דוגמנית, שחקנית, יפהפייה וטרנסית: אינדיה מור רוצה לתקן את העולם

היא גדלה בעדי יהוה ובגיל 13 נפלטה מביתה. אחרי שנאלצה למכור את גופה וניסתה להתאבד, אומצה על ידי עולם האופנה והבידור, והפכה לכוכבת שלא מפחדת להילחם

איתי יעקב

|

14.06.19 | 14:59

בגיל 24 היא כבר נבחרה לאחת מ-100 האנשים המשפיעים של מגזין טיים לשנת 2019. אינדיה מור (צילום: rex/asap creative)
בגיל 24 היא כבר נבחרה לאחת מ-100 האנשים המשפיעים של מגזין טיים לשנת 2019. אינדיה מור (צילום: rex/asap creative)
מהבודדות שהשמיעו קול ברור ותקיף נגד טרנסופוביה בארצות הברית. אינדיה מור ובילי פורטר, 2019 (צילום: rex/asap creative)
מהבודדות שהשמיעו קול ברור ותקיף נגד טרנסופוביה בארצות הברית. אינדיה מור ובילי פורטר, 2019 (צילום: rex/asap creative)
"ככל שביטאתי את האני הנשי שלי, כך נעשו העונשים קשים יותר. הם לא הבינו, הם מעולם לא הכירו ג'נדרקוויר במשפחה" (צילום: AP)
"ככל שביטאתי את האני הנשי שלי, כך נעשו העונשים קשים יותר. הם לא הבינו, הם מעולם לא הכירו ג'נדרקוויר במשפחה" (צילום: AP)
נלחמת עם מפגינים וחותמת למעריצים (צילום:Mike Pont/GettyimagesIL)
נלחמת עם מפגינים וחותמת למעריצים (צילום:Mike Pont/GettyimagesIL)
הופיעה בצילומים לדיור וגוצ'י, צעדה על המסלול של מותג האופנה Oak והצטרפה לסדרת הטלוויזיה "פוזה". מור עם ניקו טורטורלה (צילום: Andrew Toth/GettyimagesIL)
הופיעה בצילומים לדיור וגוצ'י, צעדה על המסלול של מותג האופנה Oak והצטרפה לסדרת הטלוויזיה "פוזה". מור עם ניקו טורטורלה (צילום: Andrew Toth/GettyimagesIL)

השחקנית ודוגמנית אינדיה מור היא הסיוט הגדול ביותר של תומכי טראמפ: טרנסג'נדרית, אקטיביסטית לזכויות הלהטב"ק, כהת עור, קוהרנטית, מפורסמת, יפה ועם פה גדול שלא חושש להביע דעה נחרצת על כל דבר. לא פלא שבגיל 24 היא כבר מככבת ברשימת 100 המשפיעים היוקרתית של מגזין טיים לשנת 2019.

 

"היא בורכה ביכולת להעביר את הפגיעות והנועזות, היופי והאינטלקט שלה", כתבה עליה המפיקה והכותבת ג'נט מוק, שחתומה, בין היתר, על סדרת הטלוויזיה "פוזה" שבה מככבת מור. הווליום התקשורתי הגבוה שלו זוכה מור בעת האחרונה, עם קמפיין אופנה לקלווין קליין ומיני-היסטוריה כשהפכה לטרנסג'נדרית הראשונה שמככבת על שער גיליון יוני של מגזין Elle, הפכו אותה גם מוקד לחיכוך וסמל חברתי. רק השבוע היא תועדה מתקוטטת עם תומכי טראמפ שהפגינו מחוץ לאולפני הצילום של סדרת הטלוויזיה, חוטפת מכות ממפגין נאמן לנשיא ארצות הברית לאחר שקרעה את שלט התמיכה שלו בטראמפ.

 

"שאלתי את אלוהים: אם זה כל מה שאני צריכה לצפות מהחיים שלי אז תן לי ללכת; אבל אם יש עוד משהו, בבקשה תן לי להישאר", סיפרה מור על ניסיון ההתאבדות שלה (צילום: Albert Urso/GettyimagesIL)
  "שאלתי את אלוהים: אם זה כל מה שאני צריכה לצפות מהחיים שלי אז תן לי ללכת; אבל אם יש עוד משהו, בבקשה תן לי להישאר", סיפרה מור על ניסיון ההתאבדות שלה(צילום: Albert Urso/GettyimagesIL)

    

  בעוד הטוקבקים מתקוטטים ביניהם "מי התחיל עם מי" – פרשת מור נגד טראמפ זוכה בשבוע החולף לכותרות בולטות באתרי החדשות מסיבה ברורה: השחקנית הוורבלית היא מהבודדות שהשמיעו קול ברור ותקיף נגד טרנסופוביה בארצות הברית, שמאז עלה טראמפ לשלטון מגבילה את צעדיהם של טרנסג'נדרים ומחוקקת חוקים נגדם.

   

  לפני כחצי שנה פרסם ה"ניו יורק טיימס" מסמך עם פרטים כיצד ממשל טראמפ פועל למנוע מטרנסג'נדרים הגדרה מינית אישית אלא רישום על פי המין הביולוגי בלבד. בינואר השנה עלה המשטר שלב ומנע מטרנסג'נדרים לשרת בצבא האמריקאי (בישראל, לשם השוואה, מתאפשר לטרנסג'נדרים להתגייס לצה"ל, ולאחרונה גם גויסו מספר טרנסג'נדרים למשטרה). בנוסף, ביטל טראמפ הנחיה ממשלתית שאפשרה לתלמידים טרנסג'נדרים לבחור באיזה תא שירותים לבקר במוסדות חינוך ציבוריים.

   

  "במשפחה ציפו שאהיה גברי או שאתנהג כפי שבנים צעירים צריכים להיות" (צילום: Roy Rochlin/GettyimagesIL)
   "במשפחה ציפו שאהיה גברי או שאתנהג כפי שבנים צעירים צריכים להיות"(צילום: Roy Rochlin/GettyimagesIL)

    

   בסיבוב הנוכחי זכתה מור לתגובות חיוביות בחוגים ליברליים, בעוד באלה הימנים, כמו גם בטוקבקים, הופנו כלפיה תגובות טרנסופוביות וגזעניות שתקפו אותה מילולית, התייחסו אליה כאל גבר שחור, ושלחו אותה לחזור ולמות באפריקה. או במקסיקו. היא בכלל נולדה וגדלה בדרום רובע הברונקס בניו יורק, בתם של אם פורטוריקנית ואב מהרפובליקה הדומיניקנית, שניהם מקהילה עדי יהוה. מגיל צעיר התמודדה עם חינוך נוקשה, שלא ראה בעין יפה את הילד עם הגינונים הנשיים.

    

   "הם ציפו שאהיה גברי או שאתנהג כפי שבנים צעירים צריכים להיות", אמרו מור – שמעדיפה פנייה ברבים כמו They (הם) בגוף שלישי נסתר – בראיון למגזין Elle. "ככל שביטאתי את האני הנשי שלי, כך נעשו העונשים קשים יותר. הם לא הבינו, הם מעולם לא הכירו ג'נדרקוויר במשפחה".

    

   עם התגברות הבעיות בבית, יצאה בגיל 13 למסגרות אומנה והתגלגלה אל המרכז הגאה בברונקס, שם פגשה לראשונה נשים טרנסג'נדריות, ביניהן דומיניק ג'קסון שמשחקת לצדה ב"פוזה". "אינדיה לא היתה בת 13 טיפוסית", נזכרה ג'קסון באותו ראיון, "רובם בכו והתחננו לעזרה, בעוד היא בגיל הזה כבר ידעה מה היא רוצה".

    

   בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בנושא "קאמפ", לובשת שמלה של בית האופנה לואי ויטון (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
    בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בנושא "קאמפ", לובשת שמלה של בית האופנה לואי ויטון(צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

     

    עם נוכחות של כוכבת, מבנה גוף רזה ושיער אפרו יפהפה, מהר מאוד מצאו אותה הזאבים הרעים של תעשיית המין, שידעו על קשייה להשיג הורמונים בשוק השחור. היא נוצלה על ידי שני סרסורים, תוך שהיא מבינה כי הדרך הקלה למימון ההורמונים עולה ביוקר. בראיון ל-Elle היא מספרת בפתיחות כי נאלצה לשכב עם גברים תמורת כסף, ומאוחר יותר גם לסייע לידיד ולמכור את גופה ברשת בשביל אוכל ומחסה.

     

    אחר כך הגיעו התיקים במשטרה, בתי האומנה שהתחלפו, והדיכאון שחלחל יחד עם תחושת הבדידות. "הייתי לבד, לא היה לי אף אחד", סיפרה. היא כתבה מכתב התנצלות בפני כל מי שאהבה ואמרה תפילה. "שאלתי את אלוהים: אם זה כל מה שאני צריכה לצפות מהחיים שלי אז תן לי ללכת; אבל אם יש עוד משהו, בבקשה תן לי להישאר". היא ניסתה לתלות את עצמה, אך החבל נקרע. בין אם היה זה סימן מאלוהים או פשוט ניסיון התאבדות כושל – מור שרדה.

     

    סיפרה בפתיחות כי נאלצה לשכב עם גברים תמורת כסף, ומאוחר יותר גם לסייע לידיד ולמכור את גופה ברשת בשביל אוכל ומחסה (צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)
     סיפרה בפתיחות כי נאלצה לשכב עם גברים תמורת כסף, ומאוחר יותר גם לסייע לידיד ולמכור את גופה ברשת בשביל אוכל ומחסה(צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)

      

     תהליך השיקום שלה לאורך השנים כלל גיבוש זהות עצמאית וחזקה. היא פתחה חשבון אינסטגרם, אך חששה "לצאת מהארון" כטרנסג'נדרית בשל התגובות שעלולות להגיע. לבסוף אזרה אומץ, והיופי שלה משך את תשומת לבם של נציגי סוכנות הדוגמנות IMG, שהחתימו אותה על חוזה. מהר מאוד החלו ההצעות לזרום. היא הופיעה בצילומים לדיור וגוצ'י, צעדה על המסלול של מותג האופנה Oak והצטרפה לסדרת הטלוויזיה "פוזה" שיצרו ריאן מרפי ובראד פלצ'ק על תרבות הנשפים הקווירית וריקודי הווגינג בניו יורק בסוף שנות ה-80. בסדרה מגלמת מור את דמותה של אנג'ל אוונג'ליסטה, ובימים אלה, כאמור, היא מצטלמת לעונתה השנייה. בעולם האמיתי מור היא חלק מ"האוס אוף אקסטרווגנזה", קבוצת נשפי ווגינג הפועלת בניו יורק.

      

     הטרנסג'נדרית הראשונה על שער מגזין Elle האמריקאי
      הטרנסג'נדרית הראשונה על שער מגזין Elle האמריקאי

       

      מור בקמפיין של קלווין קליין (צילום: Mario Sorrenti, Luke Gilford)
       מור בקמפיין של קלווין קליין(צילום: Mario Sorrenti, Luke Gilford)

        

       עולם האופנה, שהיה הראשון לגלות את מור, אימץ אותה לחיקו. בהופעותיה הרבות השנה על השטיחים האדומים, חשפה מור תלבושות אקסטרווגנטיות וסקסיות בשמלות של לאקוון סמית', קלווין קליין, איריס ון הרפן ולואי ויטון בעיצוב ניקולא גסקייה, שאף ליהק אותה כאחת משגרירות המותג בקמפיין האחרון של בית האופנה. בניגוד לכוכבות רבות שעושות את כל הטעויות האפשרויות על השטיח האדום, מור השכילה לבנות פרסונה אופנתית בולטת, שיודעת להחזיק שמלות ערב עם נוכחות, כמו שמלת הכסף המפוסלת שלבשה לטקס פרסי גלובוס הזהב או שמלת הזהב שלבשה לגאלה של המטרופוליטן, שתיהן של בית האופנה לואי ויטון.

        

       בטקס פרסי גלובוס הזהב, לבושה שמלה של המותג לואי ויטון (צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)
        בטקס פרסי גלובוס הזהב, לבושה שמלה של המותג לואי ויטון(צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)

         

        תכונה נוספת שמחזקת את הדימוי שלה הוא יכולתה למלא את תפקיד הפרזנטורית בלי לוותר על היושר הפנימי שלה. בזמן שלא מעט דוגמניות ושחקניות שותקות לנוכח המציאות ההולכת וסוגרת על מיעוטים בעולם, מור לא חוששת להציף נושאים שנויים במחלוקת ולדבר עבור החלשים. ביום שני צייצה בטוויטר פוסט שקרא לכולם לצאת להפגין לזכרה של ליילין פולנקו בת ה-27, טרנסג'נדרית שמתה ביום שישי שעבר בתא המעצר בכלא רוז סינגר באי רייקרס בניו יורק. היא הוחזקה במעצר מאז חודש אפריל השנה, בעקבות תקיפה אלימה של נהג מונית.

         

        לא חוששת להציף נושאים שנויים במחלוקת ולדבר עבור החלשים (צילום: Jerod Harris/GettyimagesIL)
         לא חוששת להציף נושאים שנויים במחלוקת ולדבר עבור החלשים(צילום: Jerod Harris/GettyimagesIL)

          

         מותה עורר זעם של פעילים חברתיים וחברי הקהילה הטרנסג'נדרית, הרואים במקרה של פולנקו דוגמה נוספת לאפליה ולסכנה של נשים כהות עור טרנסג'נדריות. "ליילין היתה מודל לחיקוי עבורי. היא היתה אחת הנשים היפות ביותר שראיתי מימיי", ספדה לה מור, "היא היתה חברה כמוני בבית אקסטרווגנזה, ומתה בתאה ברייקרס. הטרנסית העשירית שמתה השנה".

          

           

          ומה גילינו בארון ובבית של שירן כדר מילר?

          בארון של שירן כדר מילר: "רק בשנים האחרונות נוח לי עם הגוף שלי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)
          בארון של שירן כדר מילר: "רק בשנים האחרונות נוח לי עם הגוף שלי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)

           

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד