מה עוזר יותר לשמירה על הישגי הדיאטה: הגבלה קלורית או ספורט?

95% מהמרזים מעלים במשקל בחזרה בתום שנה מסיום הדיאטה. אז מהו הסוד של אלה שבכל זאת מצליחים לשמור על המשקל שהושג לאורך זמן? מחקר חדש מגלה

אלה שהצליחו לשמר את המשקל החדש הוציאו בכל יום בממוצע 180 קלוריות יותר לעומת אלה שלא הצליחו בכך (צילום: Shutterstock)
אלה שהצליחו לשמר את המשקל החדש הוציאו בכל יום בממוצע 180 קלוריות יותר לעומת אלה שלא הצליחו בכך (צילום: Shutterstock)

כל מי שעשה אי פעם דיאטה יודע שהחלק הקשה מגיע דווקא אחרי השגת משקל היעד, כשהדיאטה מסתיימת. מבחינה מדעית הצלחה של דיאטה מוגדרת כשמירה על המשקל החדש במשך שנה אחת לפחות, אלא שהנתונים מראים ש־95% מהמרזים מעלים במשקל בחזרה בתום התקופה הזאת. אז מהו הסוד של אלה שבכל זאת מצליחים לשמור על המשקל שהושג לאורך זמן?

 

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קולורדו בארצות הברית ופורסם בכתב העת Obesity, ביקש להשיב על השאלה הזאת וחזר עם שלוש מסקנות בולטות:

 

עוד על דיאטות במנטה:

 

1. כל האנשים שמפחיתים במשקל חוזרים לצרוך את אותה כמות קלוריות כמו לפני הדיאטה. במהלך הדיאטה אנשים מפחיתים מכמות הקלוריות שהם צורכים, אבל לאחר מכן הם חוזרים מהר מאוד להרגלים הישנים וצורכים בממוצע עוד 300 קלוריות ביום בהשוואה לאנשים שמשקלם תקין.

 

2. הוצאה אנרגטית גבוהה ביומיום מסייעת לשמירה על המשקל החדש שהושג. נמצא כי אלה שהצליחו לשמור על המשקל החדש ניסו, והצליחו, לזוז יותר ביומיום שלהם - הם הלכו בממוצע 12 אלף צעדים ביום, וזה כנראה הסוד העיקרי שלהם לשמירה על המשקל החדש. לשם השוואה: אלה שלא הצליחו לשמר את הישגי הדיאטה שלהם צברו בכל יום 6,500 צעדים בלבד.

 

3. פעילות גופנית קבועה חשובה יותר מהגבלה קלורית בשמירה על המשקל החדש. אחת ממסקנות המחקר הייתה שפעילות גופנית סדירה מנבאת טוב יותר הצלחה בשימור הישגי הדיאטה בהשוואה להגבלה קלורית. לפי המחקר, אלה שהצליחו לשמר את המשקל החדש הוציאו בכל יום בממוצע 180 קלוריות יותר לעומת אלה שלא הצליחו בכך.

 

לא מבינים למה אתם לא יורדים במשקל? תורידו אפליקציה

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה, ארצות הברית, מצא שאנשים מצליחים יותר בדיאטה כשהם מנהלים מעקב אחר המשקל שלהם כל יום באמצעות אפליקציות יומן אכילה. במחקר השתמשו באפליקציות אמריקאיות כמו למשל OnTrack, אבל אפשר למצוא גם אפליקציות ישראליות חינמיות שמאפשרות תיעוד של המשקל המשתנה כל יום, והכי חשוב – של כל מה שנכנס לפה.

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד