שני קליין: "לא נכנסתי לקניון כבר עשר שנים, אני אפילו לא מנסה"

למרות שלפעמים קצת נמאס לה לדבר על הנושא, שני קליין פועלת בנחישות לשוויון ולשינוי השיח על דימוי הגוף: "עדיין יש שמנופוביה והיא מופנית בעיקר כלפי נשים"

"אני יכולה להבין למה נשים מלאות מזדהות איתי". שני קליין (צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")
"אני יכולה להבין למה נשים מלאות מזדהות איתי". שני קליין (צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")

כן, שני קליין, אנחנו יודעות שאולי קצת נמאס לך לדבר על הנושא, אבל אנחנו בכל זאת רוצות לומר לך תודה. תודה על המסר החיובי והשוויוני שאת מביאה לכל דיון שקשור לדימוי גוף. תודה על כך שבכל ריאיון איתך, גם אם לא תמיד מתרכזים בקריירת המשחק המדהימה שלך (וחבל!), את דואגת לומר את משנתך, לעודד נשים לאהוב את עצמן, בשביל עצמן.

 

בריאיון לכתבת השער אצלנו מלפני כמה שנים סיפרת שהמנטרה שלך היא "אם אין אני לי מי יחמיא לי?". את זוכרת ממתי היא מלווה אותך?

"לא נעים לי לומר, אבל היא מלווה אותי הרבה שנים. זה משפט שראיתי ב־ICQ ומאז הוא הפך למשפט שלי בכל מקום, גם בוואטסאפ. אני באמת חושבת שאם אנחנו לא נעצים את עצמנו, אף אחד אחר לא יעשה את בשבילנו. חשוב לא להכאיב לעצמנו על הכישלונות שלנו ועל המקומות שאנחנו נופלים בהם".

 

קליין מצטמררת כאשר לשיח משתרבבת המילה "שגרירה". "ממש לא הפכתי לשגרירה של נושא דימוי גוף", היא אומרת בנחרצות, "אני לא נושאת דגל ולא שום דבר. אולי שמו אותי במשבצת הזו כי כל אחד מקטלג ומכניס למשבצות לפי מה שנוח לו, אבל אני לא שגרירה של אף אחד חוץ משל עצמי. מי שרואה בי שגרירה זה סבבה, אבל כל עוד לא משלמים לי משכורת (צוחקת) אני לא שגרירה של אף אחד".

 

"גם לי לא היה הרבה את מי לראות או עם מי להזדהות" (צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")
  "גם לי לא היה הרבה את מי לראות או עם מי להזדהות"(צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")

   

  אבל את יכולה להבין למה זה קורה, לא?

  "אני יכולה להבין למה נשים מלאות מזדהות איתי. גם לי לא היה הרבה את מי לראות או עם מי להזדהות. עד הסרט 'עפולה אקספרס', שהכוכבים בו היו צביקה הדר ואסתי זקהיים, לא ראיתי מישהו בתפקיד ראשי שיכולתי להסתכל עליו ולהגיד: 'כן, אני יכולה לחלום על להיות שחקנית'. את זה אני לגמרי מבינה".

   

  זה אולי אפילו מכעיס אותך שנתקעים על זה בכל ריאיון?

  "זה לא מכעיס. זה קצת מאכזב ואפילו קצת פאתטי בעיניי. די, כבר אמרתי את מה שיש לי לומר בנושא. בן אדם מציג איזה כישרון בולט שיש לו ועדיין בוחרים לדבר על מראה, על הריון או לא הריון, על זוגיות. רכילות זה נחמד וכיף וצהוב, אבל כשאנחנו מתמקדים בזה אנחנו מפספסים איזה פן תרבותי חשוב יותר. אז עיתונאי או מראיין יגיד לי: 'אבל תראי, יש נשים שמזדהות איתך', אבל אם יראו אותי יותר מפעם אחת על המסך או יראו עוד נשים כמוני, פשוט לא יצטרכו לדבר על זה. ברגע שמכתיבים סוג של שפה, ברור שאלו הנושאים שעולים, אבל באמת, ולא בקטע מתנשא, הלוואי שהיינו מתמקדים יותר במקום התרבותי".

   

  את בטח מקבלת מלא תגובות מנשים.

  "פעם מישהי אמרה לי ברחוב: 'בכל פעם שאני רואה אותך בטלוויזיה אני מרגישה יותר טוב עם עצמי'. אני מבינה את מה שהיא אמרה. גם לי לא היה הרבה על מה להסתכל ולומר: 'היי, את כמוני'"

  "המון. אני קצת מרגישה שבאיזה מקום המסר שלי כבר הועבר. פעם מישהי אמרה לי ברחוב: 'בכל פעם שאני רואה אותך בטלוויזיה אני מרגישה יותר טוב עם עצמי'. אני מבינה את מה שהיא אמרה. גם לי לא היה הרבה על מה להסתכל ולומר: 'היי, את כמוני', מין אסמכתא כזו שיש עוד נשים כמונו. הרבה בנות אומרות לי שהם ראו איזה סטורי וחשבו: 'אם היא יכולה, גם אני יכולה'. זה נותן לגיטימציה. וכן - ברור שאת יכולה! אצלי ההתייחסות לנושאים האלה נובעת יותר מפמיניזם ופחות מהמקום של דיבור על דימוי גוף. אם דיברנו קודם על המילה 'שגרירה', אז אני רואה בעצמי לגמרי שגרירה של נשים, לא שגרירה של דימוי גוף".

   

  קליין מעלה את הדוגמה של שפיטה ודודו פארוק כדוגמה ליחס הלא שוויוני שמכעיס ומפעיל אותה: "עליה יורדים, אומרים שהיא מעליבה מזרחים ופוגעת, ודודו פארוק עושה אותו דבר וזוכה לכזו אהבה. כל כך קל לשנוא אישה לעומת גבר. כשפוליטיקאית אומרת משהו חריג אומרים שהיא כלבה, אבל על גבר אומרים שהוא תותח. על הדברים האלה אעמד על שתי רגליים אחוריות ואלחם. אני מחפשת שוויון, וכן, השוויון נוגע גם לנושא של דימוי גוף, אבל זה לא רק זה. זה תוצאה של זה. אם היה שוויון, אף אחד לא היה אומר לנשים להיראות בצורה מסוימת.

   

  "את נטע ברזילי אני מעריצה בלי קשר למבנה הגוף שלה" (צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")
   "את נטע ברזילי אני מעריצה בלי קשר למבנה הגוף שלה"(צילום: רונן פדידה באדיבות "פנאי פלוס")

    

   "אני עובדת עם הרבה מעצבים שמכינים לי בגדים. אני יודעת מראש לאן ללכת ומודה שלא נכנסתי לקניון כעשור. יש מעט חנויות שאני יודעת שאמצא בהן דברים"
   "את נטע ברזילי אני מעריצה בלי קשר למבנה הגוף שלה", היא מעידה. "היא אומרת דברים שאני רק יכולה להזדהות איתם". קליין גם מצטרפת לאמירה הברורה של ברזילי שהיצע המידות של רשתות האופנה חייב להשתנות. "אני חושבת שנגמר עידן המידור במידות, כולם יכולים ללבוש הכל והלוואי שזה יתחיל לחלחל גם לרשתות. אני עובדת עם הרבה מעצבים שמכינים לי בגדים. אני יודעת מראש לאן ללכת ומודה שלא נכנסתי לקניון כעשור. חוץ מרשת 'עונות', אני חייבת להודות שאני אפילו לא מנסה. ברמה הזו, אני לא ממש רואה שינוי. יש מעט חנויות שאני יודעת שאמצא בהן דברים. בקיצור, לא תראי אותי עושה יום כיף בקניון".

    

   היית רוצה ששחקניות וכוכבות אחרות ייקחו חלק פעיל יותר בשיח הזה?

   "אני לא חושבת שבגלל שאני שמנה יש לי איזו חזקה על נושא דימוי הגוף. אני לא מצפה מאף אחת לזעוק את הזעקה שלי, אבל אני כן חושבת שכולנו, כנשים, צריכות להגדיר מחדש מה מצופה מאיתנו. לדעתי גיוון ושוני זה דבר חשוב מאוד גם ליצירתיות שלנו. לכל אחד יש טעם שונה, אחרת יהיה משעמם. אני אולי קצת תמימה, תמיד חשבתי שכולם חושבים כמוני, שהכל בסדר ויאללה שטויות, אבל אני מבינה שלא הכל מתנהל ככה ומקווה שאנשים יתחילו לראות יותר את הפנים ולא את החוץ.

    

   "אני כן חושבת שבאיזה מקום עדיין קיימת שמנופוביה וצריך לשנות ולהסיר אותה, והשורש שלה בעיניי הוא הנושא של חוסר שוויון, כי היא מופנית בעיקר כלפי נשים. השורה התחתונה מבחינתי היא שבסופו של דבר הגוף שלי הוא לא נחלת הכלל. יכול להיות שמישהו חושב עליי דברים מסוימים בגלל איך שאני נראית, אבל זה לא מעניין אותי! 'הגוף שלי ברשותי' זו לא רק סיסמה מ'הופ', אלא משהו שצריך ללוות אותנו כל הזמן".

    

   מרב מיכאלי שינתה את התדמית של נפגעות תקיפה מינית, מיה דגן נלחמת שלא יופקרו ניצולי שואה, לירן כוהנר לא מפספסת הזדמנות לשמח ילדים חולים, יערה בנבנישתי מקדישה את חייה למען בעלי החיים, ומאיה ורטהיימר לא מתביישת לחשוף את הדיסלקציה שלה לטובת אנשים שסובלים גם הם מהפרעות קשב. על אף ההטבות הרבות של הכוכבות, הנשים מעוררות ההשראה האלו מעדיפות לנצל את הפרסום למען עשייה חברתית משמעותית. עכשיו מגזין Gostyle אומר להן תודה. ספיישל יום האישה 2019

    

    

   הגיליון החדש של מגזין Gostyle - עכשיו בדוכנים (צילום: Valerie Burke)
   הגיליון החדש של מגזין Gostyle - עכשיו בדוכנים (צילום: Valerie Burke)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד