הסתובבת בבית בגרביים? אכלת קלמנטינה? תשכח מסקס הלילה

חתול שמיילל בחוץ מחרב להם את האורגזמה, סדינים לא נעימים מוציאים מריכוז. אנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז מספרים איך היא משפיעה על הסקס

אנשים עם הפרעת קשב נוטים להיפר־סנסיטיביות, כלומר הפרעה בוויסות החושי. הרגישות הזו יכולה להפריע מאוד בסקס, כשמגע שאמור להיות נעים אינו נעים להם ואף מכאיב (צילום: Shutterstock)
אנשים עם הפרעת קשב נוטים להיפר־סנסיטיביות, כלומר הפרעה בוויסות החושי. הרגישות הזו יכולה להפריע מאוד בסקס, כשמגע שאמור להיות נעים אינו נעים להם ואף מכאיב (צילום: Shutterstock)

בעלה של נועה, קופירייטרית בת 39 מתל אביב, יודע שיש אצלה כמה חוקים שאם יעבור עליהם — הוא יכול לשכוח מסקס. אם, למשל, הוא ישכח לצחצח שיניים לפני השינה, או יחלוץ נעליים ויסתובב בבית עם הגרביים שאותם לבש במהלך היום, או הכי גרוע — יאכל פרי הדר — אין לו שום סיכוי לפעילות מינית באותו ערב. הסיבה: נועה מאובחנת עם הפרעת קשב וריכוז, שאחד הסימפטומים הנפוצים שלה הוא רגישות גבוהה לריחות.

 

"קשרים קמו ונפלו אצלי על ריח", מסבירה נועה. "כרווקה לא נכנסתי למיטה עם מי שלא הסכים להתקלח לפני, גם אם היה פוטנציאל לסטוץ מטורף. בעלי מודע לרגישות שלי ותמיד מצחצח שיניים לפני שהוא נכנס למיטה. בגלל שאני לא יכולה לסבול ריח של גרביים משומשים, הוא מוריד גרביים בחדר המדרגות ונכנס יחף הביתה. אסור להכניס אלינו הביתה עמבה ופירות הדר. אם בעלי אוכל קלמנטינה במהלך היום, לא יהיה סקס בלילה".

"כרווקה לא נכנסתי למיטה עם מי שלא הסכים להתקלח לפני, גם אם היה פוטנציאל לסטוץ מטורף. בעלי מודע לרגישות שלי"

 

נועה (כל השמות בכתבה בדויים, השמות המלאים שמורים במערכת), נשואה ואמא לשלושה, מאובחנת עם ההפרעה מגיל 18 ומטופלת תרופתית. "לפני שהכרתי את בעלי לא הייתה לי זוגיות, אבל היו לי חיי מין פעילים מאוד", היא מספרת. "הייתי ג'אנקי של ריגושים. הייתי פוגשת בחורים במועדונים, בברים או דרך חברים, וזה תמיד הוביל לסקס בפגישה הראשונה. אחרי סקס הייתי אומרת לעצמי: אוקיי, הייתי, ראיתי, נקסט. זה קטע של כיבוש, לסמן וי. אם הבחור היה מרתק או שהיה סקס מעולה, אולי כן שמרנו קצת על קשר. תמיד אמרו לי: איך אין לך אף אחד? תהיי רצינית! זה בכלל לא קשור לרצינות, אלא לדרך שבה המוח שלי עובד, כמו כל הפרעה אחרת".

 

לפני 11 שנה פגשה נועה את מי שהפך לבעלה. "רדפתי אחריו במשך שנתיים. הוא הבין שאני בן אדם של כיבושים והעדיף להישאר אדיש אליי. בסופו של דבר זה קרה, ותוך שלושה חודשים כבר עמדנו מתחת לחופה".

 

באיזה שלב של היחסים חשפת בפניו את הפרעת הקשב?

"הוא הבין מההתחלה שמשהו אצלי אחר, אבל לא ידע לתת לזה שם. רק לפני שמונה שנים, אחרי שבננו הבכור נולד, סיפרתי לו שיש לי הפרעת קשב וריכוז".

 

בנוסף לרגישותה לריחות, נועה סובלת גם ממיזופוניה, רגישות גבוהה לרעשים. "באמצע סקס, רעש של ברז לא סגור או ניאגרה שמתמלאת בשירותים או פעמוני רוח יכולים להוציא אותי מריכוז", היא מספרת. "גם חריקות מהמיטות של הילדים. בתחילת הקשר הייתה לנו מיטה זוגית מעץ, אבל לא יכולתי לסבול את החריקות, וכיום אנחנו ישנים על שני מזרנים זוגיים שמונחים אחד על השני. אם אני שומעת רוח שורקת, אני יכולה לעצור הכל וללכת לחפש את החלון הפתוח הסורר בבית".

 

הטיפול התרופתי לא עוזר?

"אני לוקחת את התרופה בבוקר, ועד שאני מגיעה לסקס בלילה, אני כבר לא בהשפעה. בעלי מתלונן שאני לא תמיד שם: לפעמים אני עושה איתו סקס, אבל המוח שלי עסוק במשהו אחר לגמרי, בסרט שאני רוצה לראות, בעבודה שנשארה לי במשרד, בשיחה שתהיה לי עם הקולגות למחרת, בישיבה חשובה. קורה לפעמים שאני קופצת מהמיטה באמצע סקס — למשל אם אני לא זוכרת אם כיביתי את הדוּד או נעלתי את הבית. בעלי כבר מכיר את זה. איך שאני באה לקום הוא אומר לי: 'נעלתי'. אני שואלת: 'בטוח'? הוא עונה: 'כן'. שואלת שוב: 'אתה סגור על זה'? עונה: 'כן'. באמצע אקט, אם אני לא 100 אחוז מרוכזת, אני מסוגלת להתחיל לדבר איתו על משהו אחר לגמרי גם כשהוא קרוב לגמירה. פעם נזכרתי במשהו וקמתי כשהוא היה קרוב לגמירה. הוא היה בהלם ושאל: 'את צוחקת, נכון?' ואחר כך לא הסכים לחזור למיטה".

 

מה את עושה כשהוא מתלונן על זה?

"יורדת לו".

 

את מסוגלת לקבל ולתת בו זמנית? זה עניין של ריכוז.

"אני מאוד בעייתית בזה, כמעט ואין אצלנו תנוחת 69. אני מאוד טוטאלית במשהו אחד, אז אין סיכוי שזה יקרה יחד אצלי".

 

איך הפרעת הקשב שלך משפיעה על היכולת להגיע לאורגזמה?

"אני מצליחה לגמור בעיקר כשהילדים לא בבית. אלכוהול עוזר לי להתרכז כדי לגמור, הוא מרפה את השכל וסוחף אותי להנאה הפיזית. כנ"ל לגבי סמים קלים".

 

מה קורה כשמערכת היחסים והסקס נכנסים לשגרה? איך מתמודדים עם השעמום?

"כמה שאני אוהבת סקס, אני לא יכולה להיכנס עם בעלי למיטה יותר מפעמיים בשבוע. אני צריכה לשמור את זה על אש קטנה כדי שזה יעניין אותי, כי כזאת אני".

 

"לפעמים אני עושה איתו סקס, אבל המוח שלי עסוק במשהו אחר לגמרי" (צילום: Shutterstock)
  "לפעמים אני עושה איתו סקס, אבל המוח שלי עסוק במשהו אחר לגמרי"(צילום: Shutterstock)

   

   

  מאמי, אל תיעלבי

  חשבתן שהפרעת קשב היא משהו שלחלוטין לא קשור לסקס? תחשבו שנית. הצורך הגבוה בריגושים, הקושי להתמודד עם שעמום, רמת המוּסחוּת הגבוהה, הרגישות לריחות, לרעשים ולסוגי מגע שונים - כל אלה מוצאים את ביטויים בחיי המין של מי שסובלים מההפרעה, והופכים את הסקס למשימה מאתגרת בפני עצמה.

   

  "הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בכל תחומי החיים, כולל בחיי המין", מסבירה הפסיכיאטרית ד"ר איריס מנור, מנהלת מרפאת קשב ב"כללית" גהה ויו"ר החברה הישראלית להפרעת קשב. "אנשים עם הפרעת קשב נוטים להיפר־סנסיטיביות, כלומר הפרעה בוויסות החושי. הרגישות הזו יכולה להפריע מאוד בסקס, כשמגע שאמור להיות נעים אינו נעים להם ואף מכאיב. רעש שמגיע מבחוץ יכול לגרום להם לאבד עניין. בנוסף, אנשים עם ההפרעה סובלים מאימפולסיביות וקושי בדחיית סיפוקים, שעלולים לגרום להם לקום מהמיטה באמצע פעילות מינית. זה עלול לפגוע ביחסים זוגיים, משום שבן הזוג לא מפרש את הדברים האלה כקושי פיזי־נוירולוגי, אלא כחוסר התלהבות. אם בן הזוג פגוע, הוא צריך לדעת שזה לא נגדו".

   

  הפסיכיאטרית ד"ר איריס מנור. "אם בן הזוג פגוע, הוא צריך לדעת שזה לא נגדו"
   הפסיכיאטרית ד"ר איריס מנור. "אם בן הזוג פגוע, הוא צריך לדעת שזה לא נגדו"

    

   משה (29), אמן מתל אביב, מספר שכשהוא יודע שהוא עומד לעשות סקס — הוא עורך שורה של הכנות לקראת הסיטואציה. "אני סותם בורות שאני עלול ליפול לתוכם: נועל את הדלת, סוגר חלון, משתיק את הטלפון, מרחיק שעונים מתקתקים, מוציא את הכלב לטיול כדי שלא יעשה רעש. פיתחתי גם מיומנות מאוד גבוהה לכבות את המזגן, להפוך את הטלפון ולהחליש את המוזיקה בלי שהפרטנרית תשים לב, כדי שהיא לא תדע שאני לא מרוכז, כדי לא להיות הבעייתי".

    

   משה מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז "כמעט מיום היוולדי", כדבריו, אך לא מטופל תרופתית, "כי התרופה עושה אותי אפּאתי". "המוח שלי עובד ב־400 קמ"ש בלי הפסקה", הוא מספר. "אין לי שום דרך לעצור ולהתרכז במשהו אחד. אני ער כל הזמן לכל מה שקורה סביבי. כשאני בבית קפה עם חברים הם עושים לי בוחן פתע: 'תעצום עיניים. כמה אנשים יש בבית הקפה? מה לובשות המלצריות?' ואני יודע לענות על הכל, אבל משלם על זה מחיר, כי אני לא באמת מתרכז במה שמדברים איתי.

    

   "זה לא מפסיק כשאני במיטה עם מישהי, כי אני לא באמת יכול להתרכז בה ובתחושות שלי. אני עדיין חושב על כל מה שקורה סביבי: הטמפרטורה בחדר, כמה קומות יש בבניין, הרכב שעובר ברחוב. זה ממשיך, ממשיך וממשיך, ואין שום דרך שאני יכול להתנתק מזה. זה מתיש. אני גם לא באמת מצליח ליהנות מלקבל. בזמן סקס אוראלי, למשל, גם אם הוא ממש טוב, אני לא עסוק בזה, אלא בכל מה שמסביב: הצבע של הקירות, המנורה שמרצדת, הכלב שנובח בחוץ, מה שרציתי לכתוב במייל ששלחתי בבוקר, מה יש לי לעשות מחר בבוקר. אנשים חושבים שהפרעת קשב וריכוז מתבטאת רק בכיתת לימוד, אבל לא, היא מלווה אותך בכל שלב בחיים. 90% מהאנשים שאני מדבר איתם מתייחסים לזה כקוריוז, ולא מבינים על מה אני מדבר בכלל".

   "אנשים חושבים שהפרעת קשב וריכוז מתבטאת רק בכיתת לימוד, אבל לא, היא מלווה אותך בכל שלב בחיים"

    

   מה קורה כשאתה לא מרוכז בסקס?

   "כשאני עם מישהי ואני מרגיש שזה לא יום טוב ואני לא מסוגל להתפקס, אני מוותר לעצמי ואומר: אני לא אזכור את האקט הזה כחוויה טובה, האתגר הוא איך היא לא תשים לב שאני לא שם".

    

   קרה שבחורה הרגישה שיצאת מריכוז?

   "בטח, הרבה פעמים. בדרך כלל היא נעלבה, כאילו שהיא עשתה משהו לא בסדר או לא הייתה מספיק טובה. במצבים כאלה הסברתי שהמוח שלי עובד קצת מוזר וזה לא קשור למשהו שעשתה או לא עשתה, והחמאתי לה כמה שיכולתי".

    

   אתה מצליח לגמור במצבים כאלה?

   "זה אתגר עצום. קורה שאני מזייף, כשאני לא שם".

    

   ברצינות?

   "קורה שהראש שלי לא שם, אלא באלף מקומות אחרים, ואז אני מבין די מהר שאין סיכוי שאצליח לגמור, אז אני אומר לעצמי: אם אני אגיד לפרטנרית שאני לא שם, היא לא תבין ותתבאס, אז למה ליצור דרמה? למה לי לבאס? אני מזייף בעיקר בשבילה".

    

   מה קורה לגבי מערכות יחסים? אתה מצליח להתחייב?

   "עד לפני שנה הייתי בקשר של שנתיים עם אישה מדהימה והיה לי נהדר. היום אני חי את הרגע. זה מאוד נדיר שאפגוש מישהי וארצה לשאת בנטל הזה".

    

   "אם אני אגיד לפרטנרית שאני לא שם, היא לא תבין ותתבאס, אז למה ליצור דרמה? למה לי לבאס? אני מזייף בעיקר בשבילה" (צילום: Shutterstock)
    "אם אני אגיד לפרטנרית שאני לא שם, היא לא תבין ותתבאס, אז למה ליצור דרמה? למה לי לבאס? אני מזייף בעיקר בשבילה"(צילום: Shutterstock)

     

     

    לא ללטף בבקשה

    "כל רעש יכול להוציא אותי מריכוז באמצע סקס", מספרת דנה (34), אשת הייטק מאזור השרון. "המזגן, אזעקה של רכב ברחוב, צפצוף ווטסאפ? אני חייבת להסתכל. צלצול סלולר? אני חייבת לענות. אני מסוגלת לענות לאמא שלי באמצע סקס! הפרטנר הקודם שלי ממש נעלב מזה. חתולים מייללים בבית או בחוץ? אין סיכוי שאגמור. ואם איבדתי ריכוז, זה לא חוזר, אפשר לוותר".

     

    דנה, בזוגיות זה שנתיים ואם לתינוק, מאובחנת עם הפרעת קשב וריכוז מגיל 30 ואינה מטופלת תרופתית ("ניסיתי וסבלתי מתופעות הלוואי"). "כרווקה, מעולם לא אמרתי באמצע סקס 'יש לי הפרעת קשב וריכוז'", היא מספרת. "אמרתי: 'זה לא נעים לי, לא מתאים לי שתעשה את זה עכשיו'. לא מתאים לי להגיד במיטה מהן הסיבות הקליניות לכל דבר שאני רוצה או לא רוצה. לבן זוגי הנוכחי סיפרתי די בהתחלה, וזה לא ממש מפריע לו".

     

    איך ההפרעה באה לידי ביטוי בסקס שלך?

    "למשל, אני לא אוהבת שעושים לי מין אוראלי. אני לא אוהבת את המגע הזה, הרטיבות, החלקלקות. סוג המגע הזה לא זורם לי ואפילו מפריע לי. אני גומרת בקלות מחדירה או מאצבעות, אז למה להסתבך עם מין אוראלי? אני יכולה ליהנות מלתת מין אוראלי, אבל לא רוצה שיחזירו לי. חלק מהבחורים ראו בזה אתגר, לפעמים נתתי להם לנסות בשביל הספורט, אבל לא נהניתי מזה. חלקם הרגישו שזכו בפיס".

     

    יש לך עוד רגישויות?

    "אני אוהבת שנוגעים בי, אבל לא סובלת ליטופים. סדינים לא נעימים יכולים להוציא אותי מריכוז. אם אני בבית מלון ויש רווח בין המיטות, אהיה מרוכזת כל הזמן ברווח ואין סיכוי שאגמור. אני גם לא אוהבת להתנשק תוך כדי חדירה. זה או נשיקות או חדירה. אם אתנשק תוך כדי חדירה אני לא אהנה, אני לא אוכל להתרכז, לא בזה ולא בזה. זה עושה לי אפקט של הצפה. זה טו מאץ'".

     

    "אני אוהבת שנוגעים בי, אבל לא סובלת ליטופים" (צילום: Shutterstock)
     "אני אוהבת שנוגעים בי, אבל לא סובלת ליטופים"(צילום: Shutterstock)

      

     מה בקשר לריחות?

     "אם הפרטנר מזיע או שיש לו ריח לא טוב, אבקש ממנו להתקלח ולא אכפת לי אם ייעלב מזה. אני פשוט מזרימה אותו באלגנטיות למקלחת, באסרטיביות אבל עם חיוך".

     כאמור, דנה מתקשה להתמודד עם כמה סוגים של מגע בו זמנית. "כשהייתי רווקה הצטרפתי לזוג נוסף, בשביל הריגוש, ולא סבלתי כששניהם עשו לי דברים בו זמנית או שהם נגעו בי תוך כדי שאני עשיתי להם נעים. היו כאלה שהתבלבלו, לא הבינו מה הקטע — והיו כאלה שהיו מבסוטים מזה שהם לא צריכים להשקיע כל כך".

      

     איך בן זוגך מתמודד עם הנושא?

     "הוא מודע להפרעה ומאותגר מממנה, חדור מטרה להצליח. אם אני אומרת לו שאין סיכוי שאגמור עכשיו כי אני לא מרוכזת, הוא מתעקש ומתאמץ יותר".

      

     אז מה בעצם אפשר לעשות, ואיך מתמודדים? "כשמתחיל קשר זוגי חדש מאוד כדאי להגיד: יש לי הפרעת קשב וריכוז שכוללת בעיות בוויסות החושי. אל תיפגע, יש דברים שקשה לי לסבול ומאוד אשמח אם תתחשב", מייעצת ד"ר מנור. "מומלץ גם להכין את השטח: לכבות טלפונים ניידים לפני שנכנסים לחדר השינה ולהתאים את התאורה והטמפרטורה או כל דבר שעלול להפריע. הקשיים האלה מצדיקים לפעמים טיפול זוגי, כשרצוי שהמטפל יהיה מומחה במיניות וגם יבין בהפרעת קשב וריכוז".

      

     טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז עוזר במיטה?

     "זה נורא אינדיבידואלי. יש כאלה שהתרופה לא עוזרת להם להתרכז בסקס, ויש כאלה שמגלים שהם פתאום יותר נעימים לבן או בת הזוג או פחות סובלים מרגישות יתר".

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: גילי אלגבי)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: גילי אלגבי)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד