המעצב הראשי שגילה: "אני מעצב מוצר פורץ דרך"

הוא נכנס לתפקיד המעצב הראשי ב"אבן קיסר" בהיסוס, אך היום מספר איך הפכו אבני הקוורץ של החברה מקיסריה למוצר נחשק בקרב מעצבים כמו טום דיקסון וחיימה חיון

ליעונה מנקלי, מוגש מטעם "אבן קיסר"

|

06.08.19 | 21:39

"בין אם במטבח הפרטי או בתערוכת עיצוב – אבני הקוורץ הופכות מיצג עיצובי מרהיב ומרתק". מור קרישר
"בין אם במטבח הפרטי או בתערוכת עיצוב – אבני הקוורץ הופכות מיצג עיצובי מרהיב ומרתק". מור קרישר
שיתופי פעולה יצירתיים עם מעצבים מובילים. חיימה חיון (צילום: Tom Mannion)
שיתופי פעולה יצירתיים עם מעצבים מובילים. חיימה חיון (צילום: Tom Mannion)
טום דיקסון. עשה שימוש באפשרויות הצורניות, ויצר מטבחים בהשראת ארבעת היסודות: אדמה, אוויר, מים ואש
טום דיקסון. עשה שימוש באפשרויות הצורניות, ויצר מטבחים בהשראת ארבעת היסודות: אדמה, אוויר, מים ואש

במציאות שבה המטבחים הם לב הבית, עלתה בהרבה חשיבותם של משטחי העבודה המשולבים במטבח. משטחים אלה יכולים לשנות את כל האסתטיקה במרחב, ואת הזרימה הכללית בו, ולהפוך כל סגנון של מטבח לחלל אלגנטי ואטרקטיבי. שימושיות המשטחים, איכות החומר, גמישותו והאסתטיקה שלו, הפכו רכיבים חיוניים בכל החלטה על רכישה או שדרוג של מטבח.

 

על חשיבותם ההולכת ועולה של משטחי העבודה ביקשנו לשוחח עם מור קרישר, המעצב הראשי של אבן קיסר, שהצליח להפוך לוחות עבודה בסיסיים למוצרים נחשקים ופופולריים.

 

קרישר, בן 43, נשוי ואב לשלושה מפרדס חנה, הוא בוגר תואר ראשון בעיצוב תעשייתי ותואר שני בעיצוב משולב במכון הטכנולוגי חולון. בפורטפוליו המקצועי שלו הספק מרשים של עיצוב רהיטי רחוב, כמו תחנות אוטובוס וספסלים ציבוריים, לצד עיצוב מוצרים רפואיים, עוד קודם שהגיע לאבן קיסר, לפני כעשור. היום הוא רואה בתפקיד את היהלום שבקריירה שלו. "הגעתי בהיסוס-משהו", הוא מודה, "לא חשבתי שזה תחום מעניין. היכרתי את המוצר באופן שטחי, כמו הרבה אנשים, ולא ממש הבנתי מה צריך לעצב בו. חשבתי שזה בסך הכל משטח דו-ממדי למטבח, שכל מה שאני צריך זה רק לבחור את הצבע שלו", הוא מסביר. "בדיעבד, הבנתי שזהו מוצר פורץ דרך".

 

 

רואה בתפקיד את היהלום שבקריירה שלו. מור קרישר
  רואה בתפקיד את היהלום שבקריירה שלו. מור קרישר

   

  ה"מוצר פורץ הדרך" הוא משטח קוורץ עמיד, בעל מרקם חלק ואופנתי מאוד. הוא נולד כתוצאה של תהליך מחקר ופיתוח מקורי של אבן קיסר, שם לא השאירו אבן על אבן כשביקשו ליצור משטח עבודה אידיאלי, שיעמוד בכל האתגרים והשימושים. החברה הפכה חלוצה ומובילה בשוק משטחי הקוורץ הטבעיים, ופיתחה את המודעות לשימוש בהם כתחליף זול, אך איכותי ועמיד בהרבה מהשיש ומהגרניט. משטחים אלה מעוצבים כיום במגוון רחב של צבעים, דוגמאות וטקסטורות – והחדשנות הזו הפכה את החברה, שהוקמה לפני יותר משלושים שנה בקיבוץ שדות ים להצלחה בינלאומית מסחררת.

   

  "חיימה חיון מתייחס למשטחים כאל אבן יקרה"

  קרישר מודה שגילה באבן קיסר עולם מרתק, המאגד תחומים רבים כמו טכנולוגיה, כימיה, צבע ומכניקה. אלה, ביחד עם הבנה בטרנדים בתחום העיצוב, היכרות עם חומרים, ולא מעט תעוזה וחשיבה מחוץ לקופסה – הצליחו להזניק את מוצרי המפעל ולהעמידם בשורה הראשונה בעולם. המשטחים של אבן קיסר הפכו אטרקטיביים לשיתופי פעולה יצירתיים עם מעצבים מובילים כמו טום דיקסון, חיימה חיון, סטודיו ננדו ורבים וטובים אחרים. "בין אם במטבח הפרטי או בתערוכת עיצוב – אבני הקוורץ הופכות מיצג עיצובי מרהיב ומרתק", אומר קרישר, "וזה מה שמשך חלק גדול מהמעצבים שהגיע למעבדת העיצוב של החברה, וגרם להם להיות מוקסמים מהחומר ומהאפשרויות הרבות הגלומות בו".

   

  המשטחים של אבן קיסר הפכו אטרקטיביים לשיתופי פעולה יצירתיים עם מעצבים מובילים
   המשטחים של אבן קיסר הפכו אטרקטיביים לשיתופי פעולה יצירתיים עם מעצבים מובילים

    

   קרישר מספר על הפרשנויות האישיות של כל מעצב במפגש עם החומר: "חיימה חיון, למשל, אהב את עושר הדגמים ועשה שילוב מעניין ואקלקטי בין טכניקות עבודה במסורות ישנות ובטכנולוגיות חדישות, תוך שהוא נותן כבוד למשטחי אבן קיסר, ומתייחס אליהם בעבודתו כאל אבן יקרה. טום דיקסון עשה שימוש באפשרויות הצורניות, ויצר מטבחים בהשראת ארבעת היסודות: אדמה, אוויר, מים ואש; סטודיו Raw edges, של האמנים יעל מר ושי אלקלעי, יצר חיבורים מעניינים ותפיסות קונספטואליות חדשניות, דרך אי שמשלב אחסון, אוכל ואפשרויות ישיבה בצוותא, אי בחדר הרחצה ואפילו שולחן פינג פונג ייחודי. סטודיו ננדו שילב בין הדגמים השונים בצורה שמזכירה יער, בשפה האלגנטית שמאפיינת את חתימת ידו של הסטודיו".

    

   איך מצליחים לשמור על ייחודיות ויצירתיות בעולם די סטנדרטי של חיפויים ומשטחי עבודה?

   "עוזר מאוד לעבוד בחברה מקצועית, ששמה לעצמה יעד להפוך למובילה בתחום משטחי הקוורץ. זה מגובה בהרבה מחקר ופיתוח ובפתיחה של אפיקי המחשבה לכיוונים סופר-יצירתיים. אנחנו מקפידים על מדיניות שלפיה נהיה שונים ומקוריים מהמתחרים. אנו מייצרים לעצמנו את הטכנולוגיות והיכולות הייחודיות שלנו, שמאפשרות לנו לעצב לוחות מקוריים, שונים וטרנדיים.

    

   עולם מרתק, המאגד תחומים רבים כמו טכנולוגיה, כימיה, צבע ומכניקה
    עולם מרתק, המאגד תחומים רבים כמו טכנולוגיה, כימיה, צבע ומכניקה

     

    "במעבדת העיצוב שלנו אנחנו נוגעים ומשחקים עם חומרי הגלם, הפיגמנטים והתוספים. זה יתרון גדול מבחינה עיצובית, כיוון שאין מגבלות. אנחנו מחפשים כל הזמן חומרים חדשים וטכניקות עבודה חדשות שיובילו אותנו לעיצוב חדש, והמשחק עם החומר מוביל לפעמים לתוצאות שלא יכולנו לצפות. עשינו לוחות בשילוב אלקטרוניקה, מתכות, חומרים ממוחזרים, פלסטיק, שאריות פסיפס מקיסריה העתיקה, שנמצאת ממש מול הבניין של מחלקת הפיתוח, ועוד. אמנם לא כל מה שאנחנו עושים במעבדה מגיע לקו הייצור ולקולקציה, אבל האפשרויות הן אינסופיות".

     

    מאחורי הקלעים של פיתוח דגם 5151 Empira White:

     

     

    מה מיוחד בקולקציות האחרונות שהשקתם?

    "הקולקציה האחרונה מורכבת מדגמים חדשים במראה אבן טבעית, שנותנים כבוד לחומר, מקולקציית ה-Super Natural, בשילוב דגמים מקולקציית Metropolitan במראה האורבני-תעשייתי. קולקציית ה-supernatural מתאפיינת במראה האורגני והטבעי – ונראית ממש כמו שיש או גרניט, כולל המינרלים שיוצרים דוגמת 'עורקים' באבן, שכבות אבן ישנות, תהליך השחיקה בחומר, ועוד.

     

    פיתרון אידיאלי לסביבת המטבח
     פיתרון אידיאלי לסביבת המטבח

     דגם 4043 Primordia מהקולקציה החדשה של אבן קיסר (צילום: תום מניון)
      דגם 4043 Primordia מהקולקציה החדשה של אבן קיסר(צילום: תום מניון)

       

      "לקולקציית המטרופולין מראה אורבני-תעשייתי של משטחים דמויי בטון, מתכות ועוד חומרים תעשייתים אחרים. להם התאימו באבן קיסר גימורים מיוחדים כגון חלודה, סדקים ושאר מוטיבים של חספוס ופגמים. היצירות שלנו, שהן חיקוי כמעט מושלם לדבר האמיתי, הן פיתרון אידיאלי לסביבת המטבח, מכיוון שהן נהנות מתכונות של עמידות וחוזק, 'לוקסוס' שהחומרים המקוריים לא היו מחזיקים בו מעמד.

       

      "מעבר לכך, אנחנו מוכרים מוצרים ליותר מ-50 מדינות, ומנסים להכיר את כל השווקים. לכל שוק יש דרישות משלו, ולא כולן דומות, אבל אנחנו לומדים על הלקוחות השונים דרך חברות הבת של אבן קיסר בעולם והמפיצים השונים, ומצליחים להתאים לכל שוק את המוצר שיתאים לו בול, שאין לאף חברה אחרת".

       

      ומאיפה ההשראה?

      "אנחנו תמיד פוקחים עיניים ואוזניים, ושומרים על מודעות ונכונות לקבל ולהפנים רעיונות חדשים, כי החיים הם תערוכה אחת גדולה של צבעים, חומרים, טעמים, מחשבות ורעיונות. זאת, כמובן, בנוסף לתערוכות עיצוב וחומרים מקצועיות ותערוכות אמנות. הרעיונות צצים בכל מקום. קרה כבר שאחרי ביקור בתערוכת עיצוב נולד דגם בהשראת קיר של בניין מעניין בעיר העתיקה. צריך להיות פתוחים ונכונים לאסוף את הרעיונות שצצים בדרך".

       

      ומה דעתך על טרנדים עונתיים, לאמץ או להתרחק?

      "טרנדים הם דבר מעניין. הם הדרך של מעצבים להשפיע, בדרכם, על העולם. כלומר, לאחר שמאתרים טרנדים עיצוביים המטרה היא להנגיש אותם בעזרת אובייקטים שמכילים ומגלמים את התחושה והקונספט שהטרנד מייצג. כל אובייקט מספר את הסיפור בצורה שונה. החלק הכי מעניין בעיני הוא זה שבו הטרנד הופך למוצר. אנחנו אוספים רעיונות, לומדים את השוק, מאתרים את הטרנדים ואז נוצר הקסם שבסופו נולד המוצר. התהליך הוא סוג של אלכימיה, ערבוב של רעיונות, מחשבות, משחק עם חומרים וטכנולוגיות, שממנו יוצא משהו חדש, מעניין, שעוד לא היה. זה כל הכיף בעיצוב. כיף אמיתי לשלב אותו בחוכמה בבית, בצורה שתבסס אותו היטב בחלל, כאילו היה שם תמיד".

       

      סטודיו Raw edges: חיבורים מעניינים ותפיסות קונספטואליות חדשניות, דרך אי שמשלב אחסון, אוכל ואפשרויות ישיבה בצוותא, אי בחדר הרחצה ואפילו שולחן פינג פונג ייחודי
       סטודיו Raw edges: חיבורים מעניינים ותפיסות קונספטואליות חדשניות, דרך אי שמשלב אחסון, אוכל ואפשרויות ישיבה בצוותא, אי בחדר הרחצה ואפילו שולחן פינג פונג ייחודי

        

       איך היית ממליץ לקורא לשדרג את המטבח מבלי להחליף את כולו?

       קרישר: "שילוב חומרים במטבח הוא טרנד עיצובי. זה יוצר עניין, ומבחינה עיצובית הזירה הופכת פחות משעממת ממטבח שגרתי, מונוטוני וסטרילי. הטרנד הזה מייצג גישה לפיה, בעולם שהופך יותר ויותר וירטואלי, אנשים רוצים לחזור הביתה לבית אמיתי, מוצק, שאפשר להרגיש אותו. אנחנו מבלים שעות בעולם הוירטואלי, גם בקניות, וכבר לא מרגישים צורך לראות ולגעת בהרבה מהמוצרים שאנחנו קונים. חלק רחב מהחוויות שלנו הן וירטואליות. לכן, בסופו של יום, הבית שלנו הוא הסביבה המוחשית שבה אנחנו נמצאים באמת.

        

       "הייתי מציע להיעזר באי מרכזי, כזה שיחליף את פינת האוכל ויהווה חוצץ לחלל הציבורי המרכזי, ולחלק אותו לשני אזורים, על ידי הפרדה מפלסית בגבהים שונים. אזור אחד לטובת העבודה והכנת האוכל, ואזור שני שבו אוכלים, מכינים שיעורים, משחקים, מארחים, קוראים עיתון ועוד.

        

       "אפשרות נוספת להפרדה היא באמצעות שני משטחים שונים, או משטחים בצבעים שונים. כך אפשר להגדיר איזורי שימוש שונה במראה נקי יותר, בצורה אורגנית יותר".

        

       מסקרן לדעת: איך עיצבת את המטבח הפרטי שלך?

       "בחרתי לאבזר את המטבח הפרטי שלי בארונות ומגירות תחתונים בגוון שמנת, התואם את חיפוי הרצפה, ונמנעתי מארונות מעל השיש כדי להציג חזות נקייה ומאווררת יותר. חיפשתי משטח שיכניס צבע חם אל תוך הבית, באופן שיתכתב עם הריצוף והארונות. לפני כעשור, כשעיצבתי את המטבח, לאבן קיסר היו שני צבעים עזים: כתום וירוק. העזתי ובחרתי בכתום, שיש לו גם גוון נוסטלגי מובהק, כיוון שהוא החם מבין השניים.

        

       המטבח שלי היה קטן מדי מכדי שאציב בו אי, לכן שילבתי בהמשכו פינת אוכל, והיא מובילה אל הסלון. למרות גודלו המאתגר, יש בו שני קירות עם חלונות גדולים שמשקיפים אל חצר רחבה. שילוב של חרסינות לחיפוי הקיר בגווני ירקרק וכתמתם משלימים את התמונה, מחמיאים למשטח הכתום ומציעים מראה הרמוני ומזמין".

        

       ומה האתגר הבא שלך?

       השאיפה למצוא את העיצוב הכובש הבא הופכת לקשה יותר ויותר, מכיוון ששוק משטחי הקוורץ גדל מאוד בשנים האחרונות. גם קצב החיים המהיר והשינויים הטכנולוגיים, הפתיחות והמודעות גדלים באופן מסחרר. כדי להישאר מובילים בתחום, חייבים לשמור על עירנות ולהיות חדים ומפוקסים. השאיפה שלי היא להמשיך ולהפתיע את הלקוחות עם עיצובים מקוריים וחדשים, ובכל פעם לספר את הסיפור מנקודת מבט שונה. האתגר הגדול שלי הוא לחדש, להיות טרנדי ולהיות מסוגל לדעת ואפילו להשפיע על הדבר הבא. זה הכיף הגדול".

        

       לקולקציה החדשה של אבן קיסר >>

        

        

        

        

        

        

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד