למה כדאי לראות את גמר מונדיאל נשים? כי זה פשוט כדורגל מצוין

מונדיאל הנשים הנוכחי הוא הכי נצפה והכי יקר שהיה אי פעם. הוא מותח, יש בו עוצמה של נשים ושתי שחקניות כריזמטיות שהצליחו לסחוף מיליוני אנשים ברחבי העולם

מייגן רפינו (מימין) ואלכס מורגן, שחקניות נבחרת ארה"ב. הפכו את מונדיאל הנשים לאחד מאירועי הספורט הכי פופלאריים של הקיץ האחרון (צילום: Elsa Richard Heathcote /GettyimagesIL )
מייגן רפינו (מימין) ואלכס מורגן, שחקניות נבחרת ארה"ב. הפכו את מונדיאל הנשים לאחד מאירועי הספורט הכי פופלאריים של הקיץ האחרון (צילום: Elsa Richard Heathcote /GettyimagesIL )

מייגן רפינו, כוכבת נבחרת ארצות הברית שהעפילה ותשחק הערב בגמר מונדיאל הנשים מול הולנד, היא סופר סטארית. היא לא נראית כמו הסופרסטארית שאתן רגילות אליה. יש לה שיער כסוף- סגול וקצר, גוף שרירי ופה שעושה רע לפיפ"א. ובכל זאת רפינו היא אחת הנשים הכי מחופשות בגוגל בשבועות האחרונים ומי שילדות תולות פוסטרים שלה ועוקבות אחריה באינסטגרם בדבקות.

 

לצדה משחקת אלכס מורגן, ארבע פעמים כדורגלנית השנה בארצות הברית ומי שדורגה בעברה על ידי הניו יורק טיימס כמי שמרוויחה הכי הרבה כסף בעולם הכדורגל הנשי.

 

שתי הכדורגלניות המובילות הללו, שתיהן מעל גיל 30, הפכו את מונדיאל הנשים לאחד מאירועי הספורט הכי פופלאריים של הקיץ האחרון, כמו גם לאירוע ספורט שמהדהד פמיניזם מתריס ונוכח בכל פעם שמציבים מולן מיקרופון. השתיים מלינות, בקול וברהיטות שהופכים תוך שניות לכותרות מסביב לגלובוס, על ההבדלים בין שכר הנשים בתחום לשכר הגברים, על האפליה המובנת בספורט נשים, האפליה בתחום ובסכומי הפרסים שמעניקים לזוכים משני המינים, וקריאה להקצות עוד תקציבים ולעודד ילדות צעירות להשתתף בספורט תחרותי. הסערה האחרונה התעוררה השבוע כשרפינו התלוננה על התזמון של עריכת הגמר הערב במקביל לעריכת גמר הקופה אמריקה וגמר הזהב. שני אירועי ספורט מרכזיים שעלולים לגזול מהם צופים.

 

 

מונדיאל הנשים תמיד היה האח החורג והפחות נצפה של מונדיאל הגברים, הן בתקציבים והן בסיקור תקשורתי. (לראייה, גם בתאגיד "כאן" בחרו לשדר את כל המשחקים בדיגיטל בלבד, מלבד הגמר שישודר היום בשידור חי בטלוויזיה) אבל השנה חל שינוי מרשים שמחוזק בנתונים סטטיסטיים שחוזקו על ידי פיפ"א. מעל ל-1.1 מיליארד צופים צפו החודש במונדיאל הנשים, מתוכם 850 מיליון מהמדינות שמשתתפות במשחק. אם ב-2015 סך הפרסים שחולקו לנבחרות היו בסך 15 מיליון דולר, השנה כבר עלה השווי ל- 60 מיליון דולר (במונדיאל הגברים מחלקים 400 מיליון דולר, להשוואה). אין צורך להודות לפיפ"א שראו את האור. העלייה במספר הצופים וברמת הספונסרים מגיעה מלמטה, מהצופים. בטורניר המשחקים בריו ובאליפות אירופה בהולנד ב-2016 ו-2017 בהתאמה, נתוני הרייטינג של כדורגל הנשים הפתיעו את כל הגברים שיושבים בעמדות מפתח בתעשיית הטלווייזה והפרסום.

קארין סנדל: "המונדיאל הוא בעצם עולם מקביל שבו מתקיים שיוויון מגדרי. פתאום זה רק כדורגל ולא 'כדורגל נשים'. לא משווים את היכולות שלהן לגברים, הן עומדות בפני עצמן"

 

שחקניות חזקות עם ידע וחשיפה חכמה במדיות החברתיות יצרו להן קהל מעריצות (ומעריצים) נאמן שביקש לראות אותן על הדשא ויצר ביקוש. רק ההכרזה של נבחרת צרפת על השחקניות שעולות למונדיאל זכתה ל22% רייטינג בטלוויזיה הצרפתית. חמישה מיליון צרפתיים צפו. לצד זה, מתקיים גם שינוי תודעתי. שחקניות נבחרת ארצות הברית תבעו את התאחדות הכדורגל האמריקאית על אפליה מגדרית בשכר ואדה הגרברג, כוכבת נבחרת נורווגיה ומי שנחשבת לכדורגלנית הכי טובה בעולם, סירבה להשתתף במונדיאל הנשים הנוכחי עד שישוו תנאי הנבחרת שלה לתנאים שמקבלות חברות קבוצת ליון הצרפתית שבה היא משחקת. נבחרת ליון, אגב, היא אימפרייה בכדורגל נשים ומשלמת לחברות הקבוצה את המשכורות הגבוהות באירופה.

 

 

 

קארין סנדל, קפטנית נבחרת הנשים הלאומית של ישראל המשחקת בעמדת הקשר בליגת העל לנשים במ.ס. קריית גת, בטוחה שמונדיאל הנשים הנוכחי הוא תחילת שינוי רחב היקף שכולן צריכות לאמץ לחיקן. "המונדיאל הוא בעצם עולם מקביל שבו מתקיים שיוויון מגדרי. פתאום זה רק כדורגל ולא 'כדורגל נשים'". לא משווים את היכולות שלהן לגברים, הן עומדות בפני עצמן"

 

איך את מסבירה את השינוי במונדיאל הנוכחי?

"הייתה קפיצה משמעותית ביכולת של השחקניות כי הרבה מהן מקצועניות ולא עובדות בעוד עבודות. פתאום שאת לא צריכה לדאוג לפרנסה, את יכולה להגיע לכל אימון ולהתרכז בקריירה שלך. ברגע שהרמה עלתה, יותר אנשים רוצים לצפות. יש קהל, יש חסויות שרוצות לקפוץ על העגלה ויש גם פונטציאל כלכלי. המונדיאל הנוכחי הוא המונדיאל הכי נצפה והכי יקר שהיה אי פעם ואני צופה שזה רק יעלה. והשורה התחתונה – זה פשוט כדורגל טוב! הוא מותח, יש בו עוצמה נשים במיטבה וכנראה יש לזה הרבה יותר קהל ממה שגברים שמחליטים החלטות רצו להאמין"

 

אז מונדיאל הנשים, שאינשאללה בעוד כמה שנים יקרא פשוט "המונדיאל", עבר טרנספורמציה מהירה בארבע השנים האחרות.  יש רק לקוות שהשינוי המרשים הזה יהדהד גם לנו. שיציעי האיצטדיונים יתמלאו בשבתות כדי לראות נשים עושות נבדל ומבשלות מהלכים ושעוד נבחרות צעירות של כדורגל בנות מקומיות יפרצו את הדרך לזירה הבינלאומית. ומי יודע, אולי יום אחד גם ננצח במונדיאל.

 

משחק הגמר יערך ב-18:00 שעון ישראל. "כאן", תאגיד השידור הישראלי.

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד