי הולמס וכמובן המשפחה המפורסמת ביותר כיום על מרקע הטלוויזיה והאינסטגרם – הקרדשיאנס. הנצר המהולל ורב-העוקבים של משפחת הריאליטי, קים (קימברלי) קרדשיאן, נשואה לווסט והם מתגוררים בשכונה עם ארבעת ילדיהם.

   

  המיקום נוצץ, אבל הכיפות - שיש מי שמוצא בהן דמיון לבית מגוריו של לוק סקייווקר מכוכב טטואין ב"מלחמת הכוכבים" - אמורות דווקא לגשר על פערי המעמדות. ווסט מייעד אותן, לדבריו, לחסרי בית ולמשפחות דלות הכנסה. זו עוד הוכחה לפעילות הקהילתית שווסט מנסה לעשות, בדומה לפרויקט ה"גוספל" המוזיקלי - דרשת יום ראשון - שהוא יזם בעקבות התמוטטות עצבים שלקה בה לפני שנתיים, מיד אחרי שהצהיר על עצמו כאלוהים.

   

  מתברר שהשכנים של ווסט לא מאוהבים בהכרח ברעיון הנאצל. כמה מהם לא התמהמהו ומיהרו להתלונן לרשויות, בטענה שהבנייה באתר לא קיבלה את ההיתרים הדרושים. המבנים הם זמנים ואבות-טיפוס בלבד, טענו אנשיו של ווסט בתגובה, ולכן אינם זקוקים להליך הסטטוטורי הכרוך בהקמת מבנה קבוע. לאחר תלונה נוספת שהגיש שכן נוסף, נשלח מפקח לאתר, והוא זיהה כי המבנים הוקמו על גבי רפסודות - בסיס בטון שעליו מונחים החלקים הטרומיים - ולכן קבע כי הבנייה אמנם מחייבת בהיתר. 45 יום הוקצו להגשת היתרי הבנייה, ובינתיים ווסט לא מחוי לפרק את המבנים שכבר הקים.

   

  ווסט מתחזק קשרים עם אדריכלים בולטים.בשעתו, הצטלם לסרט REM שביים תומס קולהאס, בנו של האדריכל הנודע רם קולהאס, על אביו. הראפר חובב האופנה מצולם שם בחולצה לבנה ישוב על ספה לבנה, שמאפיינת את האובססיה שלו לאסתטיקה "נקייה", ומתאר את הביתן הפירמידלי שתכנן בשיתוף קולהאס לפסטיבל קאן. שיתוף הפעולה שלהם הזכיר את זה שנרקם בין האדריכל והמלחין היווני יאניס קסנאקיס לבין האדריכל לה קורבוזיה לענקית האלקטרוניקה ההולנדית "פיליפס". כמו אז, ב-1958, גם הפירמידה העכשווית יותר תוכננה למופע מולטימדיה.

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד